סיקור מקיף

תוכנית ערים חכמות יצאה לדרך

במסגרת תוכנית לאומית חדשה CITYZOOM יפתחו ערים ורשויות בישראל  שערים לסטארטאפים במטרה לפתור בעיות עירוניות ולשפר שירותים לתושב * המיזם בהובלת משרד הכלכלה, הפנים והמשרד לשוויון חברתי בשיתוף קרית עתידים, אוניברסיטת תל אביב ומרכז פרס לשלום ולחדשנות

עיר חכמה. איור: מתוך PIXABAY.COM
עיר חכמה. איור: מתוך PIXABAY.COM

תוכנית לאומית חדשה לקידום טכנולוגיות בתחום ערים חכמות יוצאת היום לדרך בהובלת משרד הכלכלה, משרד הפנים וישראל דיגיטלית.
‘CITYZOOM ערים חכמות בישראל’ היא קהילה שתנגיש לרשויות בישראל ובעולם חברות סטארטאפ שיכולות לפתור בעיות במרחב העירוני. במסגרת התוכנית יוקם מאגר מידע של בעיות וצרכים עירוניים אליו תוכל לפנות כל רשות מקומית, ולחפש שידוך בקרב סטארטאפים טכנולוגיים. המאגר יתעדכן גם מערים מובילות בעולם (שיקגו, לונדון, ניו יורק וברצלונה) וגם ממחקרים אקדמיים מובילים.
בזירת הסטארטאפים, תפעל היוזמה להגדיל את מספר החברות הישראליות בתחומים מערכות ניהול עיר מבוססות ביג דאטא, הגנה על תשתיות עירוניות ממתקפות סייבר, תשתיות WIFI, מערכות ניטור לשעת חירום, תחבורה וחניה חכמה, שירותים לתושב, פתרונות לגיל השלישי ועד חקלאות מדייקת לשטחים ציבוריים. כך, תגדיל הקהילה גם את היצע החברות העוסקות בתחום, וגם את הביקור מצד ערים בארץ ובעולם.
תחום ערים חכמות בישראל עדיין לא מימש את הפוטנציאל הגלום בו, הסיבות נעוצות בעובדה כי הרשויות המקומיות בישראל מהוות שוק קטן מדי ליזמי טכנולוגיה, אך גם בשל ריבוי הרשויות המקומיות (255) והקושי ליישם מדיניות ארוכת טווח בנושאים מוניציפאליים הקשורים למשרדי ממשלה רבים. חוסר נגישות ועודף בירוקרטיה מביאים לכך שטכנולוגיות כחול לבן “בורחות” מישראל.

באירוע השקה שהתקיים אתמול (ג’) במתחם LABS בהשתתפות 200 מנהלי חברות טכנולוגיה וראשי ערים, יחשפו מרכיבי התוכנית:

 • מיפוי צרכי רשויות מקומיות בארץ ובעולם, הקמת דאטא בייס לשיתוף פעולה למציאת פתרונות יחד עם החברות הרב לאומיות היושבות בישראל.
 • תוכנית עידוד רשויות מקומיות להחדרת סטארטאפים לעבודה השוטפת של העירייה, הכשרות מנהלים ברשויות וביצוע פיילוטים לבדיקת מוצרים חדשים.
 • עידוד יזמים טכנולוגים להטמעת מוצרים ברשויות בישראל בטרם יציאתם לשוק העולמי, יצירת ערי ניסוי בדגש על פריפריה גיאוגרפית וחברתית.
 • הקמת פורום אקדמי מחקרי בין אוניברסיטאי בהובלת המכון לחקר שלטון מקומי באונ’ תל אביב שיעודד חוקרים לעסוק בפתרונות עירוניים, הפורום החל בשיתוף פעולה ייחודי עם אוניברסיטת סטנפורד.
 • ועידה שנתית בינלאומית בתחום ערים חכמות שתיערך בחודש מרץ 2019 בישראל בהשתתפות דוברים מהעולם.

קהילת CITYZOOM קמה ביוזמת משרד הכלכלה, פנים והמשרד לשוויון חברתי, בשיתוף אוניברסיטת ת”א, קריית עתידים ומרכז פרס לשלום ולחדשנות. ייחודה לראשונה בשילוב בין מגזרי (ממשלה, אקדמיה, חברות הטכנולוגיה ומגזר שלישי) עם מדיניות ברורה שתביא ליצירת אקלים תוסס לערים חכמות בישראל. זאת בהמשך לקהילות נוספות שקמו שהיוו סיפורי הצלחה כמו ‘אקומושן’ (תחבורה חכמה) וקהילת טכנולוגיות בנייה.
השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, האמונה על המטה הלאומי ישראל דיגיטלית ברכה על הפרויקט ואמרה: ” השלב הבא של המהפכה הדיגיטלית מתחיל להתממש בעת הזו במרחבי הרשויות המקומיות בארץ ובעולם. המשרד לשיוויון חברתי פועל בשנים האחרונות לקדם ולהנגיש לרשויות המקומיות בארץ פתרונות דיגיטלים המבססים שירותים חכמים וזמינים לתושבים, מסייעים ומאיצים את העסקים הפועלים ברחבי הרשות ומיעלים ומשפרים את פעילות הרשויות. הערב אנחנו משיקים קהילת חדשנות המיועדת להיות פלטפורמה לשיתוף פעולה בין כל הגורמים הפעילים בתחום- רשויות מקומיות, קהילת הסטארט- אפ- ניישן, אקדמיה,חברות בינלאומיות,משקיעים וממשלה- במטרה לקדם ולהעמיד עוד פתרונות חכמים אשר יקפיצו קדימה את השלטון המקומי בישראל ובעולם”.

מנכ”ל משרד הכלכלה שי רינסקי ברך על הקהילה החדשה ואמר: “קהילת ערים חכמות מצטרפת היום לקהילות חדשנות בתחום תחבורה חכמה, בריאות דיגיטלית, חקלאות, ועוד כחלק מהאסטרטגיה של משרד הכלכלה והתעשייה לקידום חדשנות בתחומים בעלי פוטנציאל לצמיחה. זאת על מנת שהחברות ימשיכו לצמוח ולהתפתח בישראל וכדי שאזרחי מדינת ישראל ייהנו מהחדשנות והפיתוחים הישראליים”.

מנכ”ל משרד הפנים מרדכי כהן: “משרד הפנים מעוניין לספק פלטפורמה לפיתוח מענים טכנולוגים וחדשניים לאתגרי הרשויות המקומיות בכל אחד מתחומי עיסוקן- אם זה קשר עם התושב, שירותים מקוונים, שיפור פני העיר, תחבורה וחניה, רווחה ועוד. המגזר היזמי אינו מכיר מספיק טוב את הרשויות המקומיות בישראל וכאן טמון פוטנציאל פיתוח כלכלי גם לחברות וליזמים וגם לרשויות המקומיות יחד עם הזדמנות לצמצום פערים ואי שוויון “.

יו”ר מרכז פרס לשלום ולחדשנות חמי פרס פנה התייחס לתעשיית היזמות בישראל ואמר: “מהיכרותי עם הסטארטאפים הישראלים אני יודע שבידיהם היצירתיות והחזון לשפר חיים של מיליוני תושבים בארץ ובעולם. אני שמח שמרכז פרס לוקח חלק בבניית הגשר החשוב בין הרשויות המקומיות בישראל לקהילת החדשנות”.

נשיא אוניברסיטת תל אביב פרופ’ יוסף קלפטר ברך על התוכנית ואמר כי לאחרונה חנכה אונ’ ת”א את יוזמת ערים חכמות בשיתוף אונ’ סטנפורד, ואת מכון שמלצר לתחבורה חכמה. “זה אך טבעי שהאוניברסיטה המובילה בחדשנות תעמיד את המחקר המתבצע בתחומה לטובת הפרויקט החיוני של הערים החכמות”.

שגיא ניב מנכ”ל קריית עתידים ברך ואמר: “קריית עתידים שמחה לשתף פעולה ולקחת חלק בשותפות המובילה את קהילת CITYZOOM, ולקדם חברות בתחום הערים החכמות היוצרות פתרונות טכנולוגיים לאתגרי הערים. זוהי מטרה המשתלבת היטב עם האקוסיסטם הייחודי של פרויקט סמארט סיטי עתידים”.

עוד בנושא באתר הידען:

3 תגובות

 1. הבעיה בישראל
  שהאנשים שמטפלים בנושא ערים חכמות בישראל לא באמת יודעים מה זה ערים חכמות
  לצעריינו זה לא רק טכנולוגיה
  וזה בעיקר בשימוש בטכנולוגיה יעילה פרקטית וחסכונית עבור האזרח
  חבל שבישראל לא עשו מספיק שעורי בית

 2. מי שמונע התפתחות עירונית ואחרת הם פוליטיקאים שלצורך בחירתם הם ממשכנים כל המשאבים העירוניים בידי נדלניסטים ובעלי אינטרסים. רווחת האזרחים בעדיפות נמוכה.
  בשמחה יאמצו יוזמות יחצניות אך בפועל יחנקו אותן ברכות.
  תשלחו לי פקס למעלה אם טעיתי.

 3. כל הכבוד! .. סוף סוף המדינה משקיעה בעצמה , אסור להישאר מאחור אנחנו צריכים להתקדם עם שאר העולם .. יש לנו את המוחות והכסף לבצע את זה .. קדימה אל העתיד .

  יום טוב .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן