סיקור מקיף

לבער את המחלות הטרופיות המוזנחות באפריקה

המרכז למחלות טרופיות ואיידס בפקולטה למדעי הבריאות של אוניברסיטת בן-גוריון מתגייס לבעור תולעי מעיים בקרב כ-30 אלף איש באתיופיה

פרופ' צבי בנטוביץ'. צילום: יחסי ציבור
פרופ' צבי בנטוביץ'. צילום: יחסי ציבור

כ-30 אלף איש באתיופיה ישתתפו בפעילות אינטנסיבית למיגור ולביעור מחלות תולעי המעיים שיוזם ומבצע המרכז למחלות טרופיות, ואיידס ((CEMTA של הפקולטה למדעי הבריאות. מדובר בשלב ראשון של פעילות רחבת היקף אשר נועדה להקיף בהמשך אוכלוסיות גדולות יותר באתיופיה בארצות אחרות באפריקה ובאסיה, כחלק ממאבק עולמי לבעור מחלות אלה, שהן חלק מן המחלות הטרופיות המוזנחות הפוגעות כיום בכרבע מאוכלוסיית העולם!

לדברי מנהל המרכז ויוזם הפרוייקט, פרופ' צבי בנטואיץ', שהיה בין הראשונים בעולם שהצביעו על הקשר האפשרי שבין זהומים אלה לבין מגיפת האיידס באפריקה, קשה להפריז בחשיבות מאבק זה. "המחלות הללו, הינן מוזנחות מפני שאינן מטרידות את העולם העשיר והמפותח, מאפיינות את האוכלוסיות העניות ביותר בעולם, תורמות להנצחת העוני בהן, ומגדילות הפגיעות שלהן למחלות הקשות כמו איידס, שחפת ומלריה. הבעור שלהן יביא לשיפור משמעותי ביותר בכל היבטי הקיום והבריאות וכמובן יקטין גם את מימדי המגיפות הגדולות- שחפת ואיידס. אי טיפול בהן לא רק שינציח את המצב אלא אף יחמיר את העוני. על כן, מעטות הבעיות הרפואיות בעולמנו בהן ניתן להשיג תוצאות כה דרמטיות ומשמעותיות בזמן קצר ובהשקעה יחסית כה קטנה", מדגיש פרופ' בנטואיץ'.

תכנית ההתערבות עצמה, הכוללת מתן תרופות וחינוך לבריאות, תחל את פעילותה לקראת חודש אוגוסט 2008 ובתחילה תתרכז-כתכנית חלוץ (Pilot) -בשלושה אזורים באתיופיה, שניים באזור עירוני-בעיר אדיס אבבה ואחד באזור כפרי ב-Rift Valley. האוכלוסייה שתהנה מההתערבות הינה מגוונת וכוללת ילדים בגיל בית ספר ומבוגרים. בהמשך אמורה התכנית להתרחב לאזורים אחרים באתיופיה ואף לארצות אחרות באפריקה ובאסיה,

פרופ' בנטואיץ' רואה בפרויקט שיזם, גם שליחות ציונית-יהודית. "בתקופה בה ישראל נמנית על המדינות העשירות והמפותחות, הגיע הזמו ש'נתרום ונעזור לחלשים ולמסכנים', שנהיה דוגמה ומופת לאחרים ונקיים את חזון "תיקון העולם" הלכה למעשה". הוא רוצה לראות את אוניברסיטת בן גוריון כמובילה של המהלך הזה שימשוך תלמידים ומורים להשתתף בו ויביא גם יהודים ידידי האוניברסיטה לתמוך בו.

לצורך יישום הפרויקט, עד עתה, גייס המרכז משאבים מגורמים שונים בארץ ובעיקר בחו"ל ועוסק בגיוס משאבים נוספים על מנת להרחיב את הפעילות.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן