סיקור מקיף

הטיסה הראשונה לירח במסגרת תחרות Lunar X-Prize של גוגל

הטיסה תמריא במהלך 3 החודשים הקרובים ובניגוד לציפיות היא תבוצע דווקא על ידי חברה אירופאית

Google Lunar X-Prize
Google Lunar X-Prize

בשנת 2007 הודיעה חברת גוגל בשיתוף קרן X-Prize על הענקת פרס בסך 30 מיליון דולר לקבוצות פרטיות וגופים לא ממשלתיים מכל העולם שיצליחו להנחית על הירח רכב רובוטי שיעביר צילומים מפני השטח. על הקבוצה לבצע את המשימה עד ה-31 בדצמבר 2012, משימה שתבוצע מתאריך זה ועד ה-31 בדצמבר 2014 תזוכה בפרס מוקטן בסך של 15 מיליון דולר.

הודעתה של חברה ARAC הפתיעה רבים – למרות שקבוצות רבות הגישו בקשות להשתתף בתחרות, זו הפעם הראשונה שקבוצה מודיעה על טיסה מתוכננת והדבר מתבצע מוקדם ממה שציפו השחקנים בענף. יש לציין כי לצורך העניין נכנסה חברת ARAC לשותפות עם המתחרה Pablo De Leon, מתמודדת רצינית במסגרת תחרות Ansari X.

הרכב הרובוטי של ARAC הוא ה-European Lunar Lander (בקיצור ELL) במשקלו 42 ק”ג. הרכב הרובוטי יגיע לחלל על גבי הטיל STABILO שפותח במשך שנתיים וסיים לאחרונה סדרה של ניסויים מוצלחים. הטיסה מכונה “משימה 4” והיא תשוגר במהלך 3 החודשים הקרובים.

על פי התוכנית, הטיל יעלה לגובה של 18 ק”מ בעזרת בלון, שם יוצתו המנועים שלו והוא יטוס לחלל לגובהה של 100 ק”מ. בהמשך יפרד הטיל מהרכב הרובוטי ויצנח לאוקיינוס. הרכב יבצע מספר בדיקות למערכות שלו, יבצע מדידות, יצלם תמונות וישדר וידיאו בשידור חי לכדור-הארץ.

מה עם שאר המתחרים

במסגרת תנאי התחרות, הקבוצה השנייה שתבצע את המשימה תזכה בחמישה מיליון דולרים. בנוסף יחולקו חמישה מיליון דולרים נוספים לקבוצה שתמצא שרידים מהנחיתה של אפולו או משימות הירח של ברית-המועצות, או קבוצה שתאתר סימנים למים קפואים על הירח, וגם לקבוצה שתצליח לגרום לרכב החלל להמשיך לפעול במשך הזמן הרב ביותר מכל המתחרים בתחרות.

לאתר החברה
תמונות מההודעה לעיתונות

4 תגובות

 1. מעניין מדוע עוד לא קמו מחשבי הקיצין והודיעו לנו שהתאריך האחרון להשלמת המשימה הוא אחרי הסוף 🙂

 2. גוגל מממנים לא חלק מהפרס אלא את מרביתו. קרן X-Prize מטפל בכל הצד הניהולי/שיווקי בגלל הניסיון שלה עם התחרות הקודמת.
  ולעניין ישראל, אין לנו את היכולת הזו, על אחת כמה וכמה לחברות פרטיות. יש רק קומץ חברות אמריקאיות ואירופאיות בעלות מימון וידע כדי לבצע משימה מהסוג הזה, וגם הן לא נלהבות להשקיע בהרפתקה מהסוג הזה.

 3. מתן:
  לשאלתך הראשונה – פשוט כסף. גוגל מממנת חלק מן הפרס.
  לשאלתך השניה – אנחנו ביציע – צופים באחרים

 4. 1 מה הקשר לגוגל אם מישהו יסביר
  2 איפה אנחנו בסיפור הזה (אנחנו=ישראל)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן