סיקור מקיף

יומן ולנסיה: בלעדי – סין מפתחת משגר לשימוש חוזר

כיום מפתחת סין דורות חדשים למשגרים הללו שיושתתו על טכנולוגיה מתקדמת יותר וביצועיהם יהיו גבוהים יותר מאשר הדור הנוכחי, הדלק שלהם יהיה פחות רעיל, החסכון באנרגיה יגיע ל-20%, ואמינותם תגיע ל-98%.

טל ענבר, ולנסיה, מיוחד לאתר הידען

Yong Yang, Defeng Hu, Menglun Yu, שלושה מהנדסים הפועלים באקמדיה הסינית לטכנולוגית טילים ומשגרים, הרצו בפני קונגרס החלל בברצלונה על החזון שלהם לפיתוח משגר לשימוש חוזר _Reusable Launch Vehicle – RLV על בסיס טכנולוגית LONG MARCH הותיקה. משפחה זו מונה היום שמונה חברים, כל אחד משמש לשיגור לווינים וחלליות בגדלים שונים ולמסלולים שונים (ראו תמונה).
כיום מפתחת סין דורות חדשים למשגרים הללו שיושתתו על טכנולוגיה מתקדמת יותר וביצועיהם יהיו גבוהים יותר מאשר הדור הנוכחי, הדלק שלהם יהיה פחות רעיל, החסכון באנרגיה יגיע ל-20%, ואמינותם תגיע ל-98%.

ואולם למשגרים המתכלים של היום יש חסרון מובנה, ולפיכך יש צורך בפיתוח משגרים לשימוש חוזר שיהיו זולים, אמינים, מגיבים וגמישים, הם המגמה במערכת תעבורת החלל העתידית.
כן נדרש פיתוח זה כדי לחזק את התחרותיות של סין בתחום הטכנולוגיה החדשנית למשגרים.
המטרה לטווח ארוך – שלב יחיד לשימוש חוזר למסלול שימריא אופקית, ינחת אנכית ואשר יופעל בדיוק כמו מטוס אמין וזול.
כדי להשיג את המטרה, יהיה צורך לנקוט בגישה של פיתוח צעד אחר צעד. בטווח הקצר, הדור הראשון יהיה ניתן חלקית לשימוש חוזר. בטווח הבינוני TSTO – שני שלבים עד למסלול ושניהם ניתנים לשימוש חוזר, ובטווח הארוך משגר לשימוש חוזר בשלב אחד למסלול.

תוכנית החלל המאוישת של סין – נסיגה מהפתיחות
אחד הנואמים אתמול היה גם טאנג זיאנמינג, מנהל התוכנית המאוישת של סין, במסגרת סוכנות החלל הסינית, שנתן סקירה מהירה של תוכנית שנז'ו. הוא הציג את החלליות שנז'ו-1 עד שנז'ו 6
ואולם, בניגוד חד לפתיחות שאפיינה את סין בעבר בנושא זה, הוא לא היה מוכן לחשוף כל מידע חדש על לוח הזמנים של המשימה הבאה, על זו שאחריה שבה תנוסה מערכת העגינה וכן של הקמת תחנת החלל. היתה זו מצגת מאכזבת ולא הותר לאף אחד לשאול שאלות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן