סיקור מקיף

שוב חלליות עורכות הסבה מקצועית – מחקר כדור הארץ לחקר הירח

שניים מלוויני תמיס – שחקרו את המגנטוספירה של כדור הארץ הפכו לארטמיס – וחוקרים את השדה המגנטי הירחי ואת הקשר שלו עם רוח השמש

מסלולה של החללית ארטמיס P1 עד שהגיעה לנקודת L2
מסלולה של החללית ארטמיס P1 עד שהגיעה לנקודת L2

במקרה נוסף של מיחזור ושימוש מחדש בחלליות מוציאה נאס”א שתיים מתוך חמשת חלליות תמיס – החוקרות את המקור לסופות גיאומגנטיות על כדור הארץ למשימה חדשה.

שתי החלליות ערכו תמרונים מסובכים כדי להגיע לשתי נוקודת לגראנז’ שונות בין כדור הארץ לירח, שם יתמקדו בירח. במיוחד, הם ינסו לקבוע כיצד מחשמלת רוח השמש, משנה ושוחקת את פני השטח הירחיים. זאת בעקבות הגילוי לפני שנה של מים באתרים שונים על פני השטח של הירח, וכיצד הם מבצעים אינטראקציה עם רוח השמש.

המשימה המקורית של THEMIS (Time History of Events and Macroscale Interactions during Substorms) כללה חמישה לווינים שהשלימו משימה מוצלחת בת שנתיים. מכיוון שהם ממשיכים לעבוד היטב, החליטה נאס”א לשנות את יעדם של שתיים מהחלליות במסלו מיוחד סביב הירח. המשימה החדשה תיקרא ATRHEMIS – Acceleration, Reconnection, Turbulence and Electrodynamics of the Moon’s Interaction with the Sun.

הסבת המסלול ארכה למעלה משנה, ודרשה כמעט את כל הדלק שנשאר על הלווינים כדי להביאם לנקודות לגראנז’ L1 ו-L2, שבהם אחד מהם יהיה ממוקם מעל הצד המרוחק של הירח והשני – מעל הצד הפונה לכדור הארץ. ארטמיס P1 היא החללית הראשונה שיצאה והיא תבצע פעולות התייצבות סביב נקודות L1 ו-L2. ב-25 באוגוסט הגיעה ארטמיס P1 לנקודת L2 בצד המרוחק של הירח. ארטמיס P2 נכנסה לנקודה המנוגדת – L2 ב-22 באוקטובר. לאחרונה אחת מהחלליות נפגעה ממטאוריט אך נראה כי היא מתפקדת.

כאשר הירח מקיף את כדור הארץ, הוא חוצה הלוך וחזור את השדה המגנטי של כדור הארץ ופוגש בזרם במהירות של כמיליון וחצי קמ”ש של חלקיקי רוח השמש. בעת שהותן באיזורים אלה, תחפשנה שתי חלליות ארטמיס עדויות למערבולות, האצת חלקיקים וקישור מגנטי מחדש, שלוש תופעות בסיסיות השולטות על טבען של האינטראקציות בין רוח השמש למגנטוספירה של כדור הארץ.

באמצעות שימוש במכשירים שלהם ובנקודות החשובות שבהן הן נמצאות, החלליות תחקורנה את הריק שיוצר הירח כשהוא חותך את רוח השמש ואת התהליכים שבסופו של דבר ממלאים את הריק הזה. קרוב יותר לירח החלליות תצפינה בהשפעת השדה המגנטי של פני השטח, היונים שמוחזרים מפני השטח הירחיים ותקבענה את המבנה הפנימי של הירח באמצעות מדידת השינויים בשדה המגנטי הנגרמים כתוצאה מהשינויים החיצוניים.

לידיעה ביוניברס טודיי

3 תגובות

 1. ארנון:
  לא עקבת אחרי מה שנאמר בסרטון.
  הלווינים בפירוש יישארו כמה חודשים בסביבת נקודות לגרנז’ ורק בהמשך יעברו למסלולים חדשים סביב הירח.
  הנה ציטוט המתחיל דקה וחמש שניות אחרי תחילת הסרט:

  For a few months, the spacecrafts don’t even orbit the earth or the moon. Instead, they circle the two locations where the gravity of the earth and the moon cancel out exactly. These spots, just inside and just beyond lunar orbit are known as Lagrange points.

 2. אופן הסבת המסלול לסביב הירח – גאונות לשמה !!!!!
  מעניין כמה סימולציות מחשב בוצעו עם שהגיעו לתוצאה הסופית.
  תגובה ל 1:
  הטעות היא כנראה בכתבה המקורית, ברור מהסרטון שהלווינים לא נשארים ב L1 ו L2 אלה סובבים את הירח. אולי הם חוצים את הנקודות האלו בו זמנית.

 3. ביקורת
  לא רלוונטי להסביר בכתבה על נקודות L1 ו L2 שלא ניתן לראות את השרטוט !
  במקביל הסרטון ממש ממחיש את הסיבוכיות שבעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן