סיקור מקיף

כדור אש בהיר פי 100 מהירח בשמי קולורדו

התפוצצות שניה של מטאור גדול מעל צפון אמריקה בתוך שבועיים – ב-6 בדצמבר התפוצץ מטאור בהיר מעל אריזונה ותועד במצלמת וידאו של מצפה כוכבים

צילום של ההתפוצצות הבהירה שהתרחשה ב-6 בדצמבר בקולורדו, בשעה המקומית 01:28 כפי שצולמה ממצלמת סקר השמים של מצפה קלודבייט (Cloudbait)
צילום של ההתפוצצות הבהירה שהתרחשה ב-6 בדצמבר בקולורדו, בשעה המקומית 01:28 כפי שצולמה ממצלמת סקר השמים של מצפה קלודבייט (Cloudbait)

ב-6 בדצמבר, אירעה התפוצצות של כדור אשר בהיר בשמי קולורדו. מטאור גדול התפוצץ באטמוספירה וגרם להבהק בבהירות של פי 100 מהירח. לאירוע כזה, כצפוי היו עדי ראיה רבים ומצפה קלודבייט המרוחק כ-5 קילומטרים צפונית לעיר גופי שבקולורדו, פנה לתושבי האיזור וביקש ממי שראה לדווח על כדור האש. למרבה המזל, המצפה עצמו הצליח ללכוד את האירוע במצלמת וידאו שצילמה באותן שעות לפנות בוקר את כל השמים.

כדור האש בקולורדו התפוצץ כשבועיים בסך הכל לאחר התפוצצות המטאור הגדול מעל מערב קנדה ב-20 בנובמבר, ושבריו נפלו על שטח חקלאי נרחב. ההנחה היא שגם ממטאור זה ימצאו שברים, ועדויות של צופים יאפשרו צמצום הטווח ואיתור מהיר של השברים.
למרבה המזל, לרוב אין מדוב בתופעה מזיקה והיא גם לא כל כך נדירה, אך היא מרהיבה, במיוחד כאשר היא מתרחשת באיזור מיושב. ולמרבה המזל, בצפון אמריקה יש גם צופים רבים שיכולים לדווח ואפילו מצלמות שמצלמות את כל השמים, כך שקשה יותר להחמיץ אירוע מעין זה.

קטע וידאו של התפוצצות המטאור מעל קולורדו ב-6 בדצמבר 2008
האסטרונום כריס פיטרסון ממצפה קלודבייט אמר כי "בשבע השנים בהם פועל המצפה זהו כדור האש הבהיר ביותר שתועד. אני מעריך את עוצמת ההארה של העצם בעת ההתפוצצות כמינוס 18, כלומר פי 100 בהיר יותר מהירח המלא.

פיטרסון השתמש במצלמת וידאו המיועדת לאיתור מטאורים, כאשר העצם הבהיר והמפתיע האיר את השמים. אף כי המצלמה תפסה את כדור האש במהלך פעותו, עדיין יידרש מידע רב אודות מיקומו והגובה בו אירעה ההתפוצצות. גם פיטרסון אומר כי ישנה סבירות גבוהה לפיזור רסיסי המטאור על פני שטח נרחב, ולפיכך ציידי מטאורים יוכלו לסייע באיתורם.

הערת עורך אתר הידען – בישראל נצפה ביולי השנה מטאור גדול ובהיר, אך למרבה המזל הוא לא התפוצץ.

לידיעה ביוניברס טודיי

8 תגובות

 1. גישות יסוד:
  גם חורים שחורים קטנים הם אפשריים וחור שחור כזה עשוי לדהוןר לעברנו ו… להתפוגג הרבה לפני שיגיע.
  הוא גם עשוי להגיע ולהתפוגג לפני שישפיע באופן כלשהו על משהו או מישהו.
  חור קצת יותר גדול עשוי לעבור ליד כדור הארץ ולהמשיך בדרכו מבלי שנרגיש בו כלל.
  חוץ מזה – על איזה כוחות דחייה אתה מדבר?

 2. נקודה לנקודה .

  עקב ההבדל בסדרי הגודל שבין החור השחור , לכל מה שלעברנו , וכן בכוחות המשיכה והדחיה ; הרבה לפני שיגיע לעברנו , לא נדע שקרה משהוא .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן