סיקור מקיף

שיפור ביעילות שיבוט כלבים

קבוצה אחת של חוקרים באוניברסיטת סיאול הצליחה בעבר לייצר את הכלב המשובט הראשון בעולם- סנופי, כלב אפגני שנוצר מתאי עור בוגר. כעת קבוצה זו, ללא וונג, ועם שינויים קלים נוספים, ייצרו שלוש כלבות משובטות נוספות

 כלבים משובטים
גורי כלבים משובטים נוספים נולדו לאחרונה במעבדה בה עבד בעבר המשבט הדרום קוראני וו-סוק-וונג.
וונג עזב את עבודתו באוניברסיטת סיאול השנה, לאחר חקירה נגדו שמצאה כי הוא זייף נתונים במאמרים שפרסם על שיבוט עוברי אדם לצורך הפקת תאי גזע עובריים. הממצאים במאמרים אלו נפסלו ובוטלו, ואילו וונג עומד בפני אישום פלילי. אולם רבים מעמיתיו הקודמים למעבדה ממשיכים במחקר השיבוט.

קבוצה אחת של חוקרים באוניברסיטת סיאול הצליחה בעבר לייצר את הכלב המשובט הראשון בעולם- סנופי, כלב אפגני שנוצר מתאי עור בוגר.

כעת קבוצה זו, ללא וונג, ועם שינויים קלים נוספים, ייצרו שלושה כלבים משובטים נוספים. הגורים, ששמותיהם “שלום” “תקוה” ו”טוב”, נולדו בחודשים יוני ויולי השנה. כמו סנופי, גם הם כלבים אפגניים, אולם שלא כמו סנופי הם נקבות.

ההישג  מאשר שניתן באותה קלות לשכפל גורי נקבה כמו גורי זכר, ומראה שניתן לשפר את יעילות שיבוט הכלבים.

פחות ביציות, יותר גורים

שיבוט כלבים לפי הזמנה.  <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
שיבוט כלבים לפי הזמנה. איור: depositphotos.com

כאשר הוכרז סנופי בבואו לעולם, מדענים התרשמו מההישג הטכני של שיכפול כלבים- משימה שהיתה ידועה כאפשרית מבחינה טכנית אך מאד מאד קשה. אם ניתן יהיה לשפר באופן מובהק את יעילות תהליך השיבוט ולשכפל כלביה שלמה של כלבים, ייתכן שבעתיד ניתן יהיה להיעזר במחקר זה גם במודלים על בני אדם ומחלות אנושיות.

ביונג-צ’ו-לי, ראש קבוצת המחקר, אומר שהקבוצה שפרה את יעילות טכניקת השכפול. בעבודה הנוכחית הקבוצה השתילה 167 עוברים משובטים ל-12 נקבות נשאיות וקבלה שלושה גורים חיים. לפני כן הקבוצה השתילה 1095 עוברים משובטים לתוך 123 נקבות נשאיות וקבלה שני גורים בלבד, את סנופי וכלב נוסף שמת מיד לאחר לידתו.

קפיצה משמעותית ביעילות דווחה גם במאמריו של וונג על שכפול עוברי אדם משנת 2004 ו-2005.

“דיווחים אלה מצביעים על שיפור ניכר במסגרת זמן קצרה ביותר” אומר כריסטופר סקוט מתכנית “תאי גזע וחברה” במרכז סטנפורד לאתיקה ביורפואית בפלו אלטו קליפורניה. לדבריו הוא עדיין אינו משוכנע ועדיין אינו מקבל את הטענות לשיפור ניכר של תהליך השכפול עד שניתן יהיה לחזור על תוצאות אלה באופן בלתי תלוי ולאשרן.

מדענים אחרים אומרים שההישג מתקבל על הדעת, משום שבנקודה זו מאופיינת מומחיות  הקבוצה. הם טובים מאד בייצור בעלי חיים משובטים, כך שסביר שדוקא הם יצליחו לשפר את תהליכי השכפול.

לידיעה בנושא בנייצ’ר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן