סיקור מקיף

קומפיוג'ן מודיעה על גילוי סמנים לזיהוי מוקדם של נזק כלייתי הנגרם על ידי תרופות בשלבי פיתוח פרה-קליניים

בכך יתאפשר לגלות נזק שגורמות תרופות בשלב מוקדם ולעצור את פיתוחן. סחברה מתכננת להתחיל מסחור במחצית הראשונה של שנת 2009

לוגו חברת קומפיוג'ן
לוגו חברת קומפיוג'ן

קומפיוג'ן מודיעה היום על גילוי והוכחה ניסויית של ארבעה סמנים ביולוגיים לגילוי מוקדם של נזק כלייתי בחולדה הנגרם ע"י תרופות. הנתונים מראים כי קבוצת סמנים זו מאפשרת גילוי מוקדם של רעילות בכליה המושרית ע"י תרופות במהלך ניסויים פרה-קליניים בחולדות וזאת בהשוואה לשיטות אבחון קיימות, כגון אנליזה פתולוגית בכליה או בדיקות כימיות.

"סמנים חדשים המאפשרים אבחון מוקדם של נזק לכליה הנגרם על ידי תרופה הנמצאת בניסויים פרה-קליניים, יורידו באופן דרמטי את הזמן והעלות הנדרשים לתעדף ולבחור מולקולות אשר יקודמו בשרשרת הפיתוח של חברות התרופות" אמרה ד"ר ענת כהן-דייג, סמנכ"ל לסמנים דיאגנוסטיים ומטרות תרופתיות בקומפיוג'ן.

הסמנים הביולוגיים נתגלו במהלך שימוש בפלטפורמת הגילוי החישובי של קומפיוגן הנקראת Nucleic Acid Testing (NAT). מרכיב חשוב בתהליך הגילוי היה אינטגרציה של נתונים ייחודים של קומפיוג'ן עם הנתונים הקליניים שהתקבלו מדוגמאות ביולוגיות שסופקו על ידי חברת טבע תעשיות בע"מ. דוגמאות אלה היו תוצר של ניסוי פרה-קליני שנערך ע"י חברת טבע במיוחד עבור פרויקט זה בהתאם להסכם שיתוף פעולה מחקרי בין החברות. השימוש במגוון רחב של נתונים המורכבים מפרופילי ביטוי שונים יחד עם כלים המשלבים סטטיסטיקה ולמידה ממוחשבת, הביאו לגילוי קומבינציה של ארבעה סמנים ביולוגיים חדשניים המראה רגישות של 80% וספציפיות של יותר מ- 85%.

לאחר תהליך הגילוי של ארבעת הסמנים, הביצועים שלהם נבדקו על דגימות שהתקבלו מניסוי נוסף שנערך על ידי טבע, בו קומפיוג'ן לא נחשפה לזהות הדגימות. בניסוי זה, חולדות טופלו בתרכיבי ביקורת מול תרופות שנכשלו בעבר בניסויים פרה-קליניים בגלל תופעות של נזק לכליה. הקומבינציה של ארבעת הסמנים זיהתה בצורה מדויקת את התרופות שגרמו לרעילות בכליה וזאת לאחר תקופה קצרה של 1-5 ימים בשימוש בתרופות אלו, לעומת שיטות האבחון האחרות המצריכות שימוש של עד 28 יום בתרופה קודם לבדיקה. בנוסף לכך, סמנים אלו גם הצביעו על רמת ההרעלה היחסית של המולקולות שנבדקו.

הסכם שיתוף הפעולה עם חברת טבע שהוכרז בינואר 2007 , מקנה לטבע רישיון לשימוש בכל סמן ביולוגי שיתגלה, לצורכי מחקר ופיתוח פנימיים. זכויות המסחור של הסמנים לחברות נוספות, נשארו בידי קומפיוג'ן כמו גם הזכויות לשימוש פנימי. קומפיוג'ן מתכננת למסחר את הסמנים הביולוגיים הללו על ידי נתינת רישיון לשימוש במהלך המחצית הראשונה של שנת 2009.

"התדירות הגדלה והמגוון המתרחב של הגילויים שלנו, מדגימים בבהירות את הערך הרב הגלום במחויבותנו ארוכת השנים להיות חלוצים בחיזוי המתבסס על הבנת החיים ברמה המולקולארית", ציין מרטין גרסטל יושב ראש קומפיוג'ן "יכולות הגילוי שלנו, הנובעות ממחויבות זו והמסתמכות על תובנות ומודלי חיזוי, על אלגוריתמים מתמטיים וכלי חישוב ביולוגיים יחד עם צוות מחקר ופיתוח ייחודי, יוצרים את הבסיס לפיתוח ולשימוש במאגר המתרחב של פלטפורמות הגילוי, המודגמים בהודעה זו כמו גם בהודעות קודמות והמייצרים גידול משמעותי בקניין הרוחני של מועמדים לתרופות ומוצרים דיאגנוסטיים" הוסיף מר גרסטל.

בנוגע להרעלת כליה המושרית מטיפול תרופתי:

הכלים הקיימים היום לאבחון תפקודי כליה כגון בדיקת רמות Blood Urea Nitrogen וSerum Creatinine בדם, מראים תוצאות משמעותיות רק לאחר שהתרחש נזק גדול בכליה. תעשיית התרופות משקיעה כסף, זמן ומאמץ רבים בניסיון לזהות את התרופות אשר גורמות לנזק כלייתי מוקדם ככל האפשר, בכדי להימנע מהמשך ביצוע ניסויים מתקדמים ויקרים יותר בשרשרת הפיתוח של תרופה. מאחר והכליה היא בין האזורים העיקריים שיכולים להיפגע, אבחון מוקדם של הרעלת כליה בשלבים הראשוניים בפיתוח תרופות הוא צורך מאוד חשוב.

בנוגע לפלטפורמת הגילוי של קומפיוג'ן Nucleic Acid Testing (NAT):

פלטפורמת הגילוי החישובי של קומפיוג'ן Nucleic Acid Testing (NAT), מבוססת על שני מאגרי מידע ייחודיים של קומפיוג'ן,LEADS ו- MED, ועל אינטגרציה של מאגרי מידע ביולוגי ייחודיים וציבוריים נוספים. גילוי של מולקולות RNA חדשות היכולות לשמש כסמנים דיאגנוסטיים נעשה תוך שימוש באלגוריתמים, ובכלים סטטיסטיים שונים ועל ידי למידה ממוחשבת. הפלטפורמה מאפשרת גילוי של סמנים יחידים או כקומבינציה ויכולה לשמש לגילוי של סמנים לנזק במגוון רחב של איברים נוספים וגילוי של סמנים ייחודיים למחלות כגון טרשת עורקים וסרטני אפיתל שונים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן