סיקור מקיף

מעגלי תבואה – מתיחה, אומנות סביבתית או מסרים תבוניים?

בסוף שנות השבעים החלו להופיע צורות מוזרות בשדות תבואה באנגליה. הצורות הופיעו בין לילה. מישהו, או משהו מעך את התבואה בתבניות גאומטריות מוגדרות

שדה מעוך - כאשר המעיכות יוצרות תבניות גיאומטריות. מתוך ויקיפדיה
שדה מעוך - כאשר המעיכות יוצרות תבניות גיאומטריות. מתוך ויקיפדיה

בסוף שנות השבעים החלו להופיע צורות מוזרות בשדות תבואה באנגליה. הצורות הופיעו בין לילה. מישהו, או משהו מעך את התבואה בתבניות גאומטריות מוגדרות.

ההסברים היו רבים, החל מתופעות טבע אקזוטיות של מערבולות רוח, ברקים כדוריים שמטיילים בשדות, ניסויים סודיים של צריבת צורות מלוויינים באמצעות תותחי מיקרו-גל מופעלי מחשב, וכמובן, איך לא – מסרים שחלליות של חוצנים משאירות בשדות.

עד מהרה הפכו הצורות מורכבות ומדויקות יותר יותר. קוים ישרים הופיעו, משולשים, ריבועים, תבניות פרקטליות ועוד. תופעות טבע נדירות נמחקו מרשימת ההסברים האפשריים. היה ברור כי תכנון תבוני עומד מאחורי התופעה.

צורות גיאומטריות מסובכות בשדה תירס. מתוך ויקיפדיה
צורות גיאומטריות מסובכות בשדה תירס. מתוך ויקיפדיה

מאות ספרים התפרסמו בנושא במשך השנים, והמסתורין שאפף את התופעה היה רב.

היו שסברו כי מדובר במתיחה של תושבי המקום, אולם אף אחד מעולם לא ראה אותם בפעולה. גם טענות הצד שכנגד, כאילו מדובר במסרים מהחלל, נותרו ללא כל ראיות תומכות. והצורות הלכו והתרבו, הלכו והשתכללו.

מי הם שני הליצנים הללו?
ב-1991 חלה התפתחות דרמטית. שני אמנים אנגלים (Doug Bower ו-Dave Chorley) הודו כי הם אלה שייסדו את התופעה ב-1978 בתור הלצה, ויצרו למעלה מ-200 ציורי תבואה כאלה בשדות אנגליה כשהם מצוידים באביזרים פשוטים שניתן למצוא בכל מחסן (קרשים וחבלים). הנה סיפורם בקצרה, כולל הדגמה של הכנת מעגל תבואה כזה:

באופן צפוי, ה"תבואתנים" (שם כולל שהמצאתי לכל אותם תומכי הרעיון כי מקור הצורות אינו אנושי) מיהרו לציין כי ה"מתיחה" הזו אינה הדבר האמיתי, היות ומעגלי התבואה ה"אמיתיים" מורכבים הרבה יותר, מתאפיינים בתכונות אחרות, וכד'.

התופעה מתפשטת כאש בשדה קוצים

לאחר החשיפה התקשורתית בעקבות ההודאה, החלו מעגלי התבואה להתפשט ולצוץ גם בארצות אחרות. נכון להיות מספרם עבר את ה-10,000. ועדיין, כ-90% מהם מופיעים בדרום אנגליה, רבים מהם בקרבת מונומנטים עתיקים כמו ה- Stonehenge.

נראה כי בעקבות הפרסום קמו יורשים רבים לשני מייסדי ה"תנועה" הזו.

אוסף תמונות של מעגלי תבואה. מתוך ויקיפדיה
אוסף תמונות של מעגלי תבואה. מתוך ויקיפדיה

 

הנה לקט מדבריו של Matt Ridley, אשר החל את עבודתו בתחום ב-1991:

לתדהמתי, במהלך שנות התשעים המדיה המשיכה לטעון כי בלתי אפשרי שכל מעגלי התבואה הם מעשי ידי אדם. הם ציטטו "תבואתנים", אך מעולם לא בדקו את הדברים בעצמם. נטען כי יש יותר מדי מהם מכדי להיות עבודה של כמה "מותחים" או כי הם הופיעו באזורים שנמצאו תחת השגחה טובה (פשוט לא נכון).
הטענה המגוחכת ביותר היתה כי "מומחים" יכולים להבחין בין מעגל תבואה "אמיתי" לבין "מלאכותי". מומחה כזה (Meaden) טען בפני המצלמה כי מעגל תבואה הינו אמיתי, כאשר בפועל יצירתו תועדה ע"י ערוץ 4 הבריטי…

המאמר שלי נדחה כ"הטעיה ממשלתית" ונרמז כי אני חבר בארגוני המודיעין הבריטי – MI5 – מה שהחמיא לי מאוד (אך אינו נכון).
כל הפרשייה לימדה אותי שני לקחים חשובים:
1)  התייחס לכל המומחים בספקנות ובדוק את מניעיהם האישים – תבואתנים רבים מרוויחים יפה מכתיבת ספרים והדרכת סיורים מאורגנים לאתרי מעגלי תבואה (חלקם עולים יותר מ-2000$ לאדם).

2) לעולם אל תמעיט בהערכת הפתיות של המדיה. אפילו ה-Wall Street Journal פרסם מאמרים שלא לקחו ברצינות את ההסבר כי המעגלים הם מעשה ידי אדם.

"אמיתי" או מעשה ידי אדם?
פרסומים שכאלה בלבלו ללא ספק את התבואתנים. אם נשווה בין דעות "מומחים" שונים נמצא פערים עצומים לא רק לגבי ההסברים לתופעה, אלא לגבי הערכותיהם לגבי אחוז הצורות שהן "אמיתיות" לעומת "מעשה ידי אדם". כך למשל טען תבואתן בכיר בשם Colin Andrews ב-2001 כי 80% מהמעגלים הבריטיים הם מעשה ידי אדם. חוקר אחר, התומך בתיאורית "מערבולות הפלזמה" (תופעה ספקולטיבית בלבד שלא נצפתה מעולם) כתב כי מערבולות פלזמה מעורבות בלמעלה מ-95% ממעגלי התבואה בעולם (Levengood and Talbott 1999).

מעגל תבואה המכיל תצורות סליליות לפי חוקי הפרקטלים באיזור טריסקליון בבריטניה. מתוך ויקיפדיה
מעגל תבואה המכיל תצורות סליליות לפי חוקי הפרקטלים באיזור טריסקליון בבריטניה. מתוך ויקיפדיה

עולים כיתה

באמצע שנות התשעים נוסדה קבוצת יוצרי מעגלי התבואה שהובילה את התחום במשך כעשור נוסף. הם קוראים לעצמם Circlemakers. הקבוצה כוללת אמנים סביבתיים, פסלים ואחרים (כמה שמות חברים בקבוצה – Rod Dickinson, John Lundberg, Gavin Turk, Rob Irving). הפילוסופיה שלהם מעניינת: הם "יוצרים מיתוסים". הם קוראים את אותם הספרים שקוראים המאמינים ומנהלים איתם מעין דו שיח לא מילולי, דרך יצירותיהם. ע"י חבירה עם קבוצות נוספות של יוצרים בתחום הם הפכו את מעגלי התבואה לחלק מהתרבות הפופולרית, חלק מהמיתוס של האזורים האנגלים הכפריים.

המשפט שבחרו להציג תחת שמם בגוגל עוזר להבהיר את מטרתם:
Circlemakers: Home of England's crop circle makers. Making the world a more interesting place"

Lundberg מספר

בראיון ל-BBC News: "המיתוסים והפולקלור שנבנים סביב מעגלי התבואה הם מה שמרתק אותי. תמיד ניסינו לשמור על יחסים טובים עם קהילת חוקרי מעגלי התבואה, למרות שאנחנו במחלוקת איתם."

"כל כך הרבה תיאוריות קונספירציה משונות התפתחו סביבנו. המצחיקה ביותר היא שאנחנו משתפים פעולה עם סוכנויות הביון, וכי אנחנו למעשה סוכנים שמטרתם לפזר אינפורמציה מוטעית כדי לחפות על מקורות חוץ-ארציים, נוסעים בזמן, וכד'. אנחנו מקבלים אלפי שיחות טלפון ואימיילים פוגעניים. היו פגיעות ברכוש ואבנים נזרקו לעבר אחד מחברי הצוות שלי. אבל לפחות כאן לא אמריקה – אנשים לא נושאים אקדחים.

…לאחר ההודאה של Doug Bower ו-Dave Chorley ב-1991 רצינו לעורר מחלוקת מחדש ע"י יצירת תבניות כל כך ענקיות ומורכבות עד שאנשים יתחילו שוב לפקפק האם אנשים מסוגלים ליצור דבר כזה בין לילה.

"אין בכוונתי לצלול לביצת הקונספירציות הטובענית והתובענית. הצצה בסרטון הזה למשל יכולה לתת מושג ל"רמזים" שאנשים מלקטים לאחר שבחרו באיזו קונספירציה להאמין.
כאן תוכלו לקבל מידע נוסף על "הוכחה" מצולמת מפורסמת להיווצרות מעגלי תבואה כהרף עין ע"י כדורי אנרגיה מסתוריים… זהו חלק מסרט תעודה מומלץ של הנשיונל-ג'יאוגרפיק (קישור אליו תמצאו בסוף הרשומה).

חברי ה-Circlemakers ויוצרים אחרים שמרו על חשאיות ואנונימיות במשך שנים. בסופו של דבר, זהו חלק בלתי נפרד מה-fun ומתפישת עולמם. הם לא מפרטים בשום מקום מי בדיוק יצר איזה מעגל תבואה, ואפילו לא איזה מעגלי תבואה הם יצרו ואיזה לא. מעבר לכך, בל נשכח אספקט נוסף של פעילותם – השחתת גידולי חקלאים בהתגנבות לילית.

התבואתנים יכלו לטעון, ובצדק, כי אין הוכחות כלשהן שאותם אנשים אכן יוצרים את מעגלי התבואה.

יחד עם זאת, בשנים האחרונות החלו לדלוף עוד ועוד ראיות ברורות לכך שיצירות מורכבות אלה הן פרי כמה חבלים, קרשים ואנשים מיומנים ומסורים לתחביבם המוזר:

אפשר לדלג ישר לאיזור 6:00 ולהמשיך משם. לא לפספס את התוצאה המוגמרת!

ב-2006 פרסמו חברי ה-Circlemakers את הספר הזה, כנראה הסקירה המקיפה ביותר של הנושא עד היום, בליווי הדרכה מפורטת כיצד תוכלו ליצור בעצמכם יצירות בשדות תבואה.

כמובן שההצעות העסקיות לא איחרו להגיע. במהלך השנים האחרונות יצרו חברי הקבוצה לא מעט עבודות פרסום עבור לקוחות משלמים: Shredded Wheat, Microsoft, Greenpeace, Big Brother, Nike, UKTV, The Sun, Hello Kitty, Sky One, Mitsubishi, AMD, Thompson Holidays, 02, Richard & Judy, Orange Mobile, BBC.

הנה דמויות שני מגישים מפורסמים בתוכנית טלויזיה אנגלית (במסגרתה נערך גם עימות בין היוצרים לבין תבואתן):

תצורות שהוכנו לסדרת טלוויזיה וכוללות את פניהם של שניים מהשדרנים. מתוך ויקיפדיה
תצורות שהוכנו לסדרת טלוויזיה וכוללות את פניהם של שניים מהשדרנים. מתוך ויקיפדיה
מעגל חיטה עם פרצופיהם של שדרני טלוויזיה שהגישו תוכנית שעסקה במתיחת מעגלי התבואה
מעגל חיטה עם פרצופיהם של שדרני טלוויזיה שהגישו תוכנית שעסקה במתיחת מעגלי התבואה

קצת על הכנת היצירה הזו:

והנה התוכנית שלכבודה הוכנה

יצירה שהוכנה ב-2005לכבוד סדרה של ה-BBC:

יצירה שהוכנה ב-2005 לכבוד סדרה של ה-BBC ואשר עסקה במעגלי התבואה
יצירה שהוכנה ב-2005 לכבוד סדרה של ה-BBC ואשר עסקה במעגלי התבואה

 

ועוד יצירה שהוכנה לכבוד סדרה אחרת של ה-BBC:

מעגל חיטה בצורת לוגו של תוכנית של ה-BBC
מעגל חיטה בצורת לוגו של תוכנית של ה-BBC

 

שימו לב לסרטון המשעשע הבא, שמראה את תגובתן המתפעמת של שתי "חוקרות" מעגלי תבואה מהעוצמות האנרגטיות של המקום, כשביקרו באתר הנ"ל (מבלי שידעו כי הוא הוכן עבור התוכנית):


 

כסף כסף כסף

מיצירות אומנותיות מסתוריות אנונימיות ומאתגרות דמיון הפך התחום לתעשייה משגשגת. תיירים רבים מציפים את דרום אנגליה בעונת הקיץ, לחזות בצורות החדשות שמופיעות בין לילה. גם החקלאים יכולים להרוויח אלפי ליס"ט מחברות שמעוניינות להטביע את הלוגו שלהם בשדותיהם, או מגביית כסף מכל מבקר שרוצה להכנס לשדה ולחזות בפלא שהופיע בו. השמועה מספרת כי אחד החקלאים ליד סטונהנג' הרוויח כך כ-30,000 ליס"ט.

גם התבואתנים מרוויחים כסף מכנסים, ספרים, כתבי עת, לוחות שנה, הרצאות, וסיורים מודרכים. תמונה אוירית טובה של יצירה מורכבת שמצולמת עבור התקשרות שווה עשרות אלפי ליס"ט, אומר ראש סוכנות צילום מסוימת. "כולם בעסק הזה".

 

אחרית דבר


מסתורין יכול להיות תבלין נפלא ליצירת אומנות.אך כשאנו מנסים לגלות את האמת, המשימה שלנו היא לפוגג את המסתורין עד כמה שאפשר ע"י איסוף ראיות והפעלת שיקול דעת בברירת הסברים אפשריים לתופעה. נעדיף הסברים סבירים, פשוטים ומגובים בראיות, על פני הסברים מורכבים, בלתי סבירים ושאינם מגובים בראיות. (עסקתי בכך בהרחבה ברשומה "ידיעה, טענות משונות ומוחות נשפכים")

באופן פרדוקסלי, נראה כי כל הגורמים המעורבים אינם מעוניינים באמת, אלא בהאדרת הילת המסתורין סביב התופעה: יוצרי המעגלים (בין אם לשם המתיחה, יצירת מיתוסים או אומנות קונספטואלית), ה"חוקרים" שמאמינים שמקורן של התבניות חוצני/על טבעי, המדיה שחוגגת דרך קבע על סיפורי מסתורין והציבור הרחב שצורך אותם בשקיקה. סימביוזה רבת משתתפים להדחקת האמת, ולא משיקולים קונספירטיביים.

ועדיין, מתסכל אותי להיווכח שוב ושוב, כיצד אנשים מתעלמים מהעובדות רק כדי לקדם את האג'נדות האישיות שלהם, והאירוני מכל, הם עושים זאת "בשם האמת" לכאורה!
הנה קטע מתוך הסרט – Thrive (כחמש דקות מהנקודה המסומנת), שיצא לאקרנים לפני חודשים אחדים בלבד, שנים לאחר שכל המידע שקראתם כאן פורסם ברבים.

מעגלי התבואה אינם תופעה מעניינת במיוחד מבחינה מדעית. אחרי הכל, אין סיבה טובה להאמין שמדובר ביותר מאשר כמה משוגעים-לדבר שיוצאים בלילות לשדות למעוך צמחים בעזרת קרשים.
מבחינה אסתטית התוצאות מרהיבות.
אבל הפן המרתק באמת של תופעה זו, בעיני, הוא הפן החברתי-אנתרופולוגי: אותה סימביוזה חברתית רבת משתתפים ליצירת אשליות ותחזוקתן.
הנה מה שאומר מבקר האומנות John Roberts על עבודותיו של Dickinson, אחד ממובילי קבוצת ה-Circlemakers: "מה שמעניין את Dickinson זה לא עד כמה קל לרמות אנשים, אלא עד כמה עמוק מוטמעת האי-רציונליות בתרבות המודרנית ועד כמה תהליכים כאלה נורמטיביים בתרבות שמתיימרת להיות מושתתת על הגיון והשכלה.

לקריאה נוספת

מעגל תבואה בצורה של חייזר
מעגל תבואה בצורה של חייזר
עטיפת אלבום של לד צפלין המציגה מעגלי חיטה בצורת חייזרים
עטיפת אלבום של לד צפלין המציגה מעגלי חיטה בצורת חייזרים

35 תגובות

 1. מה רע לחשוב שאלו חוצנים? מדוע ללכת רחוק כל כך בשביל להוכיח כי אלו לא חוצנים? האם בשביל לשכנע את הציבור שאלו אכן רק בני אדם שיודעים ליצור ולעשות אמנות? גם פיל יודע לצייר עם מכחול וגם חוצן. אגב מעגלי התבואה באמת יפים. תודה ליוצרים באשר הם..

 2. גלעד,
  אני מדבר על צורות גאומטריות קבועות בלבד שנוצרות ספונטנית ואתה נסחף לגוף האדם שזה ממש לא דומה ולפרמידות וכדומה שברור שנבנו על ידי אדם.
  כל עוד אנשים לא נתפסו על חם כשהם מבצעים את ההטבעות, הייתי משאיר פתח של איזה שהוא סיכוי לתופעות טבע או משהו בלתי מובן נכון לעכשיו.
  אגב הייתי יכול לבצע את כל הצורות האלה בעזרת הליקופטר עם ארבעה מדחפים כשבמרכזו מתקן תרמי מתוכנת בצירים X ן Y לצורות האלו.

 3. רובי, צריך להזהר מאנלוגיות לא רלוונטיות.
  גם האדם הוא מבנה מופלא שנוצר ללא ישות תבונית. אבל המנגנון שונה לחלוטין, והוא מובן ברמה עקרונית..
  כך גם לגבי הגבישים.

  אולי גם הסטונהנג' נוצר באופן טבעי? והפירמידות במצרים? מה אתה אומר? ואם אתה חושב שלא, מדוע לא?

 4. גלעד,
  אם תסתכל על גבישי קרח בהגדלה או או בכלל על התגבשויות ספונטניות של מוצקים בטבע בהגדלה אז תראה מבנים מופלאים שנוצרים ללא ישויות תבוניות כך שיש מצב ליצירה ספונטנית של צורות במעגלי תבואה אבל לא צריך לשלול אפשרויות אחרות שיתבררו בעתיד…

 5. עירן, האם את מתכוון לתוכנית בנשיונל שקישור אליה הוספתי בסוף הכתבה?

  האם תוכל להסביר את המשפט: "אני כן יודע דבר אחד אבל שחלק ממעגלי התבואה האלה נוצרו מסיבות שלהם אין הסבר" -איזה חלק בדיוק נוצר מסיבות שאין להם הסבר? תוכל להפנות למעגלים מסויימים?
  מי החליט שאין להם הסבר, אתה?

  "שאלתם את עצמם עם כל מערבולות הפלסמה האלה למה תמיד זה קורה בשדות???? למה לא רואים תבנית כזו על אדמה ריקה ? כביש נידח ..מה כל כדור הארץ מלא תבואה???" – אני לא בטוח שאני מבין את השאלה. קודם כל, ככל הידוע לי, אין ראיות לקיום תופעת "מערבולות פלסמה" בכלל. זו ספקולציה תיאורטית פרועה. ובוודאי ווודאי, שאני לא רואה איך תופעת טבע יכולה ליצור תבניות כאלה מורכבות "במקרה".
  דבר שני, הסיבה שלא רואים צורות כאלה על אדמה ריקה או כביש נידח היא שאין שם מה למעוך עם קרשים וחבלים. זה לא ברור? זו באמת שאלה במקום, והתשובה תומכת בהחלט בהסבר הטריוויאלי.

 6. גלעד לצערי לא ..אני כן זוכר שהיה מדובר בתוכנית שנעשתה בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק.

  לגבי חייזרים או לא..תכלס קטונתי בניגוד להרבה אנשים אחרים אני מעדיף שחייזרים לא יבקרו אותנו ..בדרך כלל שיצור נעלה מבקר יצור נחות משהו לא טוב קורה ליצור הנחות 🙂 …

  אני כן יודע דבר אחד אבל שחלק ממעגלי התבואה האלה נוצרו מסיבות שלהם אין הסבר .

  שאלתם את עצמם עם כל מערבולות הפלסמה האלה למה תמיד זה קורה בשדות???? למה לא רואים תבנית כזו על אדמה ריקה ? כביש נידח ..מה כל כדור הארץ מלא תבואה???…

 7. לרובי היקר
  אני ממש מסכים אתך!
  הספרדים עם ייצר החפוש והגילוי והלמידה וכמובן בית אלטרנטיבי, באו לאמריקה וראה מה קרה לילידים. כמעט הושמדו!
  כנ"ל עם יצר החיפוש והלמידה או איך שתיקרא לזה, באוסטרליה. השמדה טוטאלית כמעט של הילידים
  וגם כשלא היו כוונות רעות זה פשוט קרה למשל השמדתה של חלק גדול מהאוכלוסיה האסקימוסית או אינואיטית.
  בקיצור, למה להם לבוא מבחינה ביאולוגית זה רק צרות.
  ערב טוב
  ומקווה שהילידים בסוריה לא ישתוללו
  סבדרמיש יהו

 8. נקודה –

  1. חקר העב"מים לא מסתמך על צילומים ו/או סרטונים, אלא במקרים חריגים (דוגמת סירטוני NASA או מידע שהופץ ע"י גורמי ממשל והסיכוי לזיוף מכוון נמוך ביותר). מקרים כאלו נבדקים ע"י מומחים, על-מנת לשלול אפשרויות של צילום שגוי או זיוף. (זיופים, אגב, מהווים כ- 1% בלבד מכלל הצילומים. מרביתם טעויות זיהוי). חקר העב"מים שייך למדע המשפטי וכך יש לבחון אותו. מרבית המחקר מסתמך על מסמכים, עדויות וממצאים פיסיים שנותרו בידיים פרטיות.

  2. ממצאים פיסיים, כאלו שנמצאים בידיים פרטיות, נשלחים למעבדות. כך היה עם החומר דמוי הסיליקון שנמצא בישראל, או השרידים שנמצאו באחיהוד. במקרה הנ"ל, מדובר על מחקרים שנעשו במכון לרפואה משפטית (בעקבות וועדת חקירה ממשלתית שהוקמה), בטכניון, באוניברסיטת בן-גוריון ובמעבדות נוספות.
  במקרה של מחקרים רשמיים (דוגמת הספר הכחול או וועדת קונדון, הרי שאלו נבדקו במוסדות מחקר דוגמת אוניברסיטת קולוראדו, BMI, מעבדות לוס-אלאמוס ואחרים)

 9. יהודה, יצר החיפוש והגילוי קיים גם אצלנו. מאותה סיבה שקולומבוס גילה את אמריקה וכעת שואפים לנחות במאדים כך יצורים תבוניים לרוצים לחפש עולמות אחרים למטרת בית אלטרנטיבי או מחקר אנתופולוגי…

 10. לי אין כל ספק שקיימים חיזרים אי שם ביקום, ואנחנו לא היצורים התבוניים היחידים!
  השאלה הנישאלת אם הם גילו אותנו ואם הם מצאו זמן רצון ומשאבים כדי לבקר את ה"פרימיטיבים" ההם בקצה הגלקסיה, שמתעסקים במעגלי תבואה, באפשרות לירח נוסף, ובאלוהים שלי יותר גדול משלך.
  אני חושב שאין להם סיבה מיוחדת להגיע אלינו חוץ מאולי כדי….. להשמיד אותנו.
  יום טוב ומוצלח
  סבדרמיש יהודה

 11. אנחנו צריכים להשלים עם זה שעדיין אנחנו לא מבינים הכל וישנן תופעות לא מובנות בכדור הארץ או ביקום.
  ההסטוריה הטכנולוגית שלנו מאד קצרה ואנחנו עוד לפני גילויים רבים בעתיד שולי יסבירו לנו תופעות בלתי מובנות בהווה.

 12. היי חנן,
  אני מדבר על כל אובייקט שטוענים שהוא חוצני\חללית של חייזר.

  איך יודעים את זה שמדובר במשהו כזה ולא סתם איזשהו כלי טייס ארצי או איזה פוטושופ.

 13. זה לא יאומן איך שגם במאה ה21 רוב האנשות מאמינים (לפחות כאפשרות) בקיומם של עב״מים במובן של יצורי-על שמשגיחים עלינו מלמעלה ומדי פעם שולחים איזה אות מיסתורי, סתם בשביל לסקרן את בני האדם הנחותים. והאמונה ההזויה הזאת גם הולכת ומתפתחת ככל שהטכנולוגיה מתפתחת. האמונה בכוחות הטכנולוגים העליוניים שיש כביכול לאלים (אפשר לקרוא לזה ככה) האלה כבר לא שונה בהרבה מאמונה בכישוף או איזו מפלצת אגם מיסתורית. בכל פעם שאני פוגש באדם שמעלה את הענין הזה בתור אפשרות להסבר של תופעות כאלה או אחרות אני מתפעם מחדש.

 14. לנקודה – על איזה "אובייקט" בדיוק אתה מדבר ? ואם מדובר על חומר סודי שפותח, האם אנו אמורים בכלל לדעת עליו ????

  ליהודה – אני בהחלט נתקלתי השנה כבר במצגות מושקעות בדבר השטות האווילית הזו. זו מלחמה בתחנות רוח. לדעתי לא יעזור כלום. מוטב להתעלם.

 15. לא יעזור כלום!, אנשים ימשיכו לדבר על כך שמעגלי תבואה הם יצירות של חייזרים . ולא חשוב כמה הוכחות תביאו בנושא זה.
  איך אני כל כך בטוח?
  ובכן , מידי שנה , כשהמאדים רק מתחיל להתקרב לכדור הארץ מתחיל להסתובב מייל ברשת המתריע שעוד מעט מאדים יתקרב לכדור הארץ והוא יראה ענק כמו הירח!, לא פחות ולא יותר!
  בתחילה, ניסינו באגודה לאסטרונומיה לבטל את השמועה ולהסביר שזה לא ייתכן, אבל לא עוזר כלום.
  ומידי שנה, מפיציי השמועה מתעלים על עצמם!
  לדוגמא, שימו לב איזה עבודה הושקעה השנה בהפצת ההודעה השיקרית הזאת ובמאמצי השיכנוע. אמרו את האמת, האם ההודעה לא ניראת אוטנטית, ומשכנעת?

  https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=gmail&attid=0.1&thid=137b8bbad1dca795&mt=application/vnd.ms-powerpoint&url=https://mail.google.com/mail/u/0/?ui%3D2%26ik%3Dd25b278d84%26view%3Datt%26th%3D137b8bbad1dca795%26attid%3D0.1%26disp%3Dsafe%26realattid%3D70c0504a820dcc4c_0.1%26zw&sig=AHIEtbRxW1vLcprtuXeieK1bBynHjqDVMA&pli=1

  להנאתכם!
  ערב טב
  סבדרמיש יהודה

 16. ישנה תופעה מתועדת במקומות שונים של כדורי אור שמשוטטים מעל הקרקע ועבורים דרך קירות.
  התופעה מוסברת על ידי מדענים כאנרגייה שמשתחררת מחיכוך בין לוחות קוורץ באיזור.
  לא הייתי שולל קשר בין שתי התופעות.

 17. אם חייזרים אמנם קיימים והם ברמת טכנולוגיה כזאת .
  האם זה כל מה שהם יכולים לעשות?
  לא יותר פשוט להכריז ברמקול שהם נמצאים?
  להתקשר בטלפון?
  לשלוח מכתב?
  לזרוק איזה חפץ מהחללית?
  לעלות בשידור טלויזיה?
  לעשות בום על קולי?

 18. חנן, איך יודעים שמשהו מקורו מחוץ לכדור הארץ?

  מה מונע מאותו אובייקט להיות מיוצר במעבדה סודית שרק יוצריו יודעים עליו.

 19. עירן, נתקלתי בסיפורים הללו, אבל האם תוכל להפנות למחקר מסודר שבדק את זה?

  אכן נתקלתי במחקרים שטוענים שצורת הכיפוף היתה שונה במשהו במעגלים ה"אמיתיים" (שהוגדרו כאלה שבהם צורת הכיפוף היתה שונה…), אך חוקרים אחרים הצביעו על הכשלים המתודולוגיים החמורים שהיו במחקרים אלה.

  המחקרים:
  http://www.bltresearch.com/published.php

  מאמרי הביקורת:
  http://www.scientificexploration.org/journal/jse_19_2_grassi.pdf
  http://www.csicop.org/sb/show/levengoods_crop-circle_plant_research

 20. כן זה נכון הרוב המוחלט של המעגלים האלה ניתן ליצור באמת באמצעות הציוד המתואר אך מה שלא מופיע פה שהוא שפה ושם היו מעגלים שבהם זוהתתה קרינה רדיואקטיבית , ושכמו כן לא צמחו מחדש הצמחים עם בוא העונה הבאה…

  עכשיו אין בעיה אנשים חבלים יצירתיות ..ברור ..אבל חומר רדיואקטיבי סתם ככה הגיע לשדה על ידי ליצנים .? זה לא בדיוק משהו שאפשר לקנות בחנות..ומה הקטע עם זה שזמן רב שום דבר לא צמח שמה מחדש.

  אני עדין משאיר חלק זה כלא בדיוק ידוע…למעט זה..באנגליה לא קורה כלום ..למה שעב"מים או רוחות יבקרו שמה 🙂

 21. תודה חנן,

  אני רוצה להוסיף קישור לתגובתך זו בפוסט אצלי בבלוג, מקובל?
  האם "יושב ראש העמותה לחקר עב"מים" הוא התואר הנכון?

 22. מרבית מעגלי התבואה הם מעשה ידי אדם. ייתכן ומיעוט קטן ביותר (אולי פחות מ- 1%), הם תוצר של תופעות טבע נדירות, שהועלו במספר מחקרים – מערבולות פלסמה, חשמל סטאטי וכ"ד. לכך אין כל הוכחה.

  כיום אכן מדובר בתעשייה, שכן יש מי שמממנים קבוצות המתמחות בהכנת הטבעות מעין אלו המביאות המוני מבקרים.

  יש לציין, כי נושא ההטבעות לא התחיל בשנות השבעים, אלא הוזכר כבר בספרות מהמאה ה-16, שם כונו בשם "מעגלי השטן".

  כמו כן, יש להבדיל בין הטבעות אומנותיות בשדות, לבין מה שמכונה הטבעות נחיתה של עצמים בלתי-מזוהים.

  חנן סבט
  http://WWW.EURA.ORG.IL

 23. נקודה: מכיוון שככל הנראה לא ידוע מי יצר את רוב המעגלים, אפשר להגיד שהם נוצרו ע"י עב"מים. מה שכן, אם רוצים להגיד שמדובר על UFOs צריכים להניח שהם גם מעופפים ואז מדובר על משהו שונה.

 24. כפי שראית, הם מתפרנסים אפילו יותר טוב ממבקרים שבאים לחזות בפלא, ומחברות שמפרסמות דרך זה.

 25. כמובן שהעובדה שהמעגלים נוצרו על ידי אנשים כאלו ואחרים אינה סתירה לזה שלמעשה הם הוכוונו על ידי חייזרים לעשות אותם.
  הסרט "גברים בשחור" הראה שחייזרים נמצאים ביננו, לחילופין אנחנו מכירים לא מעט אנשים לובשי שחור שגם עושים לא מעט דברים כי "אומרים להם".

 26. תוך שימוש בטלפטיה ויכולת טכנולוגית הצלחתי להתחבר לאינטרנט של כדור הארץ מהכוכב שלי!! שימו לב שהכתבה הזאת היא שקר אחד גדול כי אני הייתי נוכח ביצירת חלק מהמעגלים על ידי החללית שלי הממשלה משקרת והכותב הוא סוכן סמוי! האמת תתגלה! ! סתתתם עבדתי עליכם! או שלא! יכול להיות שגם אני סוכן סמוי חהחהחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן