סיקור מקיף

ח"כ תירוש: "שיתוף פעולה מדעי בין בריטניה לישראל הוא מבורך"

ועדת המדע של הכנסת נפגשה עם חברי המועצה הבריטית-ישראלית למדעי החיים שהגיעו לכנס ביומד 2012

מולקולת תרופה. איור: אוניברסיטת בת' בבריטניה
מולקולת תרופה. איור: אוניברסיטת בת' בבריטניה

בדיון שנערך היום (ב', 21.5) במסגרת מפגש חברי ועדת המדע והטכנולוגיה עם חברי המועצה הבריטית-ישראלית למדעי החיים, הציגה יו"ר הועדה, ח"כ רונית תירוש, את פעילות הועדה בתקופה האחרונה. בין היתר, עלו נושאים בהם עסקה הועדה כמו פריצת ההאקרים הסעודיים, קידום בנות ללימודי מדעים, אלימות ברשתות החברתיות, ועוד.
שר המדע והטכנולוגיה, ח"כ דניאל הרשקוביץ, ברך על המפגש והודה לשגריר בריטניה בישראל מעורבתו בשיתוף הפעולה המדעי בין המדינות. " אני מקווה ששיתוף הפעולה המדעי, ימשיך להיבנות ולשגשג, כפי שהיה עד כה", אמר השר הרשקוביץ.

מתיו סטיבן גולד, שגריר בריטניה בישראל, אמר: "שמנו לב לפוטנציאל העצום החבוי בשיתוף פעולה מדעי בין המדינות, ולכן הקמנו קרן שתממן מחקר משותף ל-2 המדינות. כמו כן, הקמנו יוזמה שבה 270 מדענים משתי המדינות משתפים ביניהם פעולה".
פרופ' אהוד גזית, המדען הראשי במשרד המדע והטכנולוגיה, ברך אף הוא על שיתוף הפעולה, ואמר: "מדע וטכנולוגיה הם מעבר לגבולות פוליטיים. זו הדרך לגשר בין עמים, וזה מה שמאחד את כולנו".

במהלך הדיון, ביקשה ח"כ תירוש את עצת חברי המועצה הבריטיים, בנושא הניסויים על בע"ח. "אנו מנסים למצוא את האיזון בין הצלחת חיים ותרומה למדע, לבין צער בעלי החיים", אמרה ח"כ תירוש. חבר המועצה, פרופ' רוברט וינסטון, אמר כי "אין זה אפשרי לעשות ניסוי רציני בתרופות, ללא השימוש בבע"ח. עם זאת, אצלנו יש פיקוח רב על השימוש בבעלי חיים". פרופ' נרן פאטל, חבר מועצה נוסף, הוסיף ואמר: " אצלנו יש רגולציות, שמחייבות כל מדען להסביר את נחיצות השימוש בבעלי חיים לצורכי הניסוי שלו".

חברי המועצה הישראליים, מסרו תמונת מצב לגבי הנושא כיום בישראל. פרופ' גל ריכטר-לוין, חבר המועצה ודיקן הפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטת חיפה, אמר: "יש רגולציות בישראל, והן די דומות לבריטניה. גם אנחנו חייבים להסביר את חיוניות השימוש בבעלי חיים, ולפרט כיצד יתרום הניסוי להצלת חיי אדם. הבעיה היא שקשה להעריך האם הניסוי יציל חיים. לרוב לוקח זמן, ואפילו שנים, עד שמבינים את חיוניות הניסוי, ותרומתו למחקר מציל החיים".

פרופ' חרמונה שורק, חברת המועצה ודיקן הפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטה העברית, הוסיפה כי "הנהלים אצלנו לגבי תנאי המחיה של החיות, מחמירים מאוד, ואני יודעת שזה לא ככה בכל המדינות. על מנת לקבל אישור לניסוי עם בעלי חיים, אנחנו חייבים להסביר מדוע זה חיוני לגרום סבל לבעלי החיים, ולא נעז לפעול ללא אישור".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן