סיקור מקיף

מוח אלקטרוני בלי מירכאות- לרגל פתיחת ידען הננובוטים

לחיזוי הטכנולוגי בעידן המידע יש מעמד מיוחד במינו. המקצוע, שנולד כצורך של מדינות לתכנן תשתיות לטווח הארוך, נהפך לכלי ראשון במעלה בהעברת רעיונות ולהפרייה הדדית, בה במידה שהוא מכשיר שיווקי בידי אלה הנהנים משינויים טכנולוגיים: יצרניות המחשבים, התוכנה ותשתיות

רוני ליפשיץ, 2/2/2000

במקרה זה, החזאים, בדרך כלל מנהיגי חברות הענק, יודעים ליצור ביקוש למוצרים חדשים, ובהמשך לספק את אותו ביקוש. אלא שבמקביל, בערוצים נוספים, נעשית פעולת חיזוי אחרת, ארוכת טווח, ולעתים מדויקת להפליא.

אחד מהחזאים המפורסמים ביותר הוא ריי קורצוויל, ממציא "מקלדת קורצוויל", הממירה טקסט כתוב בדיבור לצורך שימושם של עיוורים. קורצוויל, בוגר המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס בהנדסת מחשבים ובכתיבה יוצרת, הוציא לאחרונה ספר, "עידן המכונות הרוחניות" (Spiritual Machines The Age of), בו הוא מפרט כמה מתחזיותיו הנועזות.

האנציקלופדיה המקוונת בריטניקה פירסמה ראיון מיוחד עמו, שבו ניסתה לתהות על קנקנן של התחזיות. קורצוויל טוען כי תחזיותיו מדויקות להפליא, משום שהן מתבססות על מודלים מתימטיים. "בתחילת שנות ה-80 חזיתי כי בשנת '98 המחשב ייקח את אליפות השחמט העולמית. טעיתי רק בשנה אחת בלבד".

בריטניקה: אחת מהתחזיות הדרמטיות שלך היא שבמחצית השנייה של המאה ה-21 נוכל לסרוק את מוחו של אדם, ולהעתיק אותו לתוך מחשב.

"שואלים אותי כיצד נוכל לבצע סריקה ברזולוציה כה גבוהה. לכן הגעתי לרעיון שניתן לבצע את הסריקה מתוך המוח. כבר היום יש לנו סורקים בעלי רזולוציה מאוד גבוהה, ואולם כיצד אתה יכול לשוטט עם הסורק בתוך המוח מבלי להרוס אותו? התשובה היא לשלוח את הסורקים כננו-בוטים (Nanobots), רובוטים בגודל של תאי דם המצוידים בסורקים זעירים, שיוכלו להגיע לכל פינות המוח. הם יהיו מקושרים באמצעות רשת תקשורת מקומית אלחוטית וישתמשו בטכנולוגיית עיבוד מבוזר. כלומר, יכולות המחשוב של הננו-בוטים, יאוחדו לכלל מחשב מקבילי אחד שלם".

ניתן לבצע את זה היום?

"הדבר אפשרי מכל אספקט, מלבד המחיר והגודל. ואולם כאן נכנס לפעולה מה שאני מכנה 'חוק ההאצה': קיימים תהליכי האצה טכנולוגיים המקטינים בקצב מעריכי את מחיר העיבוד. מההיבט הזה, המחיר יהיה סביר בתוך 30-25 שנה. במקביל, גם המזעור הוא תהליך מעריכי. כעת אנו מצויים בשלב שבו הטכנולוגיה מתמזערת במכפלות של 5.6 לעשור. כלומר, סורקים ננו-בוטיים יהיו אפשריים בתוך 30 שנה.

"יצירת מכונות חכמות קטנות יותר ויותר הוא הכרח כלכלי. לעתים אנשים טוענים שאולי נגיע לנקודה שבה נחליט שלא לייצר יותר את המחשבים הללו משום שהם מאיימים עלינו, אבל זו הנחה לא מציאותית. כדי לבלום את התהליך, עלינו לבטל את התחרות הכלכלית, הקפיטליזם והיוזמה החופשית. בכל פעם שמישהו מייצר מכונה שהיא קצת יותר חכמה, הוא משתלט על השוק. יש עשרות אלפי פרויקטים הנדחפים קדימה על ידי כוחות התחרות של השוק. זו לא החלטה ריכוזית, מלמעלה". פיתחת מודל מתימטי הטוען שהתפתחות הטכנולוגיה היא חלק מהאבולוציה.

"צריך לחשוב על התפתחות החיים בכדור הארץ. נדרשו מיליארדי שנים ליצירת התאים הראשונים. בעידן הקמבריאני, חלה תזוזה חדה, ובתוך כמה עשרות מיליוני שנים נוצרו בעלי חיים. מאוחר יותר, נדרשו כמה מיליוני שנים כדי שהיונקים יתפתחו לקופי אדם, וכמה מאות אלפי שנים עד להופעת האדם המודרני. לאחר מכן, קצב ההתקדמות היה מהיר מדי לתהליכים מבוקרי ,DNA והאבולוציה עברה לשלב
הטכנולוגי. כלומר מבחינתי, הטכנולוגיה היא המשכה הישיר של האבולוציה. היא מעין חיפוש רוחני. היא מייצרת ישויות שהן יותר חכמות, יותר יצירתיות, יותר יפות ויותר אוהבות".
{הופיע בעיתון הארץ, 20/2/2000{

ידען ננוטכנולוגיה
ידען ננובוטים

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~302157403~~~207&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן