סיקור מקיף

שערותיו של הסופר ארתור סי. קלארק יוצאות לחלל

דגימות דנ"א ומכתבים יישלחו באמצעות טכנולוגיה חדישה אל מחוץ למערכת השמש

תמרה טראובמן

קלארק. העלה את הרעיון ב-'63

כפי שאירע לא אחת עם רעיונותיו של סופר המדע הבדיוני ארתור סי. קלארק, עשויה להתממש בשנים הקרובות פנטזיה נוספת שלו. החברה האמריקאית "פגישה "2001 אספה כמה משערותיו הלבנות של קלארק, מחבר הספר "- 2001 אודיסאה בחלל", ובקרוב תשגר את אותן וכן דגימות דנ"א ומסרים של אנשים ממקומות שונים בעולם, אל מחוץ למערכת השמש.

"באחד הימים", אמר קלארק, בן ,83 בראיון שהעניק לעיתונאית בת' בראון, "ציוויליזציה עילאית עשויה להיתקל בשריד זה מהמין האנושי שנכחד, ואני עשוי להתקיים פעם נוספת". קלארק צירף למסר ששלח לחלל את המלים "הייה שלום שיבוט שלי!", וכן צילום שלו.

תאריך השיגור נקבע באופן זמני לסוף שנת ,2003 ולדברי החברה, קלארק הוא רק אחד מ-55 אלף אנשים שכבר הספיקו לשלוח את ערכת ההשתפות שלהם. הערכות כוללות מסרים כתובים, ציורים, שירים ושערות, בתקווה שאם אכן קיימים חיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ, השערות יהוו "חתימה ביולוגית", שהציווליזיות החוץ-ארציות יוכלו לנתח ולהפיק מהן דנ"א.

תנועת החללית שבה יישלחו הדגימות והמסרים מבוססת על "מפרשית שמש", טכנולוגיה שעדיין נמצאת בפיתוח. באופן כללי, הרעיון העומד בבסיס הטכנולוגיה הוא להפיק את האנרגיה הדרושה לתנועת החללית מחלקיקי הפוטון הנפלטים מהשמש ונתקלים במפרש הענק של החללית, העשוי מחומרים קלים, חזקים מאוד ועמידים לחום. מפרשית חלל מסוג זה עשויה לספק את האנרגיה הדרושה למסע ארוך מחוץ למערכת השמש, וכמו כן, מהירות התנועה שלה עשויה לעלות על זו של החלליות הקיימות היום.

הרעיון אינו חדש, וקלארק אף תיאר מחשבה דומה בספרו משנת ,1963 "הרוח הנושבת מן השמש". הרעיון נזנח בעבר בגלל קשיים טכניים, אך באחרונה שוב התעורר לחיים, וגם נאס"א שוקדת כעת על פיתוחו.

החללית של פגישה 2001 תשוגר מגיאנה הצרפתית על הטיל אריאן-.5 מפרשה הדקיק של החללית, המשתרע על פני 4,900 מ"ר, ייפתח לאחר שתצא ממסלול כדור הארץ. היא אמורה להפליג במשך כ-13.5 שנים עד שתחצה את מסלולו של פלוטו, כוכב הלכת המרוחק ביותר במערכת השמש. "כאשר החללית תעזוב את מערכת השמש שלנו היא תנוע במהירות של 12.5 קילומטרים לשנייה", נכתב באתר האינטרנט של החברה (http://www.encounter2001.com). "אבל בגלל המרחקים העצומים בחלל הבין-כוכבי, יידרשו עשרות אלפי שנים עד שתגיע לכוכב הקרוב ביותר מחוץ למערכת".

בין המסרים שכבר הגיעו לפגישה 2001 נמצא צילום של עץ שקד פורח ששלחה יושי, אשה בת 54 מיפאן; טאקאו, מהצוות המפתח את יחידת הניסוי היפאנית של תחנת החלל הבינלאומית, כתב, כמו הרבה אחרים, מסר המביע תקווה לשלום עולמי; כריסטיאן מהולנד שלח תיאור תמציתי של מבנה האטום ואת מיקומו של כדור הארץ במערכת השמש; והמסר של דרק מארה"ב הוא: "אני בן שש. בבקשה שבטו אותי ואת אמא ואבא שלי".

{הופיע בעיתון הארץ, 7/1/2001{

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן