סיקור מקיף

רכב הירח הסיני יוטו חידש את הקשר אך עדיין לא כל מכשיריו פועלים

ואולם עדיין נותרה עבודה רבה למהנדסים ולצוותים המדעיים כדי לגלות מה גרם לתקלה והאם ניתן לשקם את תפקודו של הרכב בעל ששת הגלגלים באופן מלא או אפילו חלקי.

מקטע מתוך תמונה פנורמית שצילמה נחתת הירח שנג'ה 3 בה נראה הרכב הרובוטי יוטו בשני מיקומים שונים במהלך מסעו על אדמת הירח באיזור אתר הנחיתה בין 15-18 לדצמבר 2013. צילום: CNSA/Chinanews/Ken Kremer/Marco Di Lorenzo. מדובר בצילום פנורמי בקפיצות זמן מראה את הרכב הרובוטי הירחי של סין יוטו חוצה את קרקע הירח בשבוע הראשון לאחר שירד על ששת גלגליו אל מישורי הירח. התמונה הורכבה מצילומי סטילס ששידרה סוכנות החל הסינית באתרים בשפה הסינית. ב-25 בינואר , חודש וקצת לאחר צילום תמונות אלה התגלתה תקלה ביוטו. התמונה באדיבות אתר universe today
מקטע מתוך תמונה פנורמית שצילמה נחתת הירח שנג'ה 3 בה נראה הרכב הרובוטי יוטו בשני מיקומים שונים במהלך מסעו על אדמת הירח באיזור אתר הנחיתה בין 15-18 לדצמבר 2013. צילום: CNSA/Chinanews/Ken Kremer/Marco Di Lorenzo.

 

ה"ארנב" הירחי – רכב הירח הרובוטי הסיני יוטו, יצר קשר עם מפעיליו במרכז הבקרה בביג'ינג וכך בישר להם כי שרד את הלילה הירחי הארוך והוא מוכן להתחיל את היום השלישי של המחקר המדעי למרות תקלות רציניות שחווה כאשר נכנס לתקופת השינה האחרונה לפני שבועיים.

"יוטו חזר לתחיה" אמר פיי ז'אויו, דובר תוכנית נחתת הירח של סין באתר סוכנות הידיעות הרשמית של סין, שינגואה.

"המומחים עדיין עסוקים בניתוח האירועים שגרמו לתקלה במערכת הבקרה המכאנית." הוסיף.

ספינת האם צ'אנג' אה 3, הנחתת ממנה יצא הרובוט ואשר נחתה על הירח ב-14 בדצמבר 2013 בים הגשמים, היא החללית הסינית הראשונה אי פעם שנוחתת נחיתה רכה על גוף שמימי.

הדיווח על הארכת חיי הרובוט הגיע לאחר שביום שני פורסם דיווח שגוי בשירות הידיעות הסיני על ניתוק הקשר שנבע מעיכובים ביצירת הקשר ומחשש שהביעו אנשי סוכנות החלל הסינית (ראו רכב הירח הסיני שבק חיים).

"הרובוט חזר למצב של תקשורת נורמלית"  אמר פיי.

ואולם עדיין נותרה עבודה רבה למהנדסים ולצוותים המדעיים כדי לגלות מה גרם לתקלה והאם ניתן לשקם את תפקודו של הרכב בעל ששת הגלגלים באופן מלא או אפילו חלקי.

2 תגובות

  1. תרגיל שהסינים למדו מנאס"א, מודעים שהגששית איבדה קשר בכל פעם שהם רוצים לחקור משהו שהם לא מעוניינים לשתף בו את כל העולם ואשתו…תהיו בטוחים שהיא ממשיכה לחקור גם בשעות אלה רק שאף לא נדע מה..

  2. כל כישלון של הסינים משמח אותי.כי בגללם יש הכחדה מוגברת של פילים וקרנפים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן