סיקור מקיף

הכבשה דולי לקתה בדלקת פרקים

המחלה הניוונית פוגעת בדרך כלל בבעלי חיים זקנים ואילו לדולי מלאו רק חמש שנים וחצי

מאת תמרה טראובמן

הכבשה דולי, היונק הראשון ששובט מתא בוגר, לקתה בדלקת פרקים. דולי אינה הכבשה הראשונה שלקתה בדלקת פרקים, אבל המחלה הניוונית פוגעת בדרך כלל בבעלי חיים זקנים, ולדולי מלאו רק חמש שנים וחצי. הדיווח הצית מחדש את החששות שבבעלי חיים משובטים עשויים להסתתר פגמים, אפילו כאשר בעלי החיים נראים לכאורה נורמליים.

מעט ידוע על תהליך ההזדקנות של כבשים, משום שרובן נשחטות לפני שהגיעו לגיל שנה. “לעולם לא נדע אם דולי לקתה בדלקת פרקים בגלל שהיא משובטת, או בגלל חוסר מזל”, אמר ד”ר איאן וילמוט במסיבת עיתונאים שהתקיימה ביום שישי במכלאתה של הכבשה. וילמוט עמד בראש צוות החוקרים ששיבט את דולי.

לדברי וילמוט, הסימן שבכל זאת עורר חשד כלשהו שהדלקת התפתחה בגלל שדולי משובטת, מלבד גילה הצעיר, הוא המקום שבו התפתחה הדלקת. “דולי פיתחה את הדלקת בשני מפרקים ברגלה האחורית, שבדרך כלל אינם פגיעים לדלקת פרקים”, אמר. “הממצא הזה לא משנה בהרבה את מה שכבר ידוע לנו היום”, אמר וילמוט, “זו עוד עדות לכך שתהליך השיבוט הינו די בלתי יעיל”.

רק %2 עד %3 מהנסיונות לשבט כבשים ובקר מסתיימים בלידת צאצא חי. חלק מבעלי החיים שנולדו סובלים מבעיות כמו פגמים מולדים בלב, בריאות, בכליות ובכבד; משקל לידה גבוה באופן חריג ובעיות נשימה. חלקם מתים ימים ספורים לאחר הלידה. “כל אלה צריכים להספיק כדי להרתיע את כל מי שמשתעשע ברעיון לשבט אדם”, אמר וילמוט.

זמן קצר לאחר לידתה, גילו וילמוט ועמיתיו כי לדולי “טלומרים” – מבנים הנמצאים בקצות הכרומוזומים ומתקצרים במקביל להזדקנות התא – שנראים כמו טלומרים של כבשה מבוגרת יותר. אך למרות זאת, מבחינה גופנית דולי נראתה כבשה רגילה ובריאה: משקלה תקין והיא המליטה שלושה טלאים, שגם הם נראים בריאים.

למרות המכשולים הרבים, מדענים מתעקשים להמשיך במאמצים לשכלל את השיבוט. זאת בגלל שתיאורטית ניתן יהיה ליצור בעזרתו רקמות ואיברים חדשים שיחליפו את האיברים הפגומים בגופם של חולים במגוון מחלות, וכן לייצר באמצעותו חיות משק מובחרות. “מה שחשוב זה שבעתיד משבטים יעקבו אחרי בעלי החיים המשובטים לא רק בהתחלה, אלא גם בהמשך חייהם”, אמר וילמוט.

תצלום ארכיון: הכבשה דולי. רק %2 עד %3 מהנסיונות לשבט כבשים ובקר מסתיימים בלידת צאצא חי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן