סיקור מקיף

חלון לחלל

סוכנות החלל האירופאית דואגת לנוף המשתקף בחלונות תחנת החלל הבינלאומית

ידיעה לעיתונות מטעם ESA

הדמייה של כיפת הגג. קרדיט: ESA

סיום שלב הפיתוח של יחידת התצפית האירופאית לתחנת החלל הבינלאומית, או "כיפת הגג", יצויין בטקס במתקן אלניה ספזיו בטורין, איטליה, ביום שני ה-6 בספטמבר.

כיפת הגג, המתוכננת לשיגור בינואר 2009, היא מגדל פיקוח ותצפית לתחנת החלל הבינלאומית. ימצאו בו חלונות, שיאפשרו מבט פנורמי לצפייה והדרכת פעולות בחלק החיצוני של תחנת החלל.

המבנה, שישרור בו לחץ אוויר גבוה, יכיל תחנות פיקוד ובקרה וכלים נוספים, שיאפשרו לחברי הצוות לתקשר עם חברי צוות אחרים בתחנה או בזמן הליכות חלל. שימוש נוסף של כיפת הגג יהיה שליטה בזרוע הרובוטית של התחנה לשם חיבור והרכבת חלקים שונים של התחנה. כמו כן תשמש כיפת הגג לתצפיות על כדור הארץ ועל החלל.

פרויקט כיפת הגג הנו פרי הסכם סחר משותף בין סוכנות החלל האירופאית ונאס"א, במסגרתו סוכנות החלל האירופאית מספקת את כיפת הגג בתמורה לנסיעות במעבורות החלל להעברת ציוד אירופאי וניסויים לתחנת החלל.

השלמת הכיפה מסמל את סיום שלב הפיתוח של הפרויקט, שהחל עם חתימת החוזה על כיפת הגג בין סוכנות החלל האירופאית ואלניה ספזיו ב-8 בפברואר 1999. במסגרת החוזה, אלניה ספזיו פעלה כקבלנית ראשית ולקחה תחת אחריותה את התיאום בין שש חברות אחרות: CASA (מספרד), APCO (משוויץ), פיתוח SAAB אריקסון ולינדהולן (שוודיה), EADS תחבורת חלל (גרמניה) וורהארט (בלגיה).

הכיפה, שמשקלה 1.8 טון, מוכנה כעת להעברתה למרכז החלל קנדי בקייפ קנברל בפלורידה, ארצות הברית. שם היא תעבור סדרה של בדיקות אחרונותף לפני שתועבר לאחסון למשך ארבע שנים, בסופן תשוגר.

תרגום:
דיקלה אורן

הידיעה לעיתונות מטעם ESA

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן