סיקור מקיף

פרנהייט 2,777

 ה-11 בספטמבר יצר את אם-כל-תיאוריות-הקונספירציה * אם פלדה אינה ניתכת, מגדלים אינם קורסים

ספרו של פעיל השמאל הצרפתי הידוע תיירי מייסן, "ההונאה המחרידה" (L’Effroyable Imposture), המציג תיאוריית קונספירציה לגבי ה-11 בספטמבר הפך לרב-מכר ב-2002. אבל לא העליתי בדעתי שההונאה המחרידה הזאת תמצא אוזן קשבת באמריקה. בהרצאה לקהל הרחב שהשתתפתי בה לא מזמן נאלצתי לשמוע את מייקל מור – קולנוען בעיני עצמו – שבלי להניד עפעף הסביר שאירועי ה-11 בספטמבר תוזמרו בידי בוש, צ'ייני, רמספלד וסוכנות הביון המרכזית, ה-CIA, כחלק מתכניתם להשתלטות גלובלית ולסדר עולמי חדש. השגת המטרה הזאת הייתה אמורה להיות ממומנת בעזרת G.O.D. (ראשי תיבות באנגלית של זהב, נפט וסמים), והמירוץ להשגתה היה אמור להתחיל בהתקפה בסגנון פרל-הרבור על מרכז הסחר העולמי (מגדלי התאומים) ועל הפנטגון, התקפה שתצדיק מלחמה. העדויות טמונות בפרטים, הוא הסביר, והגיש לי שטר מזויף של דולר (שבו מוטבעות הספרות "9-11" במקום הספרה "1", ותמונתו של בוש תופסת את המקום השמור לוושינגטון) עמוס בכתובות אינטרנט.
למעשה, אם תקלידו בגוגל את המילים "מרכז הסחר העולמי" ו"קונספירציה" באנגלית, תקבלו יותר מ-250,000 תוצאות. באתרים האלה תגלו שיש אנשים הסבורים שהפנטגון נפגע מטיל, שמטוסי הסילון של חיל האוויר האמריקני קיבלו הוראה להישאר על הקרקע ולא ליירט את הטיסות 11 ו-175, שמטוסיהן התנגשו במגדלי התאומים, שהמגדלים עצמם קרסו כתוצאה מחומרי נפץ שכוונו מראש להתפוצץ זמן קצר אחרי פגיעת המטוסים, שסילון לבן מסתורי הפיל את טיסה 93 מעל פנסילבניה ושיהודי ניו יורק קיבלו הוראה להישאר בבתיהם באותו יום (גורמים ציוניים ופרו-ישראלים היו מעורבים בכך, כמובן). נכתבו גם ספרים כמו למשל, "עבודה מבפנים" של ג'ים מרס, "פרל-הרבור החדשה" מאת דייוויד ריי גריפין ו-"ה-11 בספטמבר: האשליה הגדולה" מאת ג'ורג' המפרי. ההפרכה הטובה ביותר של כל השטויות הקונספירטיביות האלה מרוכזת בגיליון מארס 2005 של כתב העת "פופולר מכאניקס" שמציג ניתוח מדוקדק של רוב הטענות הנפוצות.
הדעה המוטעית, שקומץ חריגות בלתי מוסברות מסוגל לערער תיאוריה מבוססת, היא העומדת בלב כל רעיונות הקונספירציה (וכן בלב הבריאתנות, הכחשת השואה וכל מיני תיאוריות מוזרות בפיזיקה). כל ה"עדויות" לגבי קונספירציה ב-11 בספטמבר נכללות במסגרת הזאת. קל להפריך רעיונות כאלה פשוט על ידי ציון העובדה שתיאוריות מדעיות אינן נבנות רק על סמך עובדות יחידות אלא על סמך עדויות שמתכנסות לתיאוריה אחת ושנאספו בשיטות מחקר רבות ושונות.
לדוגמה, האתר www.911research.wtc7.net טוען שפלדה ניתכת בטמפרטורה של 2,777 מעלות פרנהייט (1,525°C) אבל דלק סילוני בוער בטמפרטורה של 1,517 מעלות פרנהייט (825°C)בלבד. ואם הפלדה לא הותכה, המגדלים לא היו אמורים לקרוס. "המטוסים לא הפילו את המגדלים, היו אלה פצצות," טוען בעקבות זאת האתר www.abovetopsecret.com. טעות. תומס איגר, פרופסור להנדסה במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) הסביר מדוע אין הדברים כך במאמר ב"כתב העת של החברה למינרלים, מתכות וחומרים", ובריאיונות שהעניק אחר כך: פלדה מאבדת 50% מחוזקה בטמפרטורה של 1,200°F (650°C). במגדלים נשרפו 90,000 ליטרים של דלק סילוני שהציתו חומרים דליקים אחרים כגון, שטיחים, וילונות, רהיטים ונייר. חומרים אלה המשיכו לבעור גם אחרי שכל הדלק נשרף, העלו את הטמפרטורה עד מעל 1,400°F (760°C) והפיצו את התופת הבוערת בכל רחבי הבניינים. הפרש טמפרטורות של מאות מעלות לאורך קורות התמיכה האופקיות גרמו להן לשקוע, שקיעה שעיוותה, ואחר כך שברה את החיבורים הזוויתיים שהצמידו אותן לעמודים האנכיים. ברגע שקורה אחת נפלה, נפלו אחרות בעקבותיה. כשקומה אחת קרסה על גבי הקומה שמתחתיה, גם היא כרעה בסופו של דבר תחת העומס. אפקט הדומינו שנוצר גרם לכל המבנה, שמשקלו 500,000 טונות, לקרוס. תומכי הקונספירציה טוענים שהמגדלים היו אמורים ליפול על צדם, אבל מכיוון ש-95 אחוזים מנפחם הכילו אוויר, הדרך היחידה שבה יכלו לקרוס הייתה היישר למטה.
באותה קלות אפשר להפריך את כל טענות הקונספירציה לגבי ה-11 בספטמבר. למשל, חקרתי את הטוען לתואר קולנוען לגבי תיאוריית "הטיל שפגע בפנטגון" ושאלתי אותו מה קרה לטיסה 77 שנעלמה באותו זמן. "המטוס נהרס והנוסעים נרצחו בידי שליחיו של בוש," הוא גילה לי בכובד ראש. "אתה רוצה לומר שאיש מבין כל השותפים למזימה, לא הלשין ולא הלך לטלוויזיה או חשף את הכול בספר?" אמרתי. תגובתי זכתה לאותה תגובה זועפת שאני זוכה לה ממומחי עב"מים כשאני מבקש מהם עדויות מוצקות: גברים בשחור משתיקים עדי ראייה, ואנשים מתים אינם מספרים סיפורים.

קרדיט:
בראד היינס

מייקל שרמר הוא המו"ל של כתב העת Skeptic (http://www.skeptic.com">סקפטיק.קום). הספר האחרון שהוציא הוא "מדע חיכוכי" (Science Friction).

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

 1. כל הקטע עם היהודים הוא לא נכון דודה שלי עבדה שם באותו יום וניצלה יצאה ברגע האחרון אבל היא הייתה שם ועוד הרבה יהודים…

 2. שרמר מגיע למסקנה הנכונה, אך מתוך השיקולים הלא נכונים – הגם שמצד אחד אני מברכת סוף סוף על מאמר המבהיר עד כמה הזויה תאוריית הקונספירציה של ה-11 בספטמבר, הרי שלצערי מדובר בשמחה מוקדמת מדי: שרמר, דמות בעייתית ביותר, השטופה בלהט "סקפטי" כמעט דתי (שהרי במקרה של שרמר לא מדובר בסקפטיזם אלא במנטרה), הוא האדם האחרון שניתן להקשיב לטיעוניו ברצינות (שכן אלו מוכיחם עצמם שוב ושוב כבלתי רלוונטיים בעליל), מה גם שכל הסבריו אינם כוללים את הטיעונים הבסיסיים ביותר השוללים מכל וכל את תאוריות הקונספירציות השונות בנוגע ל-11.9.

  אני בהחלט מזדהה עם המשפט "הונאה מחרידה" בהקשר זה – רק חבל שהאיש ממנו משפט זה מגיע, הוא מייקל שרמר.

 3. מי שרשם את הכתבה אני מזמין לענות על השאלות:
  כמה בנינים נפלו באותו יום במרכז הסחר?
  כמה פעמים בהיסטוריה בנין צנח לתוך היסודות שלו עקב פגיעת מטוס?
  כמה זמן בער הבנין השני לאחר הפגיעה של המטוס?
  כמה זמן חלף בין התמוטטות הבנין הראשון לבנין השני?
  כמה תמונות של הפיגוע בפנטגון שוחררו לציבור?

  אני קורא לכל קהילת המדע לתת לי תשובות אמיתיות על כך כי אני דיי מזועזע מהתשובות שאני מצאתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן