סיקור מקיף

חשש בבריטניה: פיגועים ביולוגיים באמצעות פרות

השר לבריאות החי: תיתכן פגיעה בשרשרת המזון דרך הרעלה של משק החי; אמצעי הטרור: מחלות הפה והטלפיים ו"הפרה המשוגעת"; עם זאת הודגש: האיום תאורטי בלבד

פרות. מתוך ויקיפדיה
פרות. מתוך ויקיפדיה

בבריטניה חוששים כי ארגוני הטרור ינסו להוציא לפועל פיגועים ביולוגיים באמצעות הרעלת פרות בפרט, ובעלי חיים בכלל. החשש הוא שהטרוריסטים ייפגעו בשרשרת המזון ויגרמו לפגיעה בנפש ולנזק כלכלי. הפיגוע עלול להיעשות דרך הרעלת הפרות במחלות מסוכנות כמו הפה והטלפיים או "הפרה המשוגעת".

השר לבריאות החי, אליוט מורלי, אמר היום כי אין להתעלם מהעובדה שתיתכן הרעלה מכוונת של משק החי במחלות שונות כחלק מפעולות טרור שנועדו לפגוע בכלכלה הבריטית. לדבריו, כחלק מהיערכות כוללת להגנה על בריאותם של בעלי החיים, בוחנת בריטניה את האפשרות לטרור ביולוגי וייבוא לא חוקי של וירוסים למדינה.

מורלי הדגיש כי האיום בהתקפת טרור על חיות משק הוא תאורטי בלבד, אך הממשלה "לוקחת בחשבון כל סיכון אפשרי". הוא הוסיף כי ברגע שישנם הגנות ומנגנוני זיהוי ותגובה לאיום, אין זה משנה מי או מה אחראי להתפרצות המחלה, אלא כיצד מתמודדים איתה.

דברי השר באים על רקע מרדף שמנהלים כוחות הביטחון במדינה אחר חשודים באחזקת רעל קטלני מסוג ריצין, לאחר ששרידיו נמצאו בצפון לונדון.

תמיכתה של בריטניה במאבקה של ארה"ב נגד הטרור, והשתתפותה האפשרית בהתקפה על עיראק הפכו אותה למטרה עבור ארגוני טרור איסלאמיים.

ב-2001 התגלתה בעדרי בקר בבריטניה מחלת הפה והטלפיים שגרמה להשמדת 6.5 מיליון בהמות. הדבר הביא לפגיעה של 13 מיליארד דולר בסחר הבקר בבריטניה. מחלת "הפרה המשוגעת", שפשטה בעדרי הבקר במדינה בשנות השמונים והתשעים, הביאה בסופו של דבר למותם של 100 בני אדם. בנובמבר האחרון סרקו פקחי הנשק של האו"ם מעבדה בעיראק ליצירת חיסון מפני מחלת הפה והטלפיים. על פי החשד שימשה מעבדה זו כמרכז לפיתוח נשק ביולוגי בשנת 1990.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן