סיקור מקיף

סין שיגרה את משימת הירח צ’נג’ה-2

הלוויין מתוכנן להגיע לירח בתוך חמישה ימים ועד כה, כל המערכות הטלמטריות מראות שהכל פועל כשורה

שיגור החללית chang'e 2
שיגור החללית chang'e 2

סין שיגרה בהצלחה את החללית השניה שלה שתקיף את הירח ותצלם אותו, צ’נג’ה-2. טיל מדגם לונג מארץ’ 3C המריא ממרכז השיגורים זיצ’אנג ב-1 באוקטובר, יום העצמאות הסיני, בשעה 13:00 שעון ישראל.

הלוויין מתוכנן להגיע לירח בתוך חמישה ימים ועד כה, כל המערכות הטלמטריות מראות שהכל פועל כשורה. יידרש עוד זמן מה עד שהחללית תגיע למסלו המעגלי בגובה 100 קילומטרים מעל אדמת הירח. משימת ההקפה תימשך כחמישה חודשים. הסינים מוסרים כי בשלב מסוים החללית תתקרב גם למרחק של 15 קילומטרים מעל פני השטח כדי לצלם תמונות של אתרי נחיתה פוטנציאליים עבור החללית צ’נג’ה-3, החללית הסינית הבאה שתנחית רכב שטח רובוטי על פני השטח של הירח ואשר מתוכננת לשנת 2013.

שנג’ה-2 תשמש לבחינת טכנולוגיות ותשמש כממסר עבור הנחתות הבאות. סין מקווה לשגר עוד חללית רבוטית לירח במהשך העשור כדי להשיב דוגמאות קרקע לכדור הארץ ולבסוף גם להנחית בני אדם על הירח.

לראשונה בתולדות סין, הורשו אזרחים לצפות בשיגור, אף כי מספר מוגבל של כרטיסים נמכרו תמורת 119 דולרים כל אחד. לרוע מזלם של הצופים, עננות כבדה הסתירה את מראה הטיל השועט למעלה זמן קצר לאחר השיגור.

החללית שנג’ה-1 שוגרה בשנת 2007 והקיפה את הירח במשך 16 חודשים לפני שרוסקה אל פניו.

בהקשר אחר – אתמול התקבלה ההחלטה במסגרת הקונגרס הבינלאומי לאסטרונאוטיקה שננעל בפראג, כי הכינוס ה – 63 במספר, יערך בשנת 2013 בבייג’ין, בירת סין.

6 תגובות

  1. ל 5: זה לא ממש טיפשותם ! מקצצים להם כבר שנים בתקציבים באופן אכזרי… זה בכלל נס שהם עדיין קיימים.

  2. אומנם לא צפיתי בסרט, אבל ראיתי מספר “הוכחות” לכך שלא נחתו מעולם על הירח. הם כללו את העובדה שהדגל כביכול מתנופף ברוח – בהתעלמות מופרכת מכך ששמו שם מקל כדי שיחזיק אותו. “ההוכחה” השניה שראיתי הייתה שלא יכול להיות שמישהו צילם את ניל יורד מהסיפון, אולם גם זה מתעלם מכך שהייתה מצלמה על חלק אחר של הסיפון.

  3. עמי:
    האם בכך שאתה אומר שאתה מקווה שהפעם לא יהיה ספק לגבי זיהום הדגימה ממקור ארצי, אתה מרמז על כך שבעבר היו דגימות קרקע מן הירח שלא ידעו אם זוהמו?
    אם כן – האם אתה מוכן להביא סימוכין לטענה זו?

  4. הסינים האלה… שיהיו בריאים. זה באמת נהדר לחשוב שכבר ב 2013 ינחתו שוב על הירח כדי לאסוף דגימות. אני מאוד מקווה שהבחירה של אתר הנחיתה תהיה נכונה ושידאגו להוציא דגימות באופן חכם במיוחד. שלא יהיו ספקות כלל וכלל הפעם לגבי זהום הדגימה ממקור ארצי וכמובן שהחומר יהיה משותף לכולם (ולא רק לסינים). מעצמה חללית של ממש – שיהיה בהצלחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן