"תייר החלל" הראשון יצא היום לדרכו

"סויוז". תגיע ביום שני לתחנת החלל הבינלאומית

החללית "סויוז" שוגרה הבוקר (שבת) בהצלחה לתחנת החלל הבינלאומית, במועד שנקבע מראש. לפני כן נמסר כי נאס"א ביקשה מסוכנות החלל הרוסית לעכב את השיגור ביומיים, מאחר שרצתה להאריך את משימתה של מעבורת החלל האמריקאית "אנדוור", לאחר שכשל במחשבים מנע ניסוי בזרוע רובוטית שהותקנה בתחנה. החללית הרוסית נושאת את "תייר החלל הראשון" – האמריקאי דניס טיטו.

מסוכנות החלל הרוסית נמסר כי הושג סיכום עם נאס"א לפיו אם המעבורת אנדוור תהיה עדיין מחוברת לתחנת החלל הבינלאומית כאשר סויוז תגיע אליה, החללית הרוסית תחכה בחלל עד לעזיבתה של אנדוור את התחנה. הטיל שנושא את החללית יצא לדרכו מאתר השיגור בייקונור בקזחסטאן.

טיטו, בן ,60 הוא מהנדס תעופה בהכשרתו ולשעבר עובד של נאס"א (סוכנות החלל האמריקאית). הוא שילם לרוסיה עשרים מיליון תמורת הטיסה לחחנת החלל הבינלאומית. הוא אמור להגיע אל התחנה ביום שני ולשהות בה שישה ימים. זמן שהותו בחלל, כולל טיסות הלוך ושוב הוא עשרה ימים.

בראשית השבוע הסכימו נאס"א, יפאן וסוכנות החלל האירופית והקנדית, באי רצון בולט, לביקור של טיטו בתחנת החלל. זאת לאחר שהצליחו לגרום לרוסיה להתחייב כי הקוסמונאוטים הרוסים שיטוסו עימו, יורי בטורין וטלגט מוסבייב, יעקבו אחר צעדיו של טיטו בתחנה בקפידה.

כמו כן תוגבל שהייתו של טיטו לאזור הרוסי. יש לציין גם שאם יגרום טיטו לנזק כלשהו בתחנה, יהיה עליו לכסות את כל הוצאות התיקון.

הנימוקים של נאס"א הם בעיקר בטיחותיים וארגוניים. לדברי הסוכנות, בשלב זה, ביקור של אדם לא מיומן עלול לפגוע בבטיחות האסטרונאוטים הבונים את התחנה וגם בבטיחותו של טיטו עצמו. מבקריו של טיטו אומרים, שאיל ההון האמריקאי קנה את דרכו לטיסה בחלל מבלי להתחשב בהתקדמות בניית התחנה.

טיטו היה אמור לטוס לתחנת החלל הרוסית מיר. אך לאחר שהרוסים הפסיקו בחודש שעבר את פעולתה של מיר וריסקו אותה באוקיינוס, החליף טיטו את יעד הטיסה שלו לתחנת החלל הבינלאומית.

נאס"א העבירה לטיטו בקשה לעכב את ביקורו למועד מאוחר יותר. אך טיטו סירב. הוא נימק את סירובו באומרו כי "חלמתי על זה כל כך הרבה זמן…יש דברים שכשאתה רוצה לעשות אותם אתה פשוט כבר חייב לעשות אותם".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן