סיקור מקיף

דיווח מארה"ב: מטר המטאורים ג'ירף היה דליל אך הניב כמה מטאורים איטיים יפים

אתר יוניברס טודיי מסכם כי מטר המטאורים לא היה סוחף, אך הצליח לצפות בכמה מטאורים איטיים, ובכדור אש אחד שהותיר שובל שנשאר בשמים במשך למעלה מ-20 דקות

מטאור בהיר במטר הג'ירף, 24 במאי 2014, כפי שצולם מדולות' מיניסוטה. צילום: בוב קינג, universe today
תמונה 1: מטאור בהיר במטר הג'ירף, 24 במאי 2014, כפי שצולם מדולות' מיניסוטה. צילום: בוב קינג, universe today

 

כתב אתר universe today בוב קינג המתגורר במיניסוטה צפה הלילה במטר המטאורים החדש ג'ירף שחובבי האסטרונומיה ציפו לו מזה שבועות רבים לאחר הודעתה הראשונית של נאס"א. בפרט הוא התמקם עם מצלמותיו אל השמים לקראת שיא המטר בשעה 02:00 שעון מרכז ארה"ב (07:00 שעון גריניץ', 10:00 שעון ישראל).

הוא מסכם כי מטר המטאורים לא היה סוחף, אך הצליח לצפות בכמה מטאורים איטיים, ובכדור אש אחד שהותיר סובל שנשאר בשמים במשך למעלה מ-20 דקות (ראו תמונה 2).

"בסך הכל ראיתי עשרה מטאורים, רובם איטיים ויפים שהצבעים השולטים בהם היו כתום וצהוב. שעה וחצי לפני השיא ב-00:34 שעון מרכז ארה"ב חלף מטאור בהיר מתחת לכוכב הצפון בעל בהירות 1. שובל בולט המשיך להיראות בשמים שניות רבות לאחר בעירת המטאור והמשיך להיראות במשך למעלה מ-20 דקות במצלמה ובטלסקופים."

 

שובלים כאלה נוצרים כאשר המטאור חולף במהירות על קולית באטמוספירה העליונה ומינן את האוויר לאורך מסלולו. כאשר האטומים שבים למצב מנוחה, הם משחררים את האנרגיה העודפת הבזק אור הדועך לאיתו. השובל בתמונה התפשט ושינה את צורתו בהתאם לכיווני הרוחות באטמוספירה העליונה, ממש מרהיב לצפיה.

חשיפה של 2.5 דקות המראה את שובל האור שהשאיר אחריו מטאור ג'ירף בהיר במיוחד. חמשת הכוכבים הבהירים מימין הם ה-W המפורסם של קסיופיאה. צילום: בוב קינג.
תמונה 2: חשיפה של 2.5 דקות המראה את שובל האור שהשאיר אחריו מטאור ג'ירף בהיר במיוחד. חמשת הכוכבים הבהירים מימין הם ה-W המפורסם של קסיופיאה. צילום: בוב קינג.


לתמונות נוספות ולהמשך הכתבה ביוניברס טודיי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן