סיקור מקיף

על הירח יש אורניום

ניתוח של נתוני ספקטרומטר קרני הגאמא של החללית קאגויה סייעו למדענים למפות את היסודות הנדירים של הירח ומצאו בין היתר גם אורניום, תוריום, אשלגן, חמצן ועוד

מפת משאבי הירח לפי מכשיר ה-GRS בחללית קאגויה
מפת משאבי הירח לפי מכשיר ה-GRS בחללית קאגויה

מדענים שהשתמשו בנתונים של הספקטרומטר בתחום קרני הגאמא, על החללית קאגויה שרוסקה לאחרונה על הירח, הגיעו למסקנה כי מצאו חתימה של אורניום, יסוד שלא התגלה עד כה בכל מאמצי המיפוי הקודמים של הירח. בנוסף לאורניום, העלו ממצאי הספקטרומטר סימנים ברורים לקיומם של אטומי תוריום, אשלגן, חמצן, מגנזיום, צורן, סידן, טיטאניום וברזל.

"קיבלנו תוצאות שהעידו על קיומו של אורניום שלא דווחו עד כה" אמר רוברט רידי, מדען בכיר במכון למדעים פלנטריים. "קיבלנו הפעם עדות ליסודות חדשים ואישור לתגליות מן העבר".

מיפויים קודמים בספקטרומטרי קרני גאמא החל מחלליות אפולו ועד למשימת לונר פרוספקטור, חשפו כמה מהיסודות הכימיים הנמצאים על הירח. ואולם המפה שהוכנה ע"י רידי ואנשי צוות ה-GRS של קאגויה, ואשר נעשה בה שימוש בחיישנים עשויים מגרמניום, מרחיבה את התוצאות הקודמות ומשפרת את הבנתנו אודות הרכב פני השטח של הירח.

רידי ועמיתיו השתמשו במדידות מתקן ה-GRS על החללית קאגויה כדי להרכיב מפות באיכות גבוהה של כמה שיותר יסודות. קאגויה שוגרה בספטמבר 2007 ורוסקה על קרקע הירח בתום משימתה ב-10 ביוני השנה (2009).

לידיעה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

10 תגובות

  1. זה די מטומטם לחפש דברים כגון יסודות וכול זה על הירח. מה זה כבר יעזור לנו בחיים לבזבז משאבים כדי להביא לפה את המשאבים משם ולכרות אותם לפני?! כאילו damn למה???! למישהו יש תשובה?

  2. מה אתם רוצים לשלוח חללית קידוח בשביל להוציא את האורנים לא מספיק הרסנו כאן אז צריך להרוס עוד אתם מוכנים להרוס את הירח פלא הטבע בשביל חומר אלוב שאפילו אך לייבא אותו לכדור אתם לא יודעים

  3. אם היו מוצאים שם זהב או יהלומים, זה היה מקדם באופן רציני את הטיסות לירח…
    עד כמה שאני יודע הדבר הכי חשוב שמצאו שם עד היום זה הליום 3.

  4. עדיף שלא..מספיק צרות יש מהאורניום שניתן לכרות ולהשתמש בכדור הארץ..

  5. נראה לי שכן אחרת לא היו מציינים, אבל מעניין למה לא גילו את זה עד עכשיו?
    אולי היה קשר שתיקה בין רוסיה לארה"ב, ולכן חללית יפנית היא זאת ש"גילתה" את זה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן