סיקור מקיף

תושבים ברחובות מוצלים חוסכים 10% בחשבון החשמל

כך עולה מסקר שערכה חברת גיאוקרטוגרפיה ושבין היתר נמדד בהם שיעור השימוש במזגנים בבתים וברחובות בת"א ובר"ג בעלי מאפיינים דומים למעט אחד – קיומם או אי קיומם של עצים

רחובות מוצלים. התמונה צולמה בצפון סידני. ולקוחה מאתר התמונות החופשיות סטוק אקסצ'יינג'
רחובות מוצלים. התמונה צולמה בצפון סידני. ולקוחה מאתר התמונות החופשיות סטוק אקסצ'יינג'

מתברר שלגור ברחוב עם צל לא רק נעים יותר ובריא יותר, אלא עכשיו מסתבר שגם משתלם יותר מבחינה כספית. זאת בשל החסכון המצטבר בהוצאות החשמל על מיזוג. כך עולה ממחקר חדש שבצעה ד"ר רינה דגני, מנכ"ל גיאוקרטוגרפיה. משך ההפעלה הממוצע של מזגנים ברחובות "ירוקים" ומוצלים, בעלי עצים רחבי צמרת ועלווה צפופה, נמצא נמוך בכ – 10% לעומת רחובות דלי עצים, באותה סביבת מגורים.

"מי שגר ברחוב מוצל משלם פחות חשמל בכ-10% לכל מ"ר בדירתו בהשוואה למי שגר ברחוב לא מוצל", מציינת דגני. הבדיקות שנערכו במהלך המחקר העלו כי מספר המזגנים הממוצע בדירות ברחובות דלי צל היה גבוה בכ-13% ממספר המזגנים בדירות ברחובות המוצלים.

נמצא כי חשבון החשמל הממוצע ברחובות המוצלים היה נמוך יותר לעומת החשבון הממוצע ברחוב הלא מוצל: 385 שקלים לחודש לעומת 355 שקלים לחודש בחודשי הקיץ ברחובות המוצלים. יוצא איפוא כי בחישוב היחס לפי מ"ר בבניינים המוצלים לעומת הלא מוצלים – פער המחירים מגיע לכ-10%. כמו כן גם משך שעות ההפעלה של מזגן דירתי ברחוב עם עצים מטילי צל היה נמוך בהשוואה לרחובות שאינם מוצלים. המסקנה – יותר חסכוני לגור ברחובות עם צל בהשוואה לאחרים.

יצויין כי זהו מחקר ראשוני ובמסגרתו נבדקו 205 דירות בתל אביב ברחובות בעלי מאפייני בנייה דומים, מספר קומות דומה, כיוון דומה – צפון דרום, גודל הדירה, מספר החדרים, מספר הנפשות וגיל המזגנים. הרחובות שנבדקו הם: יהושע בן נון, קלונימוס ואבן גבירול בקטעים מקבילים דומים, שדרות חן לעומת אבן גבירול בקטעים מקבילים דומים, וכן שדרות הילד ברמת גן לעומת קטעים מקבילים ברחוב הרא"ה.

לנושא יש השלכות בעלות משמעות רחבה יותר על צמצום פליטת גזי החממה, שהפך למשימה מערכתית בינלאומית. לפי המשרד להגנת הסביבה, פליטת גזי החממה נמצאת במגמת גידול תלול, כשאחד הגורמים לכך הוא העלייה בשימוש בחשמל, בעיקר למזגנים. ואולם ממצאי המחקר מצביעים כי אחת הדרכים להתמודד עם הבעיה ההולכת ומחמירה, היא נטיעה מתוכננת של עצים הסופגים פחמן דו חמצני ומוסיפים צל על סביבתם, ובכך תורמים באופן ישיר לצמצום גזי החממה וכן לחסכון משמעותי מצטבר בהוצאת החשמל על מיזוג הבית.

מן הראוי להדגיש כי הקטנת עומס החום משפרת את תנאי הנוחות לא רק לגוף האנושי, אלא מסייעת גם לפעילות המזגן אשר צורך פחות אנרגיה לשמירת טמפרטורת החדר כאשר טמפרטורת הסביבה החיצונית נמוכה יותר.

המחקר שנערך בשיתוף עם איתן מאזה מ"גיאו-גרין" מקבוצת גיאוקרטוגרפיה, מאשש מחקרים קודמים שבוצעו באותו נושא בהם נמצא כי טמפרטורות המקסימום היומית ברחובות מוצלים היתה נמוכה ב-2 עד 4 מעלות מזו שברחובות מיעוטי צל. הממצאים מחזקים את הטענה כי ירוק אינו רק בריא, אלא גם כלכלי.

לתמונה ולרשיון שלה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

13 תגובות

 1. .מזגנים שפועלים בקיץ, מפיקים כמויות גדולות של מים, אני ממליץ לחייב את בעלי המזגנים לנתב את המים בהמצאות צינור שמחברים אליו, אל צמחים שנמצאים בגינת בעל המזגן או במדרכה הקרובה, במידה והמזגן מופעל כל יום, מומלץ להעביר פתח יציאת הצינור לצמח אחר-מידי יום, צמחים שיקבלו הטיפול הנ"ל- יקבלו בשפע רב את המים לו הם זקוקים, בכך יחסכו מים שנועדו לשתיה והקרקע תקבל מים נקיים מחומרים מזיקים שנמצאים במים רגילים.

 2. החיים בצל העצים אינם טינופת, הם ערך חשוב בפני עצמו. לאורגניזמים ערך מהותני, ולא רק לפי מידת נוחיותם ותרומתם הכלכלית לאדם. חשוב לשמור על מערכת אקולוגית בריאה, גם בתוך העיר. עצים, מכיוון שהם יצרנים, הם התשתית לכך.

 3. שתילת עצים גוזלת מי תהום,העלים מלכלכים את הרחוב וגורמים להוצאות ניקוי ונסיעה של משאיות זבל,על העצים מתגוררים עטלפים מטנפים וצפורים עתירות לשלשת.
  טוב שברמת השרון מסירים עצים וראוי שכך יעשו בת"א

 4. הוגין:
  והעצה לנטוע עצים אינה עצה?
  אני דווקא חושב שהעצות שהציע ארז חשובות ועצותיו – בניגוד לעצתך – אינן מופיעות במאמר.

 5. הפיקוסים בשד' חן בת"א אכן הופכים את הרחוב
  לנעים יותר למגורים. הם צומחים מאוד לגובה ומגיעים
  אפילו לקומות 4 ו-5

  נדמה לי שגם בשד' בן ציון יש פיקוסים גבוהים כאלה וגם
  בחלק משד' רוטשילד

  חבל שבאתר של העיריה לא כתוב איזה סוג עצים יש בכל שדרה

 6. ניתן לחסוך הון בעלות חד פעמית על ידי שיפור בידוד הבית גם לרעש חיצוני, הבעיה הנפוצה באבדן חום בחורף היא בגלל קירות רטובים.

  אבחון נכון של רמת הבידוד של המבנה , הנגזר מחומר הבנייה, רמת הבידוד שלו ומצב מעטפת המבנה כנגד רטיבות.

  ניתן לקבל אבחון נכון ואם צריך מפרט לשיפור רמת הבידוד תמורת עלות של כחודשיים חשבון חשמל, ובמבנה בעייתי החסכון יהיה גדול.

 7. למשל לא לגבות מיסים ומ"עמ ולתת כל מיני הקלות למי שנוטע הרבה עצים בשכונה או ליד הבית
  לחשוב על הקלות שיגרמו להרבה יותר אנשים לנטוע עצים כי בכלליות זה דבר מועיל – לא רק בגלל הנושא של הקירור

 8. אבל יש הרבה עצים שאין צורך בהשקייה שלהם למעט בשנה הראשונה עד שהם נקלטים
  כך שהעלות יוצאת מינורית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן