סיקור מקיף

מאגד "פארמלוגיקה" פיתח כלי ניבוי להערכת יכולתה של מולקולה תרופתית להתאים לשימוש בבני אדם

המאגד פעל במשך חמש שנים במסגרת תוכנית מגנ"ט בלשכת המדען הראשי בתמ"ת * הפיתוח זכה למענק מדינה מצטבר ל-5 שנים: 44.2 מיליון שקלים

יום עיון מסכם למאגד "פארמלוגיקה"במעמד המדען הראשי במשרד התמ"ת, הדר' אלי אופר, התקיים בחודש פברואר. המאגד פיתח כלי ניבוי להערכת יכולתה של מולקולה תרופתית להתאים לשימוש בבני אדם. כלי הניבוי הללו מסייעים לחברות לזהות את המולקולות בעלות הסיכוי הגבוה יותר להצליח כתרופות – כבר בשלבים מוקדמים של פיתוחן, ובכך לחסוך משמעותית בעלויות הפיתוח.

המאגד סיים 5 שנות פעילות במסגרת מגנ"ט, פעילות שהיתה מבוססת על שיתוף פעולה של חוקרים מהאקדמיה עם אנשי פיתוח מהתעשייה, ובינם לבין עצמם. התקציב במצטבר ל-5 שנים שאושר ע"י וועדת מגנ"ט בראשותו של המדען הראשי, ד"ר אלי אופר, הוא 62.8 מיליון ₪ (מתוכם 44.2 מיליון ₪ – מענקי מדינה).

במאגד היו שותפות חברות העוסקות בפיתוח תרופות בישראל כ"טבע", "פרוכון", "די-פארם", "פארמוס" ו"פריגו" (בעבר "אגיס") לצד חברות המפתחות כלים תומכי פיתוח כ"קומפיוגן" "הרלן ביוטק" ו"ביורד חיפה" (בעבר "פרוטאופטיקס").

מפרסומי ה-FDA עולה ששיפור של 10% בהערכה מוקדמת של כשל, יוביל ל-$M100 חסכון בהוצאות פיתוח תרופה. כי , כ-40% מהתרופות נכשלות במעבר לבני אדם והמטרה היא להפחית את אחוז הכשלונות.

המודלים והכלים שפותחו במאגד הם בדרגת חדשנות גבוהה במיוחד. במהלך העבודה נרשמו 3 פטנטים, וכמה נוספים ירשמו בהמשך. פורסמו 17 מאמרים מקצועיים, וחלק מן המודלים שפותחו באקדמיה כבר הוטמעו בתהליכי העבודה של החברות התעשייתיות.

המדען הראשי בתמ"ת דר' אלי אופר ציין את החשיבות הרבה בשיתופי הפעולה בין אקדמיה לתעשייה. להערכתו המאגד יצר מערכת יחסים הדדית בה התעשייה יצאה נשכרת מהטמעת המודלים שפותחו בדרך של פעילות משולבת עם מיטב החוקרים בתחום, והאקדמיה מצידה יצאה נשכרת מתמיכתם של מדעני החברות, ומלימוד ויישום מעשי של שיטות איכות המקובלות בתעשייה.

מנהל מגנ"ט, אילן פלד, ציין את הייחודיות של פעילות המאגד בו חברות מתחרות יכולות לשתף פעולה כי עוסקים בפיתוח כלים המסייעים לפיתוח, וטובים לקבוצת חברות, והוסיף שככל שהקבוצה השותפה גדולה יותר – איכות הכלים טובה יותר, כי המדגם, הניסיון, וכמובן – הידע המשותף, חוברים להצלחה.

דר' טליה בן- נריה, שניהלה את המאגד מטעם מגנ"ט, ציינה את הערך המוסף לחברות, הפועלות במסגרת מאגד מגנ"ט. היא העלתה דוגמאות מעשיות לתרומה הן לחברות והן לקבוצות האקדמיות, וסרקה את התהליכים שהובילו לרמת החדשנות הגבוהה – בעיקר בזכות העבודה המשותפת.

המאגד נתמך על ידי מגנ"ט בהיקף של כ- 10 מליון $ במשך 5 שנים , והביא בכך לתמיכה בעשרות חוקרים בכל תקופת הפעילות. הסכום שהושקע – נמוך מאד יחסית לזה המושקע על ידי חברות הפארמה הגדולות, וניתן לזקוף את הישגי המאגד בעיקר לשיתוף הפעולה שייצר הפריה הדדית וערך מוסף גבוה לכל משתתף.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן