סיקור מקיף

 קרס – ממצאים נוספים

את כוכב הלכת הננסי קרס, הגוף הגדול ביותר בחגורת האסטרואידים, חוקרת חללית נאס”א Dawn (“שחר”) כבר מאז 2015. להלן ממצאים נוספים מחקר המאפיינים הייחודים שלו, בהם כתמיו הבהירים.

קרס. צילום NASA/JPL-CALTECH/UCLA/MPS/DLR/IDA
קרס. צילום NASA/JPL-CALTECH/UCLA/MPS/DLR/IDA

מתברר שקרס הוא הרבה יותר “מקומט” ממה שחשבו. פני השטח אינם מישוריים ונראים יותר גליים והוא מכוסה במכתשים רבים (1). סידוק פני השטח כעדות לפעילות טקטונית הוא מצומצם ביותר. מערכת סדקים אחת קיבלה את השם Nar Sulcus, אורכה 50 ק”מ והיא יחידה מסוגה. יש בה מספר שקעים המקבילים זה לזה. היא מצויה במכתש Yalode וקשורה לתהליך היווצרותו (2).

מערכת סידוק שניה נראית כמו עכביש, סדרה של סדקים היוצאת ממרכז משותף, כל אחד לכיוון אחר. היא נמצאת בחלק הדרום מערבי של מכתש Occator וקשורה כנראה לחומר שעלה מלמטה אל פני השטח ויצר תצורת כיפה שבמשך הזמן נסדקה. אפשרות שנייה היא שמדובר בדפורמציה שהתפתחה בעקבות מאגר תת קרקעי של מגמת קרח (icy magma) סמוך לפני השטח (3).

מערכת סידוק שניה נראית כמו עכביש, סדרה של סדקים היוצאת ממרכז משותף, כל אחד לכיוון אחר. מקור: NASA.
מערכת סידוק שניה נראית כמו עכביש, סדרה של סדקים היוצאת ממרכז משותף, כל אחד לכיוון אחר. מקור: NASA.

על פני השטח זוהו 3 סוגים של מפולות סלעים(4):

  • גלישה של גושים גדולים ומעוגלים שיש להם תצורות של אצבעות עבות בקצוות שלהם ודומים לקרחונים ולמפולות קרח באזורים הארקטיים של כדור הארץ. הם מצויים בעיקר בקווי רוחב גבוהים, מקומות בהם רוב הקרח נמצא סמוך לקרקע.
  • מפולות הנפוצות ביותר על קרס ודומות למשקעים שנשארים על ידי מפולות (avalanches) על כדור הארץ. הן דקות וארוכות יותר  מהסוג הראשון ומצויות בקווי רוחב בינוניים.
  • נוצרים כאשר חלק מהקרח מפשיר במהלך אירועי פגיעה יוצרי מכתשים.

עד היום נמצאו יותר מ- 300 אזורים בהירים על קרס ומבחינים ב- 4 סוגים (5): סוג ראשון כולל את הכתמים מחזירי האור (reflective) החזקים ביותר. הם מצויים בקרקעיתם של מכתשים. המכתש הבולט ביותר מבחינה זו הוא מכתש Occator הידוע בשני הכתמים הבהירים שלו. כתם אחד הוא Cerealia Facula המצוי במרכז המכתש ואורכו 10 ק”מ. הכתם השני Vinalia Faculea שנמצא מזרחה לו והוא פחות רפלקטיבי. כל הכתמים הבהירים במכתש זה עשויים מחומרים עשירים במלחים שבעבר הרחוק היו מעורבים כנראה במים.

הסוג השני נמצא בפסגות של מכתשים ויורדים לאורך המורדות לקרקעית המכתשים. המטאוריטים שיצרו את מכתשים חשפו חומרים שהיו מתחת לקרקע או שהם נוצרו במהלכן של התנגשויות אחרות. הסוג השלישי, חומריו נזרקו במהלך פגיעתם של מטאוריטים שיצרו את המכתשים.

מכתש אוקאטור. מקור: NASA.
מכתש אוקאטור. מקור: NASA.

הסוג הרביעי מצוי בהר Mons Ahuna שהוא תוצר של קריאוולקניזם. זוהו 12 מקומות עשירים בסודיום קרבונטי. בבדיקה ובמספר מקומות ששטחם מספר קמ”ר נמצאו לראשונה קרבונטים הידרטיים על פני הקרקע והם נחשפו בשל פעילות הקרח לאחרונה (6).

קרח מים מצוי במקומות שונים על קרס וזה הודות ל”מלכודות קרח” (ice traps). מדובר למעשה במכתשים המצויים בקטבים אשר אור השמש לא מגיע אליהם בגלל נטייתו הקלה של ציר הסיבוב של קרס והם עתיקים מאוד. בגלל נטייתו הקלה על צירו מקומות אלה חשוכים במשך כל השנה שלו.

הדמייה של החללית Dawn. צילום: נאס"א
הדמייה של החללית Dawn. צילום: נאס”א

מקורם בקרום האסטרואיד או שבאו מהחלל עצמו (7). אם מקורם מהקרום, סביר להניח שלקרס היה בעבר אוקיינוס מים מתחת לקרקע ואולי הוא קיים גם כיום. חללית ה- Dawn מצאה חומרים קרבונטיים הנוצרים באוקיינוסים (6). אם זה אכן כך יכול להיות שבעבר היו התפרצויות של מים אל פני השטח כדוגמת הגייזרים של אנסלדוס . יכול להיות שתופעה זו קיימת גם כיום כאשר קרס נכנס לפריהליון שלו (השערת הכותב – חיים מזר). מיקומו של אותו אוקיינוס צריך להיות קצת מתחת לפני השטח.

שילוב בין גילוייה של החללית המתייחסים לממצאים הגיאולוגיים והפיזיקליים נותן מבט כולל שהביא למסקנה שלקרס קרום בעובי 40 – ק”מ העשיר במים, במלחים וכנראה גם בחומרים אורגניים. עובי זה הוא ממוצע ויתכן שחלו בפני השטח שינויים שחשפו חלקים  שמתחת לקרקע וכי הקרם איננו הומוגני (6).

מקורות

  1. Stephen Clark, dawn mission expected to go into overtime of Ceres, 6.4.2016
  2. PIA21400 : Nar Suclus
  3. PIA22091: Spiderweb– like fractures in Occator Crater
  4. Landslides on Ceres reflects hidden ice, 19.4.2017
  5. Bright areas on Ceres suggest geologic activity, 12.12.2017
  6. NASA Dawn reveals recent changes in Ceres’ surface, 15.3.2018
  7. Grossman David, Dwarf planet Ceres is covered with wate- ice, 16.12.2016

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן