סיקור מקיף

מהמטוס לטנק

אלביט מערכות חושפת את IronVision – מערכת תצוגת קסדה חכמה ללוחמים ברכבים קרביים משוריינים * למערכת תהיה תצוגה פאנורמית של 360 מעלות שתאפשר לצוותים לראות "מבעד לשריון", בזמן אמיתי, את שדה הקרב עליו מוקרן גם השו"ב, גם במדפים סגורים ובכך לקבל תמונת מצב של שדה הקרב

קסדת IronVision שמאפשרת ללוחמים בטנק לראות את הסביבה. צילום יח"צ אלביט.
קסדת IronVision שמאפשרת ללוחמים בטנק לראות את הסביבה. צילום יח"צ אלביט.

לאחר שנים רבות של פיתוח טכנולוגיות מהפכניות בתחום הקסדות לשימוש טייסים, אלביט מערכות הודיעה על פיתוח נוסף, והפעם בתחום שדה הקרב היבשתי: IronVision – מערכת תצוגת קסדה לשימוש מפקדים ונהגים של כלי רק"מ הלוחמים במדפים סגורים. הקסדה תוצג בתערוכת יורוסאטורי הנפתחת היום (13/6/2016) בפריז.

מערכת התצוגה החדשה מבוססת על מערך חיישנים בדומה לאלו המוצגים על הקסדות החכמות של אלביט ונמצאות בשימוש טייסי מטוסי קרב ומסוקים של חילות אוויר מתקדמים ברחבי העולם. מערכת IronVision מצוידת בטכנולוגית ראייה "מבעד לשריון", ומעניקה למשתמשים בה תמונה של העולם החיצון, תורמת להתמצאות הסביבתית וביחד עם תמונת השו"ב מאפשרת זיהוי ומעקב אחר כוחות אויב. יכולת זו מעניקה יתרון רב ביחוד בפעילות רב-זרועית ובלחימה בעצימות גבוהה.

קסדת ה-IronVision מציגה למשתמש תמונת עולם בצבע וברזולוציה גבוהה ב-360 מעלות, על גבי המשקף, בתנאי יום ולילה ובכל מזג אויר. הקסדה ממנפת את התשתיות הדיגיטליות של הרכב באמצעות חיבור "רואים עולם" עם מערכות התקשוב וההתראה הקיימות ומעניקות למפקד הרק"מ מצג פשוט המאפשר לו לקבל החלטות מכריעות בתוך חלקיקי שניות ומפחיתה הסחות הדעת של הנהג.

מערכת הקסדה המתקדמת אוספת נתונים ממקורות דיגיטליים שונים, בתוך ובסביבת הרכב, ומציגה ועוקבת אחר נושאי העניין, החל מאדם בודד העומד או זוחל במרחק של מספר מטרים מהרכב ועד רכב בתנועה הנמצא במרחק של כ-150-300 מטרים. הקסדה מאפשרת למשתמש חופש פעולה ותנועה, מקצרת את מעגל ה"רואה-יורה" וכל זאת תוך הגנה ושהייה של הצוות במדפים סגורים.

אודי ורד, מנכ"ל חטיבת יבשה ותקשוב, אמר: "פיתחנו טכנולוגיה חדשה של תצוגת קסדה המאפשרת לצוותי נגמ"שים וטנקים להשיג יכולת התמצאות סביבתית גבוהה בעידן של פעילות ההופכת מורכבת יותר ויותר. התמונה האיכותית המסופקת על ידי IronVision תאפשר למפקדי הכוחות לקבל החלטות בצורה מהירה יותר, בטוחה יותר ובוודאות רבה יותר, באופן שישפר את תוצאות הפעילות המשימתית".

המראה מתוך קסדת IronVision של אלביט. צילום מסך
המראה מתוך קסדת IronVision של אלביט. צילום מסך

 

עוד הציגה אלביט בתערוכה:
 SupervisIR– מערכת מודיעין ואחיזת שטח חדשנית, מבוססת אינפרא-אדום, קלה להפעלה, פועלת 24/7. בעלת יכולות לילה מרשימות. עונה לדרישות מודיעיניות רבות ומגוונות, כמו איתור וזיהוי, מעקב והצגת תמונה באוויר, בים וביבשה.

• Smart Suite- משפחת מוצרים המבוססת על גישה של ארכיטקטורה פתוחה ומאפשרת אינטגרציה בין פלטפורמות יבשתיות, סנסורים, נשק ואפליקציות שו"ב שונות לצורך זרימה רציפה של מידע ומולטימדיה טקטית על גבי רשתות הטרוגניות. כל זאת תוך שמירה על יחס משקל-גודל וכח הטוב ביותר לרמתו. בנוסף, יחידות משלימות מספקות יכולות וידאו, קול וחיבוריות לנקודות ממסר שונות.

• DS-ISTAR – אלביט מערכות תציג בתערוכה פתרון מודיעיני הוליסטי המאפשר גם ליחידות חי"ר לבצע איסוף וניתוח מודיעין לאיתור מטרות מהיר מהקרקע, מהאוויר ומהים. היכולת מתאימה במיוחד לפעילות מבצעית של כוחות מיוחדים. הפתרון מעניק למקבלי ההחלטות את היכולת לעבד ולהפיץ מידע שנאסף מפלטפורמות וחיישנים שונים בין היתר מטוסי קרב, מסוקי תקיפה, מטוסים ללא טייס, באמצעות מחשב נישא לחייל וכן לבחור את התחמושת המתאימה לביצוע המשימה.

• מכ"מ יבשתי- משפחת המכ"מים של אלישרא כוללת גרסאות למכ"מ הניתן לנשיאה, להתקנה נייחת וגרסת מכ"מ לרכבים- כל אחת מהן שימושית למשימות בטחון פנים, הגנת גבולות ומשימות צבאיות ואזרחיות שונות. במסגרת הביקור יוצג המכ"מ חודר העלווה, מבחין באנשים ורכבים המצויים בתוך סבך עלווה צפוף, עמיד בפני תנאי מזג אוויר קשים ובעל עמידות ופעילות רציפה בתנאי קיצון. ביורוסאטורי ייחשף המכ"מ MBR – מכ"ם נישא, קל משקל, נפרס ונאסף בקלות, בעל יכולת מעקב היקפית והתמצאות סביבתית, אמין ואינו נוטה לאזעקות שווא.

ביורוסאטורי תציג אלביט מערכות עוד פתרונות מתקדמים לחייל ולרק"מים, יכולות מודיעין, שו"ב, מאמנים ועוד. הפתרונות המוצגים מתבססים על ניסיון רב שנים של פיתוחים פורצי דרך המותאמים לצורכי הלקוח.

• בין התצוגות השונות בתערוכה ניתן לראות גם את המוצרים הבאים: חנית סימן 2- מרגמה בקוטר 120 מ"מ, המפחיתה את הרתע בצורה משמעותית מרתע של 30 טון לרתע של 10 טון בלבד. רתע מופחת זה מאפשר את התקנת המרגמה על רכבים קלים דוגמת האמרים וג'יפים. החנית סימן 2 מקנה יכולות אש וניידות גבוהה לכוחות בשטח.

• PNR 1000– מכשיר קשר ממשפחת מוצרי E-Lynx המשדר קול ונתונים ברשת מתקדמת ואף עומד בפרוטוקול הרדיו של כוחות נאט"ו בספקטרום של 225-512 MHz. מערכת זוהיא הקלה ביותר בשוק ומהווה מרכיב חשוב בתפיסות מבצעיות שונות דוגמת החייל העתידי אותה מובילה אלביט מערכות.

• WinBMS – מערכת ניהול קרב משולבת נשק- פתרון מבוסס רשת לניהול קרב המגביר את החיבוריות ויכולות התמרון בין היחידות השונות. הקישור בין כל היחידות ברמה הטקטית בעזרת שיתוף מידע רציף מגביר את שרידותו של הכח.

• Skylark 3- מזל"ט המהווה מרכיב ייחודי ביישום תפיסת המודיעין ISTAR , מסייע באיסוף מודיעין וסיור לכוחות חי"ר וכוחות ברק"מים ברמת המחלקה, הגדוד והחטיבה. ה-Skylark 3 בעל יכולות ביצוע משימות ארוכות בתנאי יום ולילה לאיסוף מודיעין איכותי ומדויק.

• XACT 32nv- מערכת ראיית לילה מהפכנית הנחשבת לקטנה ולקומפקטית מסוגה. מתאימה במיוחד לכוחות מיוחדים וכוחות אכיפת חוק. מחדדת את התמונה ומאפשרת זמן שימוש ארוך. איכות התמונה המהפכנית של המערכת מעניקה למשתמש יכולות תצפית בחדות מקסימלית. את המערכת ניתן להרכיב על שלל פלטפורמות לנוחות המשתמש.

• מאמנים יבשתיים- בתערוכה יוצגו מאמנים יבשתיים המשמשים לאימון מפקדים, חיילים וצוותים שלמים המדמים תרחישים בשלל פלטפורמות ורכבים. המאמנים הללו משמשים כוחות ברחבי העולם וכוללים מאמנים לצוותי טנק, מאמני נהיגה ועוד.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן