סיקור מקיף

שיטה חדשה להפיכת תאי דם לתאי עצב עשויה לאפשר זמינות תאים לריפוי מחלות כגון אלצהיימר

חוקרים מקנדה הפיקו תאי עצב מתאי דם, תאים שקל יחסית להשיגם ולשמרם. ייתכן ובעתיד ניתן יהיה לשקם את מערכת העצבים מתאי דמו של החולה עצמו

הפיכת תאי דם לתאי עצב. איור: Jong-Hee Lee ועמיתיו, כתב העת CELL
הפיכת תאי דם לתאי עצב. איור: Jong-Hee Lee ועמיתיו, כתב העת CELL

חוקרים מקנדה הצליחו לראשונה להפוך תאי דם בוגרים מאדם לסוגים שונים של תאי עצב ממערכת העצבים ההיקפית והמרכזית. הטכניקה אפשרית גם עבור דם מוקפא ויש לכך פוטנציאל אדיר מבחינה מחקרית ורפואית בהקשר של מחלות עצביות. זו היא גם פריצת דרך בתחום של הרפואה האישית והתקווה היא שבעתיד ניתן יהיה לאבחן מחלות עצביות מבעוד מועד על בסיס של בדיקת דם.

בתקציר המאמר כותבים החוקרים, בראשותו של Jong-Hee Lee, כי הזמינות הקלינית של הפיכה ישירה של תאים מסוג אחד לסוג שני תלויה בהשגת רקמות מגוף החולה הקלות לאיסוף, איחסון וטיפול לצורך תכנות מחדש.

בשלב ראשון יצרו החוקרים תאי גזע מושרים שהפכו לטרום תאי עצב. התאים הללו התמיינו לסוגים שונים של תאי עצב ובהם תאי גליה ותתי סוגים עצביים אחרים לרבות תאים יוצרי דופאמין ותאי מערכת העצבים ההיקפית. הישג זה עשוי לאפשר ייצור של תאי עצב לצורך מחקר ולשימוש במערכות סריקה מאסיביות לגילוי תרופות וכאשר ניתן יהיה להשתמש בהם לריפוי, אפשר יהיה לפתח את תאי העצב מדמו של החולה עצמו.

למאמר המדעי המלא

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook
לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן