סיקור מקיף

תרופה לכל מחלה

האם נוכל לרפא הכול? אכן בקשה מופרזת, אבל מדענים מתקדמים בדרך לפתרון בעיות הבריאות המטרידות ביותר

בשעה בה ישנם מדענים שמביטים אל העתיד ומנסים לדחוק את הגוף האנושי מעבר לגבולותיו הטבעיים, נלחמים מדענים אחרים באותן פורענויות מוכרות שמאז ומתמיד ניצבו בפנינו. בדקנו חמישה חוליים עיקשים ומסלולים מבטיחים שעשויים להוביל בסופם למרפא.

סרטן

מה משתבש: כשדנ”א ניזוק ללא תקנה – על ידי נגיפים, חשיפה לחומרים כימיים או לקרינה – תאים יכולים לצאת מכלל שליטה וליצור גידולים.
למה זה מסובך: במילה אחת: גרורה. תאי גידול מתפשטים לחלקים אחרים בגוף דרך מחזור הדם או דרך המערכת הלימפתית, והמחלה משתוללת.
הטיפולים הקיימים: ניתוח, כימותרפיה והקרנה.
גישות חדשות יותר: תרופות שמונעות צמיחת כלי דם בגידול, ותרכיבי חיסון לחיזוק המערכת החיסונית.

תרופות המחר:
איתור הגידולים מוקדם מתמיד. חלבונים על פני השטח של תאי סרטן עשויים לשמש כ'סמנים ביולוגיים' – להצביע על סימנים לנוכחות המחלה בגוף. מדענים חוקרים את מאות אלפי החלבונים בדם כדי ללמוד אילו מהם קשורים לסוגים מסוימים של סרטן. ברגע שסמן ביולוגי מזוהה, הצעד הבא הוא ליצור חלבון שאחריו ניתן להתחקות שייקשר אליו. אז יוכלו הרופאים לזהות גידולים שמתחילים להתפתח באמצעות סריקות CT או PET שגרתיות. חומרים רעילים יוכלו גם הם להתחבר לחלבונים כך שהם לא רק ימצאו את הגידולים המתהווים, הם גם יחסלו אותם.

סוכרת

מה משתבש: הגוף אינו מייצר מספיק אינסולין – ההורמון שמווסת את רמות הסוכר בדם – או שהוא עמיד בפני השפעותיו.
למה זה מסובך: רמות הסוכר בדם עולות ויורדות במידה ניכרת במשך היום, וקשה לחקות את מערכת הוויסות העצמי המתואמת של הגוף.
הטיפולים הקיימים: משטר תזונה ופעילות גופנית, לצד זריקות אינסולין או תרופות שמגבירות את תגובתו של הגוף לאינסולין.

תרופות המחר:
התאמה אישית של תאים שמייצרים אינסולין. מיודרג סטויקוביץ', מומחה עוברים מאוניברסיטת ניוקאסל שבאנגליה, עורך ניסויים בתאי גזע שעשויים מגופם של החולים עצמם. תוכניתו: לקחת תא עור מחולה סוכרת ולהעביר את הגנים שלו אל תוך ביצית שנותרה מטיפולי פוריות. כשהתא בן הכלאיים הזה יתחיל להתחלק, ללקט תאי גזע – תאים “מניעים” שיכולים להתהוות לכל סוג של רקמה. סטויקוביץ' מקווה להפוך את התאים האלה לתאי לבלב, שבאופן טבעי מייצרים אינסולין; לאחר מכן הוא יזריק אותם לחולה, והם יתאימו לו באופן מושלם מבחינה גנטית.

כמוסה להקלת ההצטננות
אלרגיות

מה משתבש: תגובה אלרגית היא תגובה חיסונית מוגזמת. התסמינים יכולים לנוע בין צריבה בעיניים להלם אנפילקטי.
למה זה מסובך: התקפות אלרגיה נגרמות על ידי המערכת החיסונית של הגוף שלנו עצמנו, ולכן השבת מלחמה פזיזה עלולה להוציא מכלל שימוש את ההגנות הטבעיות שלנו.
הטיפולים הקיימים: הזרקת כמויות זעירות של חומרים גורמי אלרגיה יכולה להמריץ את הגוף לייצר נוגדנים מנטרלים. אנטי-היסטמינים מקלים על התסמינים.

תרופות המחר:
כיבוי התגובה האלרגית במקורה. חוקרים באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס (UCLA) ובאוניברסיטת וירג'יניה פיתחו טיפול ניסיוני באלרגיה לחתולים: מולקולה שחציה חתולית וחציה אנושית. בקצה אחד יש חלבון שנמצא בשיער חתולים שמעורר תגובה אלרגית כשהוא נקשר לדופן של תאים במערכת החיסונית האנושית. בקצה השני יש חלבון אנושי שמפסיק את התגובה האלרגית כשהוא נקשר לחלבון אחר על הדופן של אותם תאים. השילוב חוסם את החלק הבעייתי במנגנון החיסון.
כאב כרוני

מה משתבש: כאב חד הוא תגובה בריאה לפציעה; כאב כרוני הוא פגם במערכת. הוא יכול לנבוע מתקשורת לקויה בין תאי עצב.
למה זה כל כך מסובך: מדענים עדיין לא מבינים עד תום את הנתיבים שמשדרים אותות כאב למוח, ולכן הם אינם יודעים לבטח מהי הדרך הטובה ביותר לחסום את האותות התועים.
הטיפולים הקיימים: משככי כאבים בשימוש כללי, מאספירין עד מורפיום.
גישה חדשה יותר: מתקנים דמויי קוצבי לב שמגרים את העצבים שבעמוד השדרה.

תרופות המחר:
נגיף שיעביר גן משכך כאבים. חוקרים הצליחו להפחית סוגים אחדים של כאבים בחולדות באמצעות החדרת גן אנושי שמייצר משכך כאבים טבעי בשם אנקפלין לגופם. המדענים איחו את הגן האנושי עם נשא – נגיף הרפס מנוטרל – והזריקו אותו אל מתחת לעורה של החיה. הנגיף נע דרך העצבים אל עמוד השדרה, שם הוא החדיר את הגן החדש אל החומר הגנטי של החולדה עצמה. הגן החדש התחיל לייצר את משכך הכאבים. החוקרים מקווים להתחיל בניסויים בבני אדם בתוך 18 חודשים.
הצטננות

מה משתבש: הצטננות נגרמת על ידי נגיפים, קטעים של חומר גנטי עטופים בקליפות חלבונים.
למה זה מסובך: יותר מ-200 נגיפים שונים גורמים להצטננות וקליפות החלבונים שלהם ממשיכות להשתנות כדי ליצור הסוואות חדשות.
הטיפולים הקיימים: דומה שעולם הרפואה לא עבר מהפכה במאה האחרונה: תתכסו, תשתו הרבה ותנוחו.

תרופות המחר:
לשים מקלות מולקולאריים בגלגלים. כשנגיף נכנס לתא אנושי, קליפתו החיצונית נפתחת, כמו דלת סתרים. בפנים ישנם גנים שהופכים את התא האנושי למכונה לייצור נגיפים. המדענים מקווים לחסום את דלת הסתרים של נגיף מחולל הצטננות גדול על ידי מילוי חלל זעיר בקליפתו. צוות חוקרים הראה שחומרים אנטי-ויראליים שנקראים תרכובות WIN מסוגלים להסתנן אל קליפת חלבון של נגיף ולקלקל את הכול. בניסויים בבני אדם, תרכובת אחת כזאת, 'פלקונריל', האיצה את החלמתם של החולים – תוך יום אחד בלבד. יצרנית התרופות “שרינג-פלאו” מפתחת גירסת תרסיס-אף שעתידה להיות על המדפים כבר בשנה הבאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן