סיקור מקיף

נפתרה התעלומה  של קרס

הסתבר שהחומר הלבן המסתורי שהחללית Dawn  צילמה על קרס: מלח

פני השטח של כוכב הלכת הננסי קרס כפי שצילמה החללית DAWN המקיפה אותו. החומר הלבן בתוך המכתש - סוג של מלח. צילום: NASA
פני השטח של כוכב הלכת הננסי קרס כפי שצילמה החללית DAWN המקיפה אותו. החומר הלבן בתוך המכתש – סוג של מלח. צילום: NASA

 

מאז שחללית  ה – Dawn  נכנסה למסלול סביב גדול האסטרואידים/כוכב הלכת הננסי  קרס (Ceres) היא משדרת  ללא הפסק תצלומים מפני השטח שלו. מתברר שכמו  גופים אחרים  הוא זרוע במכתשים מגדלים שונים ממאות קילומטרים ועד לקילומטרים ספורים. סביר להניח שבעתיד חלליות עם  מצלמות בעלות רזולוציות גבוהות יותר תוכלנה למצוא מכתשים הרבה יותר קטנים. מכל מקום הוכנו כבר מפות ראשוניות של פני השטח. במבט ראשני אפשר לראות שיש בו מעט מאוד  grooves שכמותם  מוצאים  בגופים בעלי אותו סדר גודל של ירחי שבתאי. האם צרס חסר פעילות טקטונית ענפה  ומסיבית שיכולה  ליצור חריצים בקנה מידה גלובלי? יכול להיות שכך הוא  הדבר.

כרגע מוקדם מדי לסכם את הממצאים של החללית מכיון שהם מועטים. עם זאת נמצאה תופעה בולטת המעוררות סקרנות רבה היא שני גושים  בהירים מאוד באחד המכתשים שקיבל את השם    Occator.  קוטרו של המכתש  90  ק"מ, עומקו חצי ק"מ  ואורכה  של הבליטה המרכזית  10 ק"מ סמוך מאוד לכתמים גדולים אלה  מצויים מספר כתמים קטנים גם כן בהירים.  אחד הכתמים מכסה את הבליטה במרכז המכתש. הערכת החוקרים היא שגילו של מכתש זה 78 מיליון שנה. במספר תצלומים החוקרים נצפה אובך דליל  המכסה את קרקעית המכתש. יכול להיות שיש לכך קשר לנוכחות אדי המים על קרס שנצפתה על ידי טלסקופ החלל  הרשל ב – 2014.. האובך נצפה בשעות הצהריים של קרס ואין לשכוח שאורך היממה שלו הוא 9 שעות.. הועלתה השערה שתופעה זו דומה לפעילות פני השטח של שביטים שבהם אדי מים  מרימים חלקיקים קטנים של אבק וקרח שאריתי.

התצפיות מראות שבכתמים הבהירים מצויים סולפטים של מגנזיום (Magnesium sulphates), סוג של מינרלי מלח. מחקר  מעמיק יותר של אזורים בהירים אלה יתאפשר כאשר החללית תתקרב לסוף משימתה. ניתן יהיה לעשות זאת כאשר החללית בשעות האחרונות של טיסתה תוצא ממסלולה ותכוןן להתנגשות עם האסטרואיד.  הפגיעה תעשה  בתוך מכתש זה ועד להתרסקותה  תשדר תצלומים מהקרקע ותבצע מדידות שונות , יהיה מעניין לראות תצלומים של הקרקע ממרחק אפס.

2 תגובות

 1. להרצל
  המושג "מלח" לציון מלח הבישול, הנו רק דוגמה אחת מני רבות לקבוצת החומרים הכימיים הנקראים מלחים.
  מלח הוא תרכובת המורכבת מקטיונים (יונים בעלי מטען חשמלי חיובי), שלרוב מופיעים כיסוד מתכתי, ומאניונים (יונים בעלי מטען חשמלי שלילי), שלרוב מופיעים כיסוד אל-מתכתי, באופן שהמטען הכללי של התרכובת הוא נייטרלי. לפיכך, בכל מלח יחס האניונים לקטיונים קבוע, על פי מטענם. המלח מכונה לעתים חומר יוני בגלל הרכבו.
  למה הדבר דומה? ….
  למשל למושג "הרצל"
  הרי ידוע כי, כשאדם מן הישוב אומר "הרצל" כוונתו בדרך כלל ל-בנימין זאב (תיאודור) הרצל, חוזה מדינת היהודים ומייסד התנועה הציונית. למרות זאת, עדיין אין להסיק מכך שכל פעם שמישהו ממכריך אתה, כל עת שיקרא לך בשמך, הרצל, יהיה חייב לקרוא לך גם בשם משפחתך בכדי להבהיר כי קריאתו מכוונתו אליך ולא אל בנימין זאב (תיאודור) הרצל.
  והראייה לכך היא העובדה שגם אתה, מהמחשב האישי שלך, באתר הידען, מזדהה כ"הרצל" וללא ציון שםמזהה נוסף. הדבר עשוי להטעות ולבלבל. אנשים עלולים לחשוב כי אתה הנך בנימין זאב (תיאודור) הרצל. ואולי זה באמת אתה ?

 2. כשכותבים "מלח" בלי פרוט, זה מלח בישול. לכל מלח אחר יש לכתוב את מרכיביו. הכותרת המשנית מטעה, והתיקון בא רק בפסקה האחרונה. אבל על כל פנים מעניין שמצאו את הרכב הכתמים הלבנים. ואני גם מנחש שה"תצפיות" היו ספקטרוסקופיות – כדאי היה לפרט, זה רק עוד מילה אחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן