סיקור מקיף

כוחו של מייל שגוי מתחדש משנה לשנה. האם באמת מאדים יהיה גדול כמו הירח?

בשבועות האחרונים מרכז האסטרונומיה בבית יציב קיבל מספר פניות רב בשאלה – האם ב27 באוגוסט מאדים יראה גדול כמו הירח? כמה פעמים אפשר להסביר שזו טעות של מי שתרגם את המייל שמתרוצץ כבר ארבע שנים במקום זאת עדיף לפרסם זמי שירצה שיקרא (המאמר פורסם ב-8 באוגוסט וקודם שוב לקראת ה(אין) אירוע)

מאדים והירח כפי שנראו שבועיים לפני הקרבה המקסימלית של כדור הארץ ומאדים ב אוקטובר 2005. צילום – אמיר ברנט.
מאדים והירח כפי שנראו שבועיים לפני הקרבה המקסימלית של כדור הארץ ומאדים ב אוקטובר 2005. צילום – אמיר ברנט.

בשבועות האחרונים מרכז האסטרונומיה בבית יציב קיבל מספר פניות רב בשאלה – האם ב-27 באוגוסט מאדים יראה גדול כמו הירח? בשנים האחרונות מידי יולי – אוגוסט מופצים באינטרנט מכתבים ובהם מסופר שבחודש אוגוסט וב-27 באוגוסט במיוחד מאדים יראה בשמיים גדול כמו הירח, לא מעט אנשים שואלים האם הדבר נכון – ואין הוא כך.

מאדים הוא אולי כוכב הלכת המסקרן ביותר במערכת השמש – במיוחד מבחינת היתכנות החיים עליו בהווה או בעבר, הדבר שמייחד את מאדים כל כך הוא דמיונו הרב לכדור הארץ, גם מאדים בעל קרקע מוצקה, גם במאדים יש אטמוספירה (דלילה ביותר) ואפילו קטבים (אם כי הם מכילים בעיקר קרח יבש), במאדים ישנם עננים וגם סופות חול שלעיתים מסוגלות לכסות אפילו חצי מפני כוכב הלכת.

ב-27 באוגוסט 2003 מאדים היה קרוב לכדור הארץ יותר מכפי שיהיה במאות השנים הקרובות. באותה תקופה הופצו לא מעט מיילים ובהם נכתב שצפייה במאדים בהגדלה של פי 75 תאפשר לראותו גדול כמו שהירח נראה בעין הלא מזוינת, מרבית התרגומים לעברית פשוט התעלמו מהצורך בהגדלה דרך טלסקופ.

מסיבה שנוגעת יותר לנפש האנושית מאשר לכוכבי השמיים עדכונים של אותם מיילים ממשיך לפקוד אותנו כבר ארבע שנים, לעיתים יד עלומה "מתקנת" את 2003 ל 2004/5/6 ועתה גם ל-2007. בעוד שישנם אירועים אסטרונומיים שחוזרים על עצמם מידי שנה כמו מטרות מטאורים, מאדים מתקרב לכדור הארץ אחת ל-26 חודשים, הפעם האחרונה שבה מאדים והארץ היו קרובים הייתה באוקטובר 2005, הפעם הבאה תהיה בדצמבר 2007. ככל הנראה גם באוגוסט 2008 יגיע לתיבת המייל שלכם מכתב שמספר שאוטוטו מאדים יראה גדול כמו הירח, בשעה שהמרחק בין מאדים לכדור הארץ יילך ויגדל וגודלו הנראה של מאדים יילך ויקטן.

לפרק הקודם בסדרה: אולי הפיניקס תגלה מים?

11 תגובות

 1. "ככל הנראה גם באוגוסט 2008 יגיע לתיבת המייל שלכם מכתב שמספר שאוטוטו מאדים יראה גדול כמו הירח" –

  כמה שזה נכון…

 2. יצא לי פעמיים אותה תגובה , וזה סימן שזה אמת לאמיתה!
  סבדרמיש יהודה

 3. אני רוצה לתקן את הידיעה על המאדים,
  ובכן, המאדים לא יהיה גדול כמו הירח כי אם גדול כמו השמש, ואני יכול להכיח זאת בקלות!. רוצים הוכחה?, ובכן, בבקשה, כולנו יודעים שהמאדים יהיה קרוב יותר לשמש ואז המתן שנמצא בקוטב הצפוני והדרומי שלו יידלק (כולם יודעים שהמתן דליק)ואז הוא יאיר כמו השמש. למי שלא מאמין, אז את החמצן לצורך השריפה הוא יקבל מכדור הארץ ב 28 לאוגוסט שאז הוא יהיה הכי קרוב לכדור הארץ. קצת מהמתן של המאדים חודר לכדור הארץ, וגורם גם כאן לשריפות. (בגלל זה השריפות ביון)
  אני מקוה שלא שכחתי משהו אבל אני מזמין מגיבים נוספים לעדכן אותנו.
  בשיא הרצינות הבוערת
  סבדרמיש יהודה

 4. אני רוצה לתקן את הידיעה על המאדים,
  ובכן, המאדים לא יהיה גדול כמו הירח כי אם גדול כמו השמש, ואני יכול להכיח זאת בקלות!. רוצים הוכחה?, ובכן, בקשה, כולנו יודעים שהמאדים יהיה קרוב יותר לשמש ואז המתן שנמצא בקוטב הצפוני והדרומי שלו יידלק (כולם יודעים שהמתן דליק)ואז הוא יאיר כמו השמש. למי שלא מאמין, אז את החמצן לצורך השריפה הוא יקבל מכדור הארץ ב 28 לאוגוסט שאז הוא יהיה הכי קרוב לכדור הארץ. קצת מהמתן של המאדים חודר לכדור הארץ, וגורם גם כאן לשריפות. (בגלל זה השריפות ביון)
  אני מקוה שלא שכחתי משהו אבל אני מזמין מגיבים נוספים לעדכן אותנו.
  בשיא הרצינות הבוערת
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן