ספקות באשר לאנרגיה האפלה

ספקות חדשים בנוגע לאנרגיה אפלה

בל דיומא , physicsweb
(תרגום: דיקלה אורן)

רוב האסטרונומים מאמינים, כי "אנרגיה אפלה" חולשת על היקום, כיוון שזוהי הדרך היחידה להסביר את התפשטותו של היקום והאצתו בו בעת. כעת, לעומת זאת, פיזיקאים מהולנד וצרפת מציעים, שייתכן שהאנרגיה הזאת לא קיימת. הם טוענים, שניתן להסביר את החוסר באנרגיה האפלה בעזרת תצפיות קרני רנטגן של היקום, שחושפות הבדלים מתמיהים בין צבירי גלקסיות בעתיד וכיום.

בפברואר נאס"א חשפה את המפה השלמה והמפורטת הראשונה של קרינת הרקע הקוסמית – ההד של המפץ הגדול. המידע, שנאסף בידי לווין ה-WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) , תומך במודל הנוכחי הפופולרי "המודל ההרמוני" של היקום. המודל הזה חוזה, שהיקום מורכב מ-5% חומר רגיל, 25% חומר אפל שלא ניתן לראותו, ו-70% אנרגיה אפלה. אם כי טבעה של האנרגיה האפלה עדיין אינו ידוע, גלקסיות ביקום כזה, בו צפיפות החומר כה נמוכה, היו אמורות להפסיק לגדול עוד בימים המוקדמים של היקום. משום כל הם אמורות להראות כיום כפי שנראו בעבר.

דייוויד לאמב ועמיתיו במרכז למחקר החלל והטכנולוגיה בהולנד (ESTEC) מדדו כעת שמונה גלקסיות רחוקות בעזרת ה-XMM-Newton . הגלקסיות האלה – שהרחוקה בהן נמצאת במרחק של כעשרה מיליארד שנות אור – מספקות לנו תמונת מצב של היקום, כפי שהיה לפני כשבעה מיליארד שנה. לאמב ועמיתיו מצאו למרבה ההפתעה, שגלקסיות ביקום המרוחק פולטות יותר קרינת רנטגן מאשר אלה ביקום הקרוב יותר.

יותר מכך, קבוצה נוספת של פיסיקאים, שבראשה עומד אליין בלנקרד מהמצפה מידי-פירנאי, ניתחה את המידע והראתה, שהיקום הוא סביבה צפופה, שמכילה יותר חומר ממה שחושבים בד"כ. "כדי להסביר את התוצאות הללו יש צורך בהרבה חומר ביקום – וזה אינו מותיר הרבה מקום לאנרגיה אפלה," אמר בלנקרד. למידע, אם יאושר, עשויות להיות השלכות חשובות למודל ההרמוני של היקום ולהנחות בסיסיות אחרות לגבי טבעו של היקום.

קישור לכתבה המקורית

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן