סיקור מקיף

מיסטיקה וסכנה בצידה

הדיקטטורות הגדולות הסתייעו במיסטיקה כדי לשלוט ולדכא עמים שלמים

בעשורים האחרונים של המאה ה-20 העניין בתורות מיסטיות הלך וגבר ונראה שבשנים הקרובות הוא יתעצם עוד יותר. אין מדובר בקבוצות תמהוניות הנמצאות בשוליים ,אלא בציבורים גדולים מאוד מכל שכבות החברה. זאת מגמה רחבת היקף שאינה מתמקדת רק בתורה מיסטית אחת, אלא במגוון רחב של גישות וקבוצות חברתיות שונות. כל אחת מהן מאמצת לעצמה גישה אחת ממכלול זה.

מעבר לצד התוכני של תורות אלה יש לבדוק את הפן הסוציולוגי והאנתרופולוגי של התופעה, ממה היא נובעת, מה היא מבטאת מבחינת הצרכים של החברה ועד כמה שאפשר לנסות לראות לאן פניה מועדות.

אחד המאפיינים הבולטים של הרעיון המדיני חברתי בעשורים האחרונים הוא קריסת האידיאלוגיות המוכרות מזה דורות, הקומוניזם מזה והקפיטליזם מזה.

קריסת הרעיון הקומוניסטי באה לידי ביטוי עם סיומה של המלחמה הקרה וההבנה כי רעיון זה היה ביסודו רעיון נפל. הוא לא הצליח לנבוט באותן מדינות שעליהן הוא נכפה והוא גרם לעיוותים חברתיים וכלכליים קשים ביותר. הרעיון הקפיטליסטי יצר גם הוא בעיות לא מעטות. היו בו יסודות קשים שיצרו עוולות וטרגדיות בלתי הפיכות. רבים נושלו מנכסיהם ונשארו ללא קורת גג והחלשים נהדפו לשוליים בשל אי יכולתם להתמודד עם דרישותיה הגבוהות של החברה התחרותית וההישגית. בעצם נאמר להם שזכותם הקיומית מוטלת בספק. ההתפכחות מהאשליות של האידיאלוגיות הגדולות חייבה מציאת פתרונות חדשים, מעשיים ואנושיים כאחד. אין כאן יותר משחק של צבעים שחור ולבן, אלא מגוון רחב של צבעים, שכל אחד מהם יכול להיות נכון. התפכחות זו היא איטית ביותר ועדיין לא הגיעה למימדים חובקי עולם.

במקביל לכך ההתפתחויות המדעיות והטכנולוגיות הן מהירות מאוד. קשה לא רק לעקוב אחריהן, אלא גם להפנים אותן. ההתפתחויות מהירות יותר ממה שהחברה מסוגלת לעכל. מוצרים שונים מתיישנים עוד לפני שהם מגיעים לכלל שימוש אצל ציבורים גדולים ואלה צריכים להסתגל למוצרים חדשים, מה שכרוך בהוצאות כספיות כבדות משקל והאכזבה היא גדולה.

בקרב חוגים רבים היתה ועדיין קיימת תפישה כי המדע פותר בעיות. גישה זו בטעות יסודה. מדע איננו פותר בעיות, בני אדם הם שפותרים בעיות. הפתרון או אי הפתרון לבעיה כל שהיא הם פונקציה למידת ואופי השימוש שעושים בטכנולוגיה נתונה. לכל טכנולוגיה יכול להיות שימוש חיובי או שלילי כאחד. אם ניקח לדוגמה את הפטיש, באמצעותו אפשר לדפוק מסמרים בקיר על מנת לתלות תמונה באותה מידה אפשר עם אותו פטיש להלום מכות רצח בראשו של אדם שאיתו נמצאים בריב. כל זמן שגישת המדע פותר הבעיות תשאר בעינה, כך גם תמשך האכזבה ממנו.

מכלול זה של גורמים הביא להתפתחותה של מבוכה קשה. רבים לא יודעים מה לעשות. הם זקוקים לנקודת אחיזה. גם אדם אמיד ככל שיהיה, זקוק לתפישת עולם שבה הוא מאמין ואשר על פיה הוא נוהג.

התפתח שבר ערכי ברמת החברה. אכזבות ותהיות אלה הביאו להתפתחותן, פריחתן ושגשוגן של התנועות המיסטיות כולל התנועות הפונדמנטליסטיות בדתות המקובלות שמוצאות את ביטויין בשיבה למקורות הדתיים. ישנה כאן תקווה שבמסגרות אלה תמצא הישועה הפרטית והחברתית. כל אחת מתנועות אלה יוצרת מסגרת קהילתית ועוטפת המעניקה לכל מצטרף ומצטרף תחושה של חמימות ושייכות. האינדבדואליזם שכה אפיין את המאה ה -20 מתנפץ לנוכח המסגרות החדשות.

תנועות אלה הן למעשה גרסה חדשה של הרעיון המשיחי. הן מבטיחות את הפתרון האולטימטיבי לכל מצטרף, " פתרון עכשיו ". קיימת תחושת מחנק המבקשת למצוא מענה מהיר למצוקותיה. מנקודת מבטם של מבקשי הפתרונות המהירים קיימת אפשרות לפתרון אחד בלבד. רבים אינם מוכנים לקבל את האפשרות שלבעיות רבות בין שהן אמיתיות או מדומות יכול להיות יותר מאשר פתרון אחד וכל הפתרונות יהיו נכונים. בה בעת יכול להיות מצב בו אין , לפחות באופק הנראה, פתרון מבוקש ואולי גם בלתי אפשרי. מן התבונה הוא לקבל גם אפשרות זו. אין שום פסול בחיים לצידם של מספר סימני שאלה חוסר הנכונות לאמץ גישה זו תוך אי הפנמתה של הספקנות לתוך המהות היומיומית הנורמטיבית, יש בה משום סכנה לא מעטה לחברה. מתוך אותן תפישות מיסטיות שרבים מנסים להאחז בהן בכוח , עלולים לצמוח רעיונות דיקטטוריים שבאיימיהם התנסו מיליוני אנשים במאה ה-.20

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן