סיקור מקיף

הרי געש יורקי קרח על אנסלדוס

החללית הבינלאומית קאסיני, תיעדה ויזואלית עדויות לפעילות גיאולוגית על אנסלדוס (Enceladus )- ירחו של שבתאי

הירח השבתאי אנסלדוס מואר מאחור על ידי השמש
הירח השבתאי אנסלדוס מואר מאחור על ידי השמש
ירחו של שבתאי פעיל גיאולוגית, החללית הבינלאומית קאסיני, תיעדה ויזואלית עדויות לפעילות גיאולוגית על אנסלדוס (Enceladus )- ירחו של שבתאי.

תמונות עדכניות שצולמו ע"י החללית מציגות זרמים דקים וקפואים דמוי נוצה, אשר עולים מאזור הקוטב הדרומי של הירח, היכולים להעיד על הימצאות אזורים חמים על גבי הקרקע, מהם פרצו הזרמים. הגילוי מציב את אנסלדוס במעמד של ירח פעיל גיאולוגית לצד איו, ירחו של צדק, וטריטון, ירחו של נפטון.

לא ידוע מה גורם לפעילות הגיאולוגית, אך מדענים סבורים שהדבר נובע מחימום פנימי הנגרם כתוצאה מפעילות רדיואקטיבית או הכרית (גאות ושפל) על פני הירח.

קאסיני עברה דרך האזור דמוי הנוצה המשתרע כ- 500 ק"מ מעל פני קרקע אנסלדוס ביולי. במהלך הטיסה, מיכשור על גבי החללית מדד את מבנה החומר ואיתר אדי מים וחלקיקי קרח.

"הממצא הביא לתדהמה, ובוודאי זו אחת התוצאות היותר מרגשות" מצהירה קרולין פורקו, ראש צוות ההדמיה של המכון למדעי החלל בבולדר, קולורדו. ממצאים ומסקנות הועלו בכנס האיגוד האמריקאי לגיאופיזיקה בסאן פרנסיסקו.

משימת קאסיני-הוייגנס, היא פרוייקט משותף של נאסא וסוכנות החלל האירופאית(ESA). הספינה המשולבת שוגרה ב- 1997 ונכנסה למסלול לוויני סביב שבתאי בשנה שעברה. הוייגנס, לווין מחקר שפותח ונשלט ע"י בקרת סוכנות החלל האירופאית, נחת על הירח הגדול טיטאן, בינואר השנה.

הרי געש יורקי קרח על אנסלדוס
מאת: אבי בליזובסקי

תמונות שצילמה לאחרונה החללית קאסיני מראות את הירח אנסלדוס מואר מאחורנית על ידי השמש, וכך ניתן לראות מקורות פליטה דמויי מזרקה, המתיזות חומרים עדינים המתנשאים מעל איזור הקוטב הדרומי.
התמונה צולמה מהצד הרחב של מבנה המכונה "רצועות הנמר (tiger stripe) שנראו גם בתצלומים קודמים. בתמונה רואים תמרות לא רצופות של חומרים במגוון גדלים מעל שפת הירח.

הירח אנסלדוס מאוד מוזר, הודו החוקרים

תצפיות של החללית "קאסיני" על הירח אנסלאדוס של כוכב הלכת שבתאי גילו שהקוטב הדרומי שלו חם יותר משאר אזוריו והוא יורה סילונים של אדי מים לחלל

9.9.2005

הירח אנסלאדוס, המקיף את כוכב הלכת שבתאי, הוא גוש קרח בקוטר 500 ק"מ. יש לו אטמוספירה ו"נקודה חמה" בקוטב הדרומי שלו, והוא יורה אדי מים לחלל בקצב של כחצי טונה בשנייה.

הגילוי של מאפיינים כאלה בגרם שמים שלכאורה קטן מכדי שהליבה שלו תהיה חמה, מאוד הפליא קבוצת מדענים אירופים ואמריקאים. אלה הודו בכך כאשר פירסמו בשבוע שעבר את הנתונים האחרונים שנאספו על ידי החללית "קאסיני" במסגרת משימתה לחקור את שבתאי וירחיו.

קאסיני, חללית שמידותיה כשל אוטובוס קטן, שוגרה ב-1997. היא הגיעה לשבתאי ביולי 2004, לאחר טיסה של שלושה מיליארד ק"מ. בינואר קאסיני הנחיתה רכב נחיתה אירופי על טיטאן, ירחו המסתורי של שבתאי (שיש לו אטמוספירה, הצפופה מזו של כדור הארץ).

לאחר מכן חלפה קאסיני על פני ירחים אחרים של שבתאי. היא עברה ליד אנסלאדוס בחודשים פברואר ומארס, ובכל פעם קלטו מכשיריה התנהגות מוזרה של השדה המגנטי של הירח הקטן.

ביולי עברה קאסיני במרחק של כ-175 ק"מ מאנסלאדוס וקלטה ראיות ברורות לקיומה של אטמוספירה, המכילה אדי מים, פחמן דו-חמצני וכימיקלים אורגניים, מעל לקוטב הדרומי של הירח. כמו כן היא גילתה סימנים לכך שפני הירח בקוטב הדרומי שלו חמים וצעירים יותר מאשר באזורי קו המשווה וחצי הכדור הצפוני שלו.

האזור המשווני התגלה כמצולק במכתשים עתיקים – ראיה לכך שהוא לא השתנה זה מיליארדי שנים – ואילו באזור הקוטב הדרומי יש בקעים מקבילים, הדומים לאלה שעל פני קרחוני כדור הארץ, ופזורים עליו גושי קרח בגודל בית.

"יש לזכור שאנסלאדוס קטן למדי ולכן כוח הכבידה שלו אינו גדול", אמרה מישל דוהרטי מהאימפריאל קולג' בלונדון. "אם יש שם אטמוספירה, היית מצפה שהיא תיעלם די בקלות מפני הירח".

לחוקרים אין מושג למה באנסלאדוס, שהטמפרטורה ברובו היא מינוס 200 מעלות צלסיוס, התפתח אזור חמים יותר (אבל עדיין קר מאוד) בקוטב הדרומי. זו עשויה להיות ראיה לכך שכוחות גאות לוחצים את הירח בעודו נע במסלולו האליפטי מסביב לשבתאי. ייתכן גם שמדובר בחום שיורי מהדעיכה של אלמנטים רדיואקטיוויים בליבת הירח. הגזים עשויים להיפלט לאטמוספירה בהתפרצויות מפני הקוטב הדרומי.

החוקרים סבורים שכמות המים ששוחררה מהירח אף הספיקה ליצירת אחת הטבעות הדלילות יותר של שבתאי.

"הקטע הקשה לעיכול הוא קיומו של מקור חום באנסלאדוס שמסוגל לפעול במשך ארבעה מיליארד שנים", אמר ג'ון ספנסר ממכון המחקר סאותווסט בבולדר, קולורדו. קרוליין פורקו מהמכון למדעי החלל בבולדר, העומדת בראש צוות ההדמיה של משימת קאסיני, אמרה כי "זה פשוט אחד מהירחים המסתוריים של שבתאי, ויש לנו כעת מבט עליו ממעוף הציפור".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן