סיקור מקיף

סין חשפה לראשונה את תוכנית החלל * תשגר אדם לחלל עד סוף העשור * ידיעות עד 2001-

סין שיגרה לווין מעקב נוסף * מתכוונת לשגר 30 לווינים וטיסה מאוישת לחלל בעשור הקרוב * בטווח הארוך מתכננת סין לשגר חלליות לירח ואסטרונאוטים או טייקונאוטים כלשונם, למאדים. כך גילו השבוע ראשי תוכנית החלל הסינית

סוכנויות הידיעות

החללית שנדג'ו 2

סין שיגרה לחלל מעבורת בלתי מאוישת
11/01/2001
סוכנויות הידיעות
סין שיגרה אתמול (רביעי) לחלל מעבורת לא מאוישת בטיסת מבחן שנייה. בעתיד צפויה המעבורת לשאת לחלל אסטרונאוטים ולהכניס את סין לחוג האקסקלוסיווי של המדינות המסוגלות לערוך מסעות מאוישים בחלל. כעת יש רק שתי מדינות המסוגלות לכך – רוסיה וארה"ב.

טיל מסוג "לונג מארץ'" שוגר ממרכז השיגור במדבר גובי בשעה 1 בלילה וכעבור עשר דקות נכנסה מעבורת שנז'ו 2 למסלול בחלל, כך דווח בכלי התקשורת הסיניים ממלכתיים. המעבורת תחזור "בתוך כמה ימים" אחרי עריכת ניסויים בפיזיקה ובאסטרונומיה, בהם תיבדק השפעת השהייה בחלל על צורות חיים ועל חומרים שונים.

אם הטיסה והנחיתה יעלו יפה, תוכל סין להטיס אסטרונאוטים לחלל בתוך 18 עד 24 חודשים, כך אמרה הפרשנית האמריקאית ג'ואן ג'ונסון-פריזי, אחת מקומץ מומחים זרים המצויים בתוכנית החלל הסינית. אך ממשלת סין עדיין לא הודיעה מתי יש בכוונתה לשלוח אסטרונאוטים לחלל. לדברי חוקרים בתוכנית החלל הסינית ופקידי ממשל סיניים, הדבר עשוי לקרות בחמש השנים הקרובות.

הטיסה הלילה היתה הבדיקה הלא-מאוישת השנייה של מעבורת שנז'ו בתוך 14חודשים. בטיסת המבחן הראשונה, שנערכה בנובמבר ,1999 השנז'ו, או "הכלי הקדוש", הקיפה את כדור הארץ במשך 21 שעות, לפני שנחתה בערבות הסיניות. להערכת הפרשנים, הטיסה השנייה תתרכז בבדיקת מערכות תמיכה בחיים, ניווט וכניסה מחדש לאטמוספירה של כדור הארץ.

מקורותיה הצבאיים של תכנית החלל הסינית, והטענות לפיהן סין משתמשת בטכנולוגיית חלל מערבית כדי לפתח נשק, הפכו את תוכנית החלל הסינית לעניין פנים סיני. מסין נשללה גם ההשתתפות בפרוייקט הקמת תחנת החלל הבינלאומית. "הסינים מנודים כל כך שהם נאלצים לעשות הכול לבד", כך לדברי ג'ונסון-פריז.

22/12/2000
סוכנויות הידיעות

סין שיגרה אתמול (חמישי) למסלולו לווין חדש, החוליה השנייה במערכת מעקב שתוכננה בסין – כך דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית, שינהוא. הצבת הלוויין מגיעה פחות מחודשיים לאחר שסין שיגרה את לוויין הביידו למסלולו. שני הלוויינים משלימים nמרכת ניווט לווינית שפותחה בסין ומשרתת אותה.

המערכת מתוכננת לספק מידע ניווט לכבישים, רכבות ותעבורה ימית, מבלי להיות מושפעת מתנאי מזג האוויר. מערכת הלוויין מאפשרת מעקב מדויק יותר עבור כל כלי תעבורה, מספינות משא ועד טילים.
משרד ההגנה האמריקאי מחזיק היום את רשת המעקב הלווייני המדוייקת ביותר, בה משתמשים הן לשימושים מסחריים והן לשימושים צבאיים.

הממשלת הקומוניסטית של סין, ובמיוחד הצבא הסיני, נזהרו שלא להפוך לתלויים מדי בטכנולוגיה זרה. בחמש השנים האחרונות איפשרו מנהיגי סין השקעות גדולות במחקרים מדעיים וצבאיים כדי לבנות תעשיות הי-טק מקומיות.

23/11/2000
מאת סוכנויות הידיעות

סין הסירה אתמול (רביעי) מעט מהחשאיות סביב תוכנית החלל השאפתנית שלה, כשפרסמה מסמך עקרונות בו היא קוראת לקידום רעיון השיגורים המסחריים לחלל, שימוש בטילים בעלי עוצמה רבה יותר, וכן מצהירה על כוונתה לשגר אדם למסלול סביב כדור הארץ עד תום העשור הנוכחי. עד כה נשמרה תוכנית החלל של סין בסוד, ונוהלה על ידי הצבא, כנראה למטרות צבאיות ולא מסחריות. נראה כי המגמה הזאת התהפכה לאחרונה.

המסמך הוא ההצהרה הרשמית הראשונה לכך שלסין יש תוכנית חלל כלשהי. זוהי הזדמנות ראשונה למערב ללמוד על כוונותיה של בייג'ינג, ששיגרה את הטיל הראשון שלה לחלל כבר ב-.1970 המסמך גם מצביע על החשיבות הרבה שיש לתוכנית החלל בסין. התוכנית נתפסת גם כאמצעי להגביר את יוקרתה של המדינה וגם כהזדמנות להשתוות למדינות המפותחות ביותר מבחינה טכנולוגית.

"סין התקדמה בצורה מעוררת התפעלות, וכעת היא אחת מהמדינות המתקדמות ביותר בעולם בתחומים מסויימים של חקר החלל" נאמר במסמך, שפורסם בסוכנות הידיעות הרשמית של המדינה. במסמך נאמר עוד שסין מתכוונת להשיג לעצמה חלק בשוק הטיסות המסחריות לחלל, על ידי פיתוח טילים חזקים וזולים יותר מהקיימים היום, וזאת עד שנת 2010.

המסמך לא התייחס לעלות התוכנית, ולא פירט אילו מכוני מחקר עוסקים בפיתוח הטילים, אולם נאמר בו שהאסטורנאוטים הסינים הראשונים, שמכונים במסמך "טאיקונאוטים" כבר נבחרו למשימה.

דיווחים לא מאושרים מסין מוסרים כי טיסת המבחן השניה של החללית הסינית הראשונה צפויה עד סוף שנת ,2000 וכי צוות האסטרונאוטים הסינים נשלחו לאימונים ברוסיה. אם שיגורם של האסטרונאוטים יצליח, תהיה סין המדינה השלישית בעולם ששלחה אדם לחלל.

סוכנויות הידיעות
23/11/2000


סין תשגר חלליות מאוישות

6/10/00
תוכנית החלל העוברית של סין מתכננת לחקור את הירח לצורך שימוש מסחרי במשאביו, ואולי יום אחד היא מקווה שתוכל לחקת חלק במשלחת מאוישת למאדים. כך אמרו ביום רביעי כמה מראשי הפרוייקט. הדברים נאמרו בפורום של ראשי תוכנית החלל הסינית בבייג'ין וכמה מהנואמים הביעו בדבריהם תקווה להכניס קצת חיים אחרים בתוכנית שהיא בעיקרה צבאית.
על אף שמדובר בפרטים מעטים, דבר אחד היה ברור, סין רואה את הטיסות המאוישות ככלי להבטיח את מעמדה הבינלאומי וכלי להשרדות כלכלית.
"אם לסין לא היו מאז שנות השישים פצצות אטום ומימן, ולא היה לה יכולת לשגר את הלווינים שלה בעצמה, היא לא היתה מדינה משפיעה וחזקה." אמר מנהל הסוכנות Luan Enjie בפני קהל של משקיפים מערביים בפתחו של "שבוע החלל" שהכריז האו"ם.
התוכנית הסינית, שהחלה בשנות השבעים, הצליחה לפתח עד לשלב שלפני בניה חללית מאוישת. עם זאת, טיסת הניסוי היתה של חללית בלתי מאוישת Shenzhou(הספינה המקודשת)" בנובמבר שעבר.
סין מקווה לפתח יכולת לשגר שיגורים מאוישים לחלל, יכולת שיש היום רק לארה"ב ולרוסיה. דיווחים קודמים בכלי התקשורת הסיניים, מסרו כי טיסת ניסוי שניה עשויה להתבצע עוד לפני תום שנת 2000, וטיסה מאוישת תבוא זמן לא רב לאחריה. לואן חשף מעט מאוד פרטים אודות לוח הזמנים, באומרו כי המשימה המאוישת תהיה לאחר "טיסה מוצלחת של חללית ניסיונית בלתי מאוישת".
אך הוא היה ספציפי יותר לגבי התוכניות לטווח ארוך. "אנחנו נבצע מחקר של הירח, ונצטרף לפעילות הבינלאומית בטיסה מאוישת למאדים."
,Zhuang Fenggan מהנדס טילים וסגן נשיא האקדמיה הסינית למאדים, הוסיף כי יום אחד, הירח יוכל להיות בית לבסיסי קבע לחלליות ואסטרונאוטים יוכלו למצוא שם סוגי מימן שיוכלו להפעיל תחנות כוח על כדור הארץ.
לדבריהם, מלבד היוקרה, אומרים הסינים, התוכנית תוכל להביא להם רווח כלכלי וצבאי. בין תוצאות הלוואי, אומר לואן, יהיה צורך לבנות דור חדש של טילי שיגור וכן שיווק של לוויני תקשורת מתוצרת סינית ללקוחות זרים. כדי לבצע זאת, גייסה סין מרחבי המדינה מדענים, טכנאים ומנהלים.
תוכנית השיגור המאוישת של סין, שזכתה לכינוי פרוייקט ,921 תפסה תאוצה בשנה האחרונה, כשהיא מקבלת סיוע מהרוסים המנוסים ותקציבים גדולים מצד הממשלה המבקשת שלא ליפול מאחורי המערב.
עדיין לא ידוע גודלה המדויק של התוכנית, ומספר החלליות והאסטרונאוטים שבה. קבוצה של אסטרונאוטים או כפי שהם נקראים טייקונאוטס מהמילה הסינית ל"חלל" נשלחה לאחרונה לאימונים ברוסיה. לפחות שניים מהם כבר עברו את האימונים.

סין מתכננת לשלוח אדם לחלל עד 2005
עודכן ב-23/11/01 13:38
השנה שיגרה סין לחלל בהצלחה קוף, כלב, ארנב וחלזונות
מאת שירות "הארץ"

סין מתכננת לשלוח לירח חללית מאוישת עד – 2005 כך מדווח היום (שישי) העיתון הסיני "צ'יינה דיילי". שיגור החללית הוא חלק מתוכנית החלל הסינית. רק שתי מדינות שלחו עד כה בני אדם לחלל – ארה"ב ורוסיה – והצטרפותה של סין למועדון מצומצם זה תזכה אותה ביוקרה בינלאומית רבה.

סין שיגרה לראשונה לווין לחלל בשנת ,1970 ומאז שילחה  50 לוויינים. ב-'99 וב-2001 שיגרה בהצלחה את החללית הבלתי מאוישת "שנזו". בשיגור השני נשלחו לחלל קוף, כלב, ארנב וחלזונות. "אנחנו חייבים להיות בטוחים במאת האחוזים, שהאסטרונאוטים יהיו בטוחים בחלל לאחר השיגור", אמר לעיתון ליאנג סילי מהאקדמיה הסינית למדעים.

בחמש השנים הקרובות תשגר סין 30 לוויינים לחלל. שלושה מהם ישוגרו ב-,2002 וישמשו לחיזוי מזג אוויר, חקר ימים וחקר משאבי כדור הארץ. תוכנית החלל הסינית כוללת שיתוף פעולה עם רוסיה והאיחוד האירופי. כן תגביר סין את השימוש בחלל לצרכים צבאיים.

אתר הידען היה עד סוף 2002 חלק מפורטל IOL מקבוצת הארץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן