סיקור מקיף

חוקרים מישראל פיתחו שיטה מעשית להפיכת הפלוטוניום בכורי-כוח גרעיניים כבלתי מתאים בשימוש כנשק גרעיני

במחקר שבוצע באוניברסיטת בן-גוריון, הוצע להכניס לדלק הגרעיני תוסף המורכב מאחד ממרכיבי היסוד- אמריציום. התוסף הינו בכמות קטנה, בשיעור של כ 0.1%, אך כמות זו מספיקה על מנת לנטרל את הפלוטוניום

פרופ' יגאל רונן. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון
פרופ' יגאל רונן. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון

קבוצת חוקרים מהמחלקה להנדסה גרעינית באוניברסיטת בן-גוריון פיתחה שיטה מעשית להפיכת הפלוטוניום הנוצר בכורי כוח גרעיניים, לבלתי מתאים בשימוש כנשק גרעיני.

הדלק הגרעיני הנמצא בתחנות כוח גרעיניות מאופיין על ידי שני מרכיבים (איזוטופים) של אורניום. אחד המרכיבים הוא בקיע והשני איננו בקיע. אולם המרכיב הלא בקיע עובר בכור הגרעיני תגובות גרעיניות שכתוצאה מהן חלק מהמרכיב הופך לפלוטוניום. גם הפלוטוניום כולל מרכיבים בקיעים ומרכיבים בלתי בקיעים. כמות המרכיבים הבקיעים הנוצרים בכורי כוח גרעיניים מספיקות על מנת שניתן יהיה להשתמש בה כנשק גרעיני.

במחקר שבוצע באוניברסיטת בן-גוריון, הוצע להכניס לדלק הגרעיני תוסף המורכב מאחד ממרכיבי היסוד- אמריציום. התוסף הינו בכמות קטנה, בשיעור של כ 0.1%, אך כמות זו מספיקה על מנת לנטרל את הפלוטוניום. האמריציום עובר בכור תהליכים גרעיניים שבעקבותיהם הוא נהפך למרכיב בלתי בקיע של הפלוטוניום. הכמות של מרכיב זה מספקת לכך שהפלוטוניום הנוצר בכור כוח גרעיני לא יוכל לשמש למטרות של נשק גרעיני.

החוקרים טוענים כי במידה ויצרני הדלק הגרעיני יוסיפו את התוסף לדלק שהם משווקים לכורים גרעיניים, לא ניתן יהיה להשתמש בפלוטוניום שנוצר בכורי כוח עבור נשק גרעיני.

קבוצת המחקר מהמחלקה להנדסה גרעינית באוניברסיטת בן-גוריון כוללת את פרופ' יגאל רונן, ד”ר יוגי'ן שווגראוס ומר לאוניד גולנד, וממצאיה עומדים להתפרסם בקרוב בכתב העת היוקרתיScience and Global Security.

פרופ' רונן: “לאור העובדה שמדינות רבות במזרח התיכון כמו בחריין, מצרים, כווית, לוב, מאלזיה, ניגריה, עומן, קאטר, ערב הסעודית, איחוד הנסיכויות הערביות, ותימן, מעוניינות בבניית כורי כוח גרעיניים יש חשיבות רבה בנטרול הפלוטוניום שנוצר בהם”.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לפרופ' יגאל רונן. טל' 052-8795821.

4 תגובות

 1. מזמור לאסף –
  יש גלאי עשן המבוססים על אמריציום (האיזוטופ AM-241) הרי לך קישור רציני להוכחת טענתי זו:
  http://www.world-nuclear.org/info/inf57.html
  בסטרונציום הייתי משתמש אם הייתי רוצה לפתח מכשיר רפואי להקרנות נגד סרטן, חו”ח.
  על כל פנים, למיטב הבנתי אתה צודק, כמובן, בחידוד שלך לגבי העובדה שהמדובר באיזוטופים.
  ואשר למעבדה – אשאיר זאת לטובים ולחכמים ממני… על כל פנים אני מאוד אוהב את כיוון המחקר של פרופ’ רונן והצוות שלו ומחזיק להם אצבעות. אמן ואמן שיעלה בידם ואם אמנם יצליחו, זה שווה בעיני פרס נובל.

 2. בגלאי עשן יש סטרונציום 90 ולא אמריציום. אם כי גם הוא רדיואקטיבי. השאלה אם אפשר או אי אפשר להרכיב פצצה נעוצה באיזה איזוטופ שלו אתה צריך, כי גם אורניום, אתה צריך איזוטופ ספציפי (235) ולא "סתם" אורניום. נתראה במעבדה.

 3. צריך להישמר מתוספת של 0.004% נקודתיציום לאותו 0.1% אמריציום, זה יכול להפוך קטלני ברמה פלנטרית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן