סיקור מקיף

חלבון בקרה של מערכת החיסון שנתגלה על ידי קומפיוג’ן מראה פוטנציאל לפיתוח תרופות אימונותרפיות חדשות לסרטן

תוצאות פרה-קליניות חדשות עבור CGEN-15029 הוצגו בכנס השנתי של האגודה האמריקנית לאימונותרפיה של סרטן

עובדי חברת קומפיוגן בערב ההנפקה בשנת 2012
עובדי חברת קומפיוגן בערב ההנפקה בשנת 2012

קומפיוג’ן, חברה לגילוי תרופות, הציגה ביום שישי האחרן נתונים חדשים עבור CGEN-15029 הנמצא בשלבי פיתוח פרה-קליניים. הנתונים מצביעים על פוטנציאל לפיתוח טיפולי אימונותרפיה חדשים עבור גידולים סרטניים מוצקים, כולל הפוטנציאל לטיפולים משולבים עם אימונותרפיות קיימות הפועלות על חלבוני בקרה של מערכת החיסון. CGEN-15029 הוא השם שניתן על ידי קומפיוג’ן לחלבון הקרוי PVRIG, חלבון בקרה חדש של מערכת החיסון שהתגלה על ידי החברה בשיטות חישוביות. החברה מתכננת להגיש ב-2017 IND עבור COM701, הנוגדן התרפויטי המוביל של החברה כנגד PVRIG.

ההרצאה, שהוצגה בכנס השנתי של האגודה האמריקנית לאימונותרפיה של סרטן על ידי דר’ ג’ון הנטר, מנהל חברת הבת בארה”ב וסמנכ”ל מחקר ופיתוח נוגדנים בקומפיוג’ן, כללה פרטים על הגילוי של החלבון PVRIG על ידי קומפיוג’ן ואופן הביטוי שלו בהקשר של סרטן. הנתונים מראים ש-PVRIG מתבטא בתאי מערכת החיסון שחודרים אל תוך גידולים מוצקים, בפרט תאים עם פעילות אנטי-סרטנית חזקה, כמו תאי T מסוגים מסוימים ותאי הרג טבעי. כמו כן דווח בהרצאה על זיהוי החלבון הקושר את PVRIG, והמכונה PVRL2, ועל הפעילות האנטי-סרטנית של נוגדנים החוסמים את הקשר בין PVRIG ו-PVRL2 אשר פותחו על ידי החברה, הן בתרביות תאים והן במודלים של בעלי חיים. הקשר בין PVRIG ו-PVRL2 מעניין במיוחד מבחינה רפואית משום שהוא ממקם את PVRIG בציר ביולוגי של חלבון בקרה נוסף של מערכת החיסון, הקרוי TIGIT, שמעורר עניין גדל והולך בתחום האימונו-אונקולוגיה.

סך הנתונים שהוצגו בכנס מצביע בצורה משכנעת על כך ש-PVRIG, שהתגלה באמצעות התשתיות החישוביות של החברה כחלבון בקרה חדש של מערכת החיסון, אכן מייצג הזדמנות חדשה לפתח אימונותרפיות לסרטן, כולל האפשרות לטיפולים משולבים עם אימונותרפיות קיימות.

ביוני 2016, החברה בחרה את COM701, נוגדן החוסם את PVRIG, בתור הנוגדן התרפויטי שישמש לפיתוח התרופה הפוטנציאלית. COM701 שנמצא כעת בפיתוח פרה-קליני על ידי החברה, מפעיל תאי T בצורה המתאימה למנגנון הפעולה הדרוש כדי לייצר תגובה חיסונית אנטי-סרטנית.

דר’ ענת כהן-דייג, מנכ”לית ונשיאת קומפיוג’ן, הסבירה, “בעוד שחסימת המסלולים הביולוגיים של CTLA4 ושל PD1 על ידי נוגדנים הפכה לצורת טיפול יעילה עבור סוגי סרטן מסוימים, מרבית המטופלים לא משיגים נסיגה ארוכת טווח, לכן יש צורך בגישות חדשות, כגון איתור חלבוני בקרה חדשים של מערכת החיסון שקשורים למסלולים ביולוגיים אחרים והמספקים מנגנונים חדשים להפעלת התגובה החיסונית כנגד הגידול הסרטני. השימוש בתשתיות החישוביות הייחודיות שלנו כדי לאתר חלבוני בקרה חדשים של מערכת החיסון אפשר לנו לזהות את PVRIG כמו גם חלבוני בקרה חדשים נוספים הנמצאים בצנרת שלנו”.

דר’ כהן-דייג המשיכה, “אנחנו מאוד מרוצים לראות את הצמיחה המהירה בכמות המידע הפרה-קליני שמדגים את הפוטנציאל של COM701, נוגדן כנגד PVRIG, כאימונותרפיה חדשה לסרטן. תוצאות אלו מדגישות פעם נוספת את העוצמה והייחודיות של הגישה החישובית שלנו – מזיהוי חישובי של מטרות תרפויטיות חדשות ועד לוולידציה. יכולת זו, בשילוב תשתיות המחקר והפיתוח שלנו, מאפשרות לנו כעת לקדם מספר תכניות של חלבונים חדשים בתחום האימונו-אונקולוגיה בעלי מנגנוני פעולה העשויים להיות חדשים. תכניות אלו מספקות לנו צנרת של מטרות תרפויטיות הנמצאות בשלבי פיתוח מוקדמים על ידי החברה, בנוסף לשתי תכניות שנמצאות בפיתוח על ידי שיתוף פעולה עם חברת הפארמה”.

אודות PVRIG
PVRIG (הקרוי CGEN-15029) הוא אחד מחלבוני בקרת מערכת החיסון החדשים ממשפחת החלבונים B7/CD28 שהתגלו על ידי החברה בעזרת התשתיות החישוביות שלה. CGEN-15029 הוא חלבון בקרת מערכת החיסון בעל תכונות של קולטן (רצפטור) שמתבטא על גבי תאי מערכת החיסון, שאותר תחילה בשיטות חישוביות ועבר ולידציה ניסויית. ביוני 2016, COM701, נוגדן כנגד CGEN-15029, נבחר כנוגדן התרפויטי המוביל בתכנית פיתוח זו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן