סיקור מקיף

היום הכנס השנתי של החוג לאלקטרו-אופטיקה ולייזרים באוני' בר אילן

השר מג'אדלה: "השקעת המשרד במימון מחקרים בתחום התקשורת האופטית, התבררה כתרנגולת המטילה ביצי זהב. נמשיך להיאבק על הגדלת תקציבי המחקר"

השר ראלב מג'אדלה. מקור: ויקיפדיה
השר ראלב מג'אדלה. מקור: ויקיפדיה

הכנס השנתי של החוג לאלקטרו-אופטיקה ולייזרים באוניברסיטת בר אילן, בחסות משרד המת"ס, יתקיים היום, יום חמישי ה-27.3.08 ,בהשתתפות השר ראלב מג'אדלה והמדען הראשי של משרד המת"ס, פרופ' דוד מנדלוביץ', שאף יפתח את הכנס. בכנס צפויים להשתתף למעלה מ-300 איש, מרביתם מתחום התעשייה, והוא ישמש כחלון ראווה למחקרי תשתיות במימון משרד המת"ס בתחום האופטרוניקה, על מנת להאיר את ההזדמנויות היישומיות הטמונות בתחום זה.

משרד המדע התרבות והספורט, היה חלוץ במימון טכנולוגיות האינטרנט והביו-אינפורמטיקה, שהניחו את היסודות לענפי תעשיות חדשניים בארץ. בתחום התקשורת האופטית, הפעיל המשרד תוכניות של תשתיות מחקר שלראשונה עודדו מדענים בתחום האופטיקה לעבוד עם מדענים בתחום התקשורת והמחשוב. כ-50 חברות קמו כתוצאה ישירה של פרוייקט התשתיות של המשרד בתחום זה, תוך גיוס של מעל מיליארד דולרים ממשקיעים.

פרופ' דוד מנדלוביץ' מונה לאחרונה למדען הראשי של משרד המת"ס ולראש מנהל המדע, ע"י השר ראלב מג'אדלה, במטרה לקדם את תוכניות המשרד בתחום המחקרים המדעיים פורצי הדרך ולהגדיל משמעותית את התקציב לתחום זה.

לדברי השר מג'אדלה, השחיקה הגדולה בתקציבי המדע בשנים האחרונות נבעה מחוסר הבנה של דרג מקבלי ההחלטות את תרומתו הגדולה של המחקר התשתיתי על צמיחת הכלכלה הישראלית. "השקעת המשרד במימון מחקרים בתחום התקשורת האופטית, התבררה כתרנגולת המטילה ביצי זהב, והוכיחה כי עלינו להמשיך ולהגדיל את ההשקעה במחקרים תשתיתיים", אמר השר, והוסיף כי "השקעה גדולה יותר במחקרי התשתיות של המשרד גם תסייע לקליטתם של מדענים יורדים ותמנע "בריחת מוחות" מהארץ."

המדען הראשי, פרופ' מנדלוביץ', שצמצם קריירה משגשגת באקדמיה ובתעשייה, בכדי לתרום למשרד מנסיונו העשיר, הינו בעצמו אחד מסיפורי ההצלחה של המשרד: את דרכן במדע החל בתוכנית המלגות היוקרתית של המשרד – מלגת אשכול. בשנות ה-90 הוא ריכז 2 פרויקטי תשתיות עם עוד 4 קבוצות מחקר במטרה לפתח טכנולוגיות גנריות בתחום האופטיקה הלא קונבנציונאלית וכתוצאה משני הפרוייקטים הללו הוקמו 10 חברות חדשות, מתוכם 4 חברות שהוא היה מעורב בהן. לאחרונה, החברה האחרונה שהקים EYESQUAD, נמכרה לפני כשנה לחברה האמריקאית TERSSA בסכום של 27 מיליוני דולרים.

*לכנס נתנו חסות גם לשכת המהנדסים והאדריכלים, הפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר אילן ו- LEOS – השלוחה האופטית הישראלית של הארגון הבינלאומי IEEE

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן