סיקור מקיף

תפקידיו ומעמדו של המדען הראשי במשרדי הממשלה

איך נולד התפקיד ומה עושים מדענים ראשיים במשרדי הממשלה בישראל

פרופ' ברכה רגר, והשר פרופ' אבישי ברוורמן באירוע של אורט
פרופ' ברכה רגר, והשר פרופ' אבישי ברוורמן באירוע של אורט
מאת ברכה רגר

בעקבות התבטאות לא מוצלחת ואפילו מקוממת של מדען ראשי באחד ממשרדי הממשלה כדאי לבחון מהו בעצם תפקידו של מדען ראשי במשרד ממשלתי ומהו מעמדו.

המושג “מדען ראשי של משרד ממשלתי” הוא די ייחודי למדינת ישראל. מאחר שלרוב משרדי הממשלה יש זיקה למחקר ופיתוח, התעורר הצורך וניכרה חשיבות במינוי מדענים ראשיים שיעמדו בראש הפעילות המדעית-מחקרית של המשרד. יש הבדלים בפעילות המדענים הראשיים במשרדי הממשלה השונים, אלה נובעים מאופי המשרד, מגודלו וממידת החשיבות שהשר וההנהלה מייחסים לפעילות בתחום המחקר והפיתוח. אך הקו המנחה והמשותף לכולם הוא שעל המדען הראשי לחשוב “מעבר לאופק” ולשם כך עליו להפעיל פעילות מחקרית בנושאים החשובים למשרד לגבש מדיניות עתידית. כמו כן תומך המדען, מתקציב המיועד לכך, במחקרים שיוזמים חוקרים בתחום העניין של המשרד.

ההצעה למנות מדענים ראשיים למשרדי הממשלה גובשה בדיוני ועדת קצ’לסקי בסוף שנות ה-60 ונקבעה בהחלטת ממשלה ב-1969. במהלך השנים נבחן התפקיד והורחב, ונקבע כי למדען הראשי אחריות כוללת על המחקר והפיתוח במשרד ועל הגופים הכפופים למשרד, בעיקר מכוני מחקר. ב-2001 חיזקה הממשלה את מערך המחקר המדעי שלה וכדי להשיג את מטרותיו הדגישה שוב את חשיבות תפקידו של המדען הראשי במשרדי הממשלה וכן את כשירותו וכישוריו כמדען פעיל, בעל סמכות ומעמד.

החלטת הממשלה ב-2001 עיגנה גם את פעילותו של פורום המדענים הראשיים. פורום זה, בראשות שר המדע ובריכוזו של המדען הראשי של משרד המדע, הוא גוף המתאם מבחינה מקצועית את המחקר והפיתוח הממשלתי (למעט מו”פ בטחוני) ופועל לקידומו. הפורום פועל לגיבוש ולתיאום של דרכי הפעולה של המדענים הראשיים במשרדים השונים בתחומי המו”פ הממשלתי, ובכללם את אופן הפעלת קרנות המחקר ואת שיטות הערכת המחקרים שהמשרדים מממנים. הפורום דן במדיניות המחקר, מטפל בקידום נושאים “חוצי משרדים” ויוזם שיתופי פעולה בין המדענים. המדען הראשי במשרד המדע מרכז את הנתונים הרלוונטיים מן המדענים הראשיים של משרדי הממשלה העוסקים במחקר ובפיתוח ומציגם לממשלה בדין וחשבון שנתי.

על אף המטרות המשותפות דפוסי הפעולה של המדענים הראשיים במשרדים הממשלה שונים זה מזה והם פועל יוצא של דרישות וצורכי המשרד והתקציב העומד לרשות המדען.

התקציב הגבוה ביותר עומד לרשותו של המדען הראשי של משרד המסחר והתעסוקה. עיקר עיסוקו הוא ניהולה של קרן גדולה התומכת במחקר ופיתוח תעשייתי והתנהלותו שונה מהתנהלותם של שאר המדענים הראשיים. במשרד הביטחון המדען הראשי (ראש מפא”ת) מציע פרויקטים חדשים ומפקח על ביצועם. המחקר מתבצע בעיקר במסגרות המחקר של המשרד עצמו. במשרד החקלאות המדען הראשי הוא גם ראש המינהל החקלאי, המנהל את המכון הלאומי למחקר חקלאי (מכון וולקני), שנושא באחריות למחקר בנושאים שהמשרד רוצה לקדם. המדען הראשי מייעץ לשר וכמו כן מנהל קרנות מחקר תחרותיות שתפקידן לתמוך בעוסקים במחקר חקלאי בהתאם לנושאים התואמים את יעדי מחקר הנקבעים מדי שנה על ידן. עבודתו של המדען הראשי במשרד הבריאות, תפקיד שבו כיהנתי, שונה במקצת. תפקידו לקדם את המחקר הרפואי במדינת ישראל ולשם כך עומד לרשותו תקציב למימון מחקרים תחרותיים בעבור מחקרים יזומים על ידי רופאים וחוקרים. אם וכאשר מתעורר צורך מיוחד, יוזם המדען ומממן אותם מתקציבו. המדען הראשי במשרד הבריאות אף שופט מחקרים בעבור גופים שונים המממנים מחקר רפואי ואין ביכולתם לקיים מערכת שיפוט מקצועית. פעילות דומה יש למדענים הראשיים במשרד החינוך, במשרד איכות הסביבה ובמשרדים אחרים. לבד מייעוץ לשר ולהנהלת המשרד, המדען הראשי חבר בפורום המדענים הראשיים ומייצג את משרדו בפורומים ובוועדות לאומיות ובין-לאומיות.

מאחר שתפקידו המרכזי של המדען הראשי לקיים קשר רצוף עם חוקרים באקדמיה, במכוני המחקר ובבתי החולים (מדען ראשי משרד הבריאות), עליו להיות בעל מעמד וסמכות, חוקר בעל שם ומקובל על קהיליית החוקרים והאקדמיה, קהילה שבה הוא נעזר מאוד בשיפוט של בקשות המחקר.

המדען אינו אחראי להתנהלות המשרד ולא לקביעת מדיניותו. הייעוץ לשר נחשב כתרומתו בקביעת המדיניות הכוללת של המשרד ואין זה באחריותו להביע דעתו בפומבי אלא אם נתבקש לכך על ידי השר והנהלת המשרד.

קידום המחקר בתחום שעליו אחראי המדען הוא מטלה חשובה ומקודשת, לשם כך ממנים אדם שכל זמנו ומרצו יהיו מוקדשים לנושא. ראוי להקפיד על כך. התנהלות חריגה אינה במקומה.

ברכה רגר כיהנה כמדענית הראשית של משרד הבריאות. היא פרופסור אמריטוס למיקרוביולוגיה ולאימונולוגיה בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון, חברה במועצה להשכלה גבוהה וכיום נשיאת אורט ישראל ויו”ר המועצה האקדמית של אורט.

תגובה אחת

  1. ולמה שבמקום ראש ממשלה לא נמנה מדען ראשי למדינה.
    האם זו לא המומחיות של המדענים להבין את המציאות?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן