סיקור מקיף

קומפיוג'ן מודיעה על פלטפורמה חדשה לגילוי פפטידים שחוסמים מבנים חלבוניים הקשורים למחלות

בהרצה ראשונית הודגמה יעילות ביולוגית של הפלטפורמה החדשה בשני מועמדים תרופתיים

מבנה אלפא-הליקס של חלבון, מויקיפדיה
מבנה אלפא-הליקס של חלבון, מויקיפדיה

קומפיוג'ן הודיעה על פיתוח והוכחת היתכנות של פלטפורמת גילוי חדשה (Blockers of Disease Associated Conformations) . מדובר בפלטפורמת גילוי לזיהוי פפטידים המונעים מחלבונים לאמץ מבנה תלת-ממדי הקשור למחלות. שניים מהמועמדים שנחזו בריצה ראשונית של הפלטפורמה נבחנו במעבדה, ובשניהם נצפו תוצאות חיוביות, לאחד פעילות אנטי דלקתית ולשני פעילות נוגדת סרטן.

הפלטפורמה החדשה תוכננה לזיהוי מקטעים של חלבונים שכאשר מוספים כפפטידים סינטטיים, חוסמים שינויים מבניים של החלבון ובכך מונעים ממנו לאמץ מבנה הקשור למחלות. הפלטפורמה מאפשרת לערוך חיפוש נרחב בפרוטאום האנושי, וכן בפרוטאומים של נגיפים וחיידקים מחוללי מחלות שונים.

הרצה ראשונית של פלטפורמת הגילוי הניבה חיזוי חישובי אמין של מועמדים פפטידיים תרופתיים עבור כ 40 מטרות לשימוש פוטנציאלי במחלות שונות, כולל סוגי סרטן שונים, מחלות דלקתיות, הלם זיהומי ומחלות נגיפיות. שבע מהמטרות הללו נבחרו לוולידציה ניסויית ראשונה, ולכולם נמצאו פפטידים מעכבים.

בנוסף, הראו כבר שניים מהפפטידים שנבחרו יעילות ביולוגית במודלים ניסויים למחלות. זוהי הוכחה הן לפוטנציאל התרופתי של הפפטידים והן לאמינותן של תחזיות הפלטפורמה. לדוגמה, הזרקה בודדת של אחד מהפפטידים גרמה להפחתה משמעותית ברמות של ציטוקינים דלקתיים בסרום של עכברים בהם הופעלה מערכת החיסון בעודף על ידי ליפופוליסכריד ממקור חיידקי. במודלים ניסויים אחרים, הראה הפפטיד השני הפחתה בגידול והגברת רגישות לחומרים כימותרפיים בתאים סרטנים מסוג סרטן השד, סרטן הראות וסרטן הערמונית. שני פפטידים אלה מועמדים לעבור בדיקות נוספות במודלי מחלות נוספים בבעלי חיים. כמו כן מתוכננים ניסוים לפפטידים נוספים שהתגלו.

“מניעת מבנים חלבוניים הקשורים למחלות הוא תחום במחקר הפרמצבטי, התלוי בעיקר בשיטות גילוי ניסוייות,” אמר יוסי כהן, M.D., סמנכ”ל מחקר ופיתוח בקומפיוג'ן. “לכן, אנחנו רואים בפלטפורמת הגילוי החדשה הישג משמעותי בתחום זה בגלל שהוא מחליף תהליך שברובו הוא ניסויי ולא יעיל, בתהליך חיזוי חישובי, הניתן לשיפור מתמיד, ומשולב באימות ניסיוני,” המשיך דר' כהן. “התוצאות הראשוניות מבטיחות, ואנו שמחים להוסיף את פלטפורמת הגילוי הזאת, התשיעית שהודענו עליה עד כה, לתשתית המתרחבת של יכולות הגילוי שלנו.”

על קיפול חלבונים ושינוים מבניים
כדי שחלבונים יתפקדו הם צריכים לעבור תהליך שנקרא קיפול (Folding) כדי לאמץ צורה תלת ממדית. בנוסף, חלבונים רבים עוברים שינויים מבניים כשהם עוברים ממצב פעיל ללא פעיל. בחלבונים מסוימים, שינויי מבנה כאלו קשורים לתפקידו של החלבון במצבי מחלה. לכן, למולקולות שמכוונות ויכולות לחסום את מבנה החלבון הקשור למחלה, כמו הפפטידים שזוהו בעזרת הפלטפורמה החדשה של קומפיוג'ן, יכולים להיות שימושים אפשריים רבים בתחומים רפואיים שונים.

2 תגובות

  1. הכיתוב של התמונה לא נכון – אין חלבון אלפא הליקס – כך נקרא הקיפול של החלבון, מוטיב שחוזר על עצמו בחלבונים רבים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן