סיקור מקיף

עליות משמעותיות בביקוש לעובדים ומנהלים בתחום מדעי החיים, אבל יקח זמן לחזור לנתוני 2008

כך עולה מסקר "נישה", לקראת שבוע ביומד ישראל 2010. על פי הנתונים של נישה, הביקוש לבכירים ברבעון הראשון של 2010 עלה בלמעלה מ-30%בואת הקפיצה המשמעותית ביותר בביקוש הפגינו מקצועות הפיתוח ההנדסיים, שם הביקוש עלה במעל ל-200%

ליזי-שוב לונדון, שותפה ומנהלת בחברת נישה ביוטק
ליזי-שוב לונדון, שותפה ומנהלת בחברת נישה ביוטק
סקר שערכה חברת ההשמה נישה-ביוטק, לקראת שבוע "ILSI-ביומד ישראל 2010", מגלה, כי לאחר קפאון בולט בגיוס כח האדם בתעשיית מדעי החיים הישראלית במהלך 2009, הרבעון הראשון של 2010 מצביע על היפוך מגמה בביקוש לעובדים וכי השוק מתעורר בקצב מהיר ביותר וניכר מחסור בעובדים מנוסים בכל התחומים. שבוע "ILSI- ביומד ישראל 2010", האירוע המרכזי השנתי של תעשיית מדעי החיים בישראל ייערך בין ה-14 ל-16 ביוני בדיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב.

על פי הנתונים של נישה, הביקוש לבכירים ברבעון הראשון של 2010 עלה במעל 30 אחוז, בהשוואה לנתוני רבעון הראשון של 2009. הביקוש לאנשי שיווק עלה במעל 80 אחוז, הביקוש לחוקרים וכימאים, ממועמדים מנוסים בעלי תואר שני ועד למנהלי פרוייקטים בכירים, עלה בקרוב ל- 30 ואת הקפיצה המשמעותית ביותר בביקוש הפגינו מקצועות הפיתוח ההנדסיים, שם הביקוש עלה במעל 200 אחוז. "הנתונים בהחלט מעודדים", אומרת ליזי-שוב לונדון, שותפה ומנהלת בחברת נישה ביוטק, "אבל, לא לטעות: העליות האחרונות עדיין רחוקות מהשיאים שראינו לפני שנתיים, ב-2008… צריך לזכור כי ב-2009, בהשוואה ל-2008, היתה ירידה של מעל 50 אחוז בדרישה, לדוגמה, למהנדסי פיתוח… הגידול לו אנו עדים כעת עדיין לא מחזיר אותנו לגיוסים של 2008, אבל, בהחלט מקדם אותנו לשם".

"לאחר שבע שנים קשות במיוחד ראינו בשנה האחרונה התיצבות ובגרות של שוק הביוטכנולוגיה והפארמה האינובטיבית בישראל", אומרת לונדון. "בשוק נושבות רוחות של הצלחה. מוצרים מגיעים לפאזה השלישית שלהם ואוטוטו רואים את השוק. ישנן השקעות בפרוייקטים בהם ניתן לקצור את הפירות בשלב מוקדם יחסית ובתשואות מכובדות למשקיעים. מבחינת גיוס עובדים, הצמיחה המשמעותית עוד לפנינו. עיקר הגיוסים הם של מנהלים מקצועיים מנוסים ביותר ויש מחסור מתמשך בתחום העסקי ובתחומי האיכות והרגולציה".

בתחום המכשור הרפואי, אומרת לונדון, 2009 היתה שנה בה העדיפו המשקיעים והחברות לקחת כמה שפחות סיכונים. "מצד אחד המשבר הכלכלי כמעט ולא הוליד סבבי פיטורין, אך מצד שני החברות לא גייסו כמעט עובדים ובמרבית החברות היו קיצוצי שכר של עד 10%". אבל, על פי הסקר של נישה, במרבית החברות בתחום מדעי החיים, ברבעון הראשון של 2010, הוחזר קיצוץ השכר שנעשה במהלך 2009.

טבלאות השכר בתחום מדעי החיים

על פי הסקר של נישה, עם סיום הרבעון הראשון של 2010, נראה כי רמת השכר בתחום המכשור הרפואי מפגינה יציבות. הדרישה לעובדים היא בכל התחומים, כאשר מהנדסים ביו-רפואיים ללא ניסיון מצליחים להשתלב בחברות בשכר של 10-16K. בשאר המקצועות עדיין נדרש ניסיון בתחום המכשור הרפואי.

מהנדסי מכונות עם 3 שנות ניסיון בתכן מכני (תחום מבוקש ביותר) מפגינים רמת שכר של 22K. סמנכ"לים בכירים בתחום הקלינקה (מבוקשים ביותר) מרוויחים כיום 40K. תחומים חמים שבלטו בענף המכשור הרפואי הינם תחומי האסטתיקה, גאסטרו, השמנת יתר, סוכרת וקארדיולוגיה.

בענף הביוטכנולוגיה שוק העבודה כולל אנשים מנוסים בלבד. בעלי תואר ראשון ללא ניסיון ימצאו עבודה בתעמולה ומכירות בלבד, בשכר של 6K בממוצע (כולל רכב וסלולרי). אין עבודה במחקר לבעלי תארים מתקדמים ללא ניסיון בתעשייה. להבדיל, יש מחסור בעובדים מנוסים מחברות ביוטכנולוגיות או פארמה. עיקר המחסור ניכר בביו-כימאים ואנשי מקצוע בתחום אבטחת איכות, רגולציה וקליניקה. שכר של של מנהלי איכות או מנהל רגולציה או קליניקה עם ניסיון ב–FDA נע בין 40-50K. אנשי פיתוח שניהלו פיתוח של תרופה (לא מחקר) ובעלי ניסיון של CNC חסרים ביותר, ושכרם יכול להגיע ללמעלה מ- 30K. המחסור הניכר ביותר הוא באנשי פיתוח עיסקי ומנכ"לים שהתנסו בעבודה מול חברות פארמה בינ"ל עם תוצאות מוכחות.

לדברי לונדון, "בשל המיעוט של חברות ביוטכנולוגיה ישראליות שהגיעו עד למוצר מוגמר, ישנה דרישה למנכ"לים מנוסים ב-Phase האחרון של פיתוח המוצר, ואין מועמדים מתאימים. מרבית החברות הביוטכנולוגיות משוועות למנכ"לים מנוסים, אך כיוון שכמעט ואין חברות שהגיעו לשלב האחרון בפיתוח, אין כמעט מנכ"לים מנוסים להשגה. כפיתרון, ישנן חברות, הקולטות מנכ"לים מתחום המכשור הרפואי, מתוך תפיסה שהחשיבות הרבה ביותר היא למנכ"ל שמבין עסקים, שיוכל להתמודד בסופו של דבר גם עם המורכבות האקדמית".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. "אין עבודה במחקר לבעלי תארים מתקדמים ללא ניסיון בתעשייה"

  2. בולשיט לא ללמוד את התחם הכושל המתקרא ביולוגיה אין מה לעשות עם זה אח"כ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן