סיקור מקיף

החוק האחרון של שרמר

אי אפשר להבדיל בין אינטלגנציה חוצנית מתקדמת דיה לבין אלוהות

המאמר הופיע בגליון 1(אוקטובר 2002) של כתב העת עולם המדע והטכנולוגיה – סיינטיפיק אמריקן, בהוצאת אורט. מובא באתר הידען באדיבות מערכת כתב העת.

כמדען יוצא מן הכלל ומחבר אימפריה של ספרי מדע בדיוני, ארתוך סי קלארק הוא אחד מאנשי החזון מרחיקי הלכת ביותר בזמננו, הציטוטים מלאי התוכן שלו מותירים רושם רב על הנפש הקולקטיבית שלנו יותר מאשך אלו של רוב העתידנים, בשל התובנות שיש בהן לגבי האנושות ולגבי מקומנו הייחודי ביקום, ואף לא אחת מהן אינה מותירה רושם רב יותך מאשר החוק השלישי המפורסם שלו: "כל טכנולוגיה מתקדמת דיה אינה שונה ממעשה קסמים".
הערה וו גרמה לי לחשוב על ההשפעה שיכולה להיות לגילוי אינטליגנציה חוצנית (ETI) על המדע והדת, למטרה וו, ברצוני להציע בחומך צניעות את החוק האחרון של שרמר (אינני מאמין, בכינוי חוקים על שמי שלי, וכמו שהספר הטוב אומר, האחרון יהיה הראשון והראשון יהיה האחרוון): "כל אינטליגנציה חוצנית, שהיא מתקדמת דיה, אינה ניתנת להפרדה מהאלוהי".
אלוהים מוגרר על ירי רוב הדתות המערביות כיודע כול וכל יכול. מאחר שאנו רחוקים מבעלות על תכונות אלה, כיצד נוכל להבחין בין האלוהי, הניחן בתכונות אלה, לבין ETI שרק ניחן בהן בשפע, בהשוואה אלינו? לא נוכל.
אך אם האלוהים היה עולה עלינו ולו רק באופן יחסי בידע ובעוצמה, אוי מעצם ההגדרה האלוהות הייתה ET1!. חישבו על כך שההתפתחות הביולוגית פועלת בקצב של חילזון בהשוואה להתפתחות הטכנולוגית. (הראשונה היא דרווינית ומחייבת דורות של הצלחה משכפלת דיפרנציאלית. האחרונה היא למרקיאנית, וניתנת למימוש בתוך דור אחד בלבך). העולם הוא גדול מאוד וריק מאוד.

ו Voyager, החללית הרחוקה ביותך שלנז, הנעה בעוצמה בקצב של יותך 60,000-n ק"מ לשעה, לא תגיע למרחק של השכן הקרוב ביותר של השמש שלבו, מערכת אלפא קנטאורי (שאליה היא אינה מכוונת), בעוד יותר מ-75.000 שבה.
לפיכך הסבירות ש-ETI רק מעט יותר מתקרם מאתנו ייצוך קשך היא כמעט אפסית. אם נצליח אי פעם לאתר ETI, הדבר יהיה דזמה להומו ארקטוס בן מיליון שנה שנזרק למאה העשרים ואחת, וניתן לו מחשב וטלפון סלולארי, עם הנחיה ליצור איתנו קשר.
ה- ETI יהיה לגבינו כמו שאנו נהיה להומוניד (בן משפחת האדס) המוקדם שלו – כמו אלוהים.

בשל המרע והטכנולוגיה, השתנה עולמנו במאה הקודמת יותר מאשר במאה המאות שקדמו לה.
עשרת אלפים שנה חלפו מערש הציוויליזציה ועד המטוס, אך רק 66 שנה הפרידו בין הטיסה הממונעת לנחיתה על הירח. החוק של מור בדבך עוצמת מחשב המכפילה את עצמה מדי 18 חודשים מתקרב כעת לשנה, ריי קורצוויל, בספרו "עידן המכונות, הרוחניות", עושה את החישוב, שלמן מלחמת העולם השנייה, היו 32 שכפולים שכאלה, וכי הנקודה יוצאת הדופן – הנקודה שבה עוצמת המחשוב הכוללת תעלה לרמות שהן עד כה מעבר לכל דבר שאנו יכולים לדמיין לעצמנו, עד שיהיו כמעט אינסופיות לפיכך לא יהיה אפשר להבחין ביניהן לבין ידיעת הכול – תתממש כבר בשנת 2050.
כאשך זה יקרה, העשור שיבוא לאחר מכן ישים את 100,000 השנים שקדמו לו ללעג ולקלס, חשוב על מיליון שנה (רק הנד עפעף במונחים אבולוציוניים), ולפיכך הערכה מציאותית של שיעור הקידמה של ETI),
ונקבל תחושה של עד כמה דומים לאלוהים יצורים אלו יהיו, ברומן של קלארק משנת 1953, קץ הילדות, האנושות מגיעה לשלב כעין זה שתיארנו, וחייבת לעבור למצב מודעות גבוה יותר. דמות אחת
המופיעה בתחילת הסיפור טועכת כי "המדע יכול להרוס את הדת הן על ידי התעלמות ממנה, והן על ידי הפרכת עיקריה. עד כמה שידוע לי, איש לא הוכיח את אי קיומם של זאוס או ת'ור, אך יש להם פחות
מאמינים היום."
למרות שהמדע רחוק מלהרוס את הדת, החוק האחרון של שרמר מנבא, כי הקשר בין השניים יושפע במידה ניכרת מקשר עם ET1. כדי לבדר את טיב הקשר, עלינו למלא אחר החוק השני של קלארק: "הדרך היחידה לברר את גבולות האפשר היא להסתכן מעט מעבר לגבולות אלה, לעבר הבלתי אפשרי. בהצלחה!
* מייקל שרמר הוא המוציא לאור של כתב העת "סקפטיק" (www.skeptic.com) ומחבר הספר "בצילו של דארווין".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן