סיקור מקיף

2012: הגיע הזמן לשנות את התאריכים

ארכיאולוגים שחפרו בין הריסות המאיה, מצאו לוח שנה ובו איזכור לאירועים אסטרונומיים אלפי שנים קדימה

לוח אבן מקנקואן המציג את מלך המאיה טאג'אי צ'אן אהק. צילום: Lindert, מתוך ויקיפדיה
לוח אבן מקנקואן המציג את מלך המאיה טאג'אי צ'אן אהק. צילום: Lindert, מתוך ויקיפדיה

בשנים האחרונות תקפה את העולם תבהלה קשה, בעקבות הלו"ז הנוקשה שהציבו בני המאיה לסוף. אתם יודעים על מה אני מדבר: ארמגדון, החורבן הגדול, המבול השני, הסופר-נובה שתשרוף את כולנו. תקראו לזה איך שתרצו, אבל נראה כאילו חצי מהאנושות היום מבינה שלקראת סוף 2012, ילך על כולנו. ב- 21 לדצמבר, אם אתם רוצים לדעת באיזה שבוע לא תצטרכו לשטוף את הבית, כי כבר לא יהיה סוף שבוע.

לפי הלו"ז שהתוו בני המאיה, הספירה של העידן הנוכחי אמורה להסתיים בסוף שנת 2012. ובכן, הם לא בדיוק אמרו את זה. למעשה, הם לא אמרו שום דבר בסגנון. הסיבה היחידה שהגענו למסקנה הזו היא שלוח השנה שלהם מסתיים באופן טבעי בתאריך התואם לשנת 2012 שלנו (להרחבה, מומלץ לקרוא את הרשומה המאלפת של אמנון כרמל בנושא). למה הדבר דומה? לשנת 1,000 לספירת הנוצרים אצלנו. זוהי פשוט נקודת ציון מספרית, שאחריה מתחילה שנת 1,001. אבל מה? אלף זה מספר יפה. סימבולי, אפילו. וזה מספיק לאנשים רבים כדי לייחס אליו משמעויות שונות ומשונות.

זהו אינו הסבר מרגש במיוחד. למרבה המזל, העולם מלא בגורואים למיניהם שמרוויחים מוניטין וכסף מקצת בהלה המונית. אין בכך שום דבר חדש. נבואות אבדון וסוף-כל-הימים היו רווחות לאורך כל ההיסטוריה, ותמיד היה מישהו שהרוויח מהן. כשהגיע האלף הראשון לספירה אל סופו, מכרו נוצרים רבים את כל רכושם והתגודדו בכנסיות בציפייה לגאולה. למה? בגלל שאלף, כפי שכבר אמרנו, הוא מספר שמושך את העין במיוחד. לא צריך הרבה יותר מזה, מסתבר. העולם, אגב, המשיך הלאה, ורק הסוחרים שקנו את רכוש הפתאים יצאו נשכרים מכל הסיפור.

אז כן, נבואות חורבן היו כבר בשפע. בדרך-כלל מוצאים להן סימוכין בכתבי הקודש, בפסוקים נסתרים או אפילו בתקשור ישיר עם האל. קשה להתווכח עם טענות כאלה, ממש כפי שקשה לסתור את נבואת המאיה. מה כבר נגיד? שבני המאיה לא באמת התכוונו שהעולם עומד להיעלם ב- 2012? זה לא שיש לנו בדיוק עם מי להתווכח כאן, נכון? בני המאיה, אחרי הכל, כבר נכחדו מזמן.

ובכן, זה לא מדויק. אנחנו יודעים שבני המאיה שמרו תאריכים ותכננו קדימה. אם נגלה שהם תכננו גם מעבר לשנת 2012, הרי שיש כאן עדות שהם עצמם לא התכוונו לכך שבשנה זו העולם יפרוש לגמלאות.

זוהי בדיוק התגלית החדשה של קבוצת ארכיאולוגים, שממשיכים לחקור במרץ בחורבות המאיה שבגואטמלה, כשהם לא מוטרדים יותר מדי מסוף העולם הבא עלינו לרעה. החוקרים ללא-חת גילו חדרון קטן שקירותיו הפנימיים מכוסים בתרשימים אסטרונומיים של תנועת גרמי השמים. התרשימים הללו שורטטו, ככל שאנו יכולים להבין, לפני 1,200 שנים, והם מספקים תחזיות בנוגע למיקומם של הכוכבים ברקיע במשך 6,000 שנים קדימה לתוך העתיד. חייבים להעריך את הכותבים הקדומים שהמשיכו לשרטט את מהלך הכוכבים 6,000 שנים קדימה. זוהי משימה אינטלקטואלית יוצאת-דופן, שבוודאי מומנה על-ידי הממשל.

לא נראה לכם מוזר? אם סוף העולם יגיע ב- 2012, למה לתכנן תוכניות לשנת 4,000 פלוס אחרי הספירה? התשובה, כמובן, היא שבני המאיה מעולם לא טענו שסוף העולם יגיע בשנה זו.

בנקודה זו יקפצו חובבי תיאוריות הקונספירציה, ויטענו כי מדובר כאן בקפיצה לוגית. ברור, אחרי הכל, שהכותבים הקדומים היו יכולים להיות זן של אסטרולוגים מורדים שיצאו כנגד תרבות החורבן ההיפותטית. או אפילו שהמושלים רצו להתכונן למקרה שסוף העולם לא יגיע ב- 2012 למרות כל התחזיות. אלו הנחות סבירות, אילולא העובדה (שכבר נמאס לחזור ולומר) שמעולם לא נמצאו בכל קורות בני המאיה רמזים לכך שהאמינו שסוף העולם עומד להגיע ב- 2012. האם עובדה קטנה ומציקה זו תפריע לחובבי הקונספירציות? ספק גדול, מכיוון שהם התעקשו להתעלם ממנה עד היום, ממש כפי שהתעקשו שברשותם של בני-המאיה היה ידע מסתורי וקסום. בהתחשב בעובדה שבני המאיה היו פראים נחשלים שלא הצליחו אפילו להתקרב לעידן הברזל, ושהעלו קורבנות אדם במאותיהם ובאלפיהם, אני מעדיף שישמרו על הידע שלהם אצלם.

 

כל זה נראה בוודאי משעשע לקוראים האינטליגנטיים והספקנים של הבלוג (אין לי קוראים לא-אינטליגנטיים, למקרה שתהיתם). כי מה כבר קרה? עוד כמה נביאים בגרוש שמסעירים את ההמונים מדי עשור ומדי מאה, בניסיון להוציא מהם עוד כמה אגורות לפני יום הדין. אבל אין כאן שום דבר מצחיק. לבני-אדם יש יכולת להתרכז במספר מוגבל של עובדות חשובות. כל אדם שחושש מסוף העולם שיגיע השנה, מתעלם מאלף ואחת הדרכים האחרות בהן האנושות יכולה לפגוע בעצמה אנושות: במלחמות גרעיניות, באמצעות פגיעה אנושה בביו-ספירה, כלוי משאבי הנפט ועוד. אלו נבואות החורבן האמיתיות שעלינו לדאוג לגביהן. הן אולי לא מיידיות וסקסיות כמו 2012, אבל אם לא נתייחס אליהן, אנו עלולים לגלות שדווקא הן יתממשו עד סוף המאה.

בסופו של דבר, המאיה נכחדו משילוב של גורמים שונים. תרבות ענפה שמנתה מיליוני נפשות, נעלמה כמעט כליל. עריהם קבורות בג'ונגל, ושום נפש חיה אינה מתגוררת בהן או בקרבתן. הגורמים שייחס האנתרופולוג ג'ארד דיימונד להתמוטטות המאיה הינם פרוזאיים להחריד: התפוצצות אוכלוסין, לחימה על משאבים מועטים, השמדת היערות על-ידי האדם, בצורת ולוחמה פנימית בין אצילי המאיה. אף אחת מהסיבות הללו אינה כוללת גורמים על-טבעיים. אין בהם צורך.

אנו יכולים להביא את קיצנו על עצמנו, גם בלי עזרה מגבוה.

למקור התמונה בויקיפדיה

למחקר המקורי

למאמרו של אלכס טורובסקי בנושא (כולל תמונות וסרטון) 

21 תגובות

 1. יש לך טעות, אצל בני המאיה הלוח מסתיים ומתחיל מחדש ואתה נתת את הדוגמא:
  "למה הדבר דומה? לשנת 1,000 לספירת הנוצרים אצלנו. זוהי פשוט נקודת ציון מספרית, שאחריה מתחילה שנת 1,001. "

 2. איזה תמימות חמודה מצד הכתב, הוא משליך את תפיסת החיים המודרנית על חיי המאיה לפניי יותר מ1000 שנה, והוא גם לא שם לב שרוב נבואות החורבן שפופולריות היום אמנם מבוססות על לוח המאיה אבל הם לא נכתבו על ידיהם, הם נכתבו ונאמרו על ידי אנשים מודרניים ב3-10 שנים האחרונות מתוך פחד מהלא נודע והשלכה דומה לזה שעשה הכתב.
  המאייה מעולם לא טענו שהעולם או היקום יכחדו ב21.12.2012. אף חוקר מעולם גם לא התיימר להגיד את זה.
  רק הבורות של הסתכלות מתוך נקודת המבט המודרנית בלבד נותנת לנו להבין את זה.
  המאייה לפי תפיסתם היו שומרי הזמן וייצרו את לוח השנה שלהם תוך שימת דגש גדולה למחזורי הזמן הגדולים המתפרשים על פני עשרות אלפי שנים.הם לא ראו את הזמן כקווי בלבד (מהעבר אל ההווה ואל העתיד) אלא תפסו אותו כמעגלי ומחזורי.
  להזכירכם, עד לא מזמן התפיסה הרווחת הייתה שגם המרחב הוא קווי ורק לא מזמן גילו שאפילו אם נלך מעבר לאופק הרחוק ביותר לא תגמר האדמה ולא ניפול למטה(גם התפיסה הזאת היתה תמימות והשלכה של רוח התקופה, כי הרי היום אנחנו יודעים שאפילו אם האדמה הייתה שטוחה והיה לה סוף כזה עם צוק ענק ללא תחתית עדיין לא היינו נופלים כי בעצם נפילה יכולה להיות רק כשנמצאים על האדמה).
  אם נדמה את הזמן למרחב, אז המאייה בעצם טענו שב2012 האנושות תגיע אל אופק הזמן לפי זווית ראייתם המאד אינטיליגנטית (ידע ויכולת חישובית שמשאירים מדענים של היום בשוק),ובדיוק כמו שאפשר לחשב איפה תהיה השמש לאחר השקיעה אך אי אפשר לראות מה יש מעבר ל"קצה העולם", כך יכלו המאייה לדעת איפה יהיו הכוככבים לאחר שנחצה את אופק הזמן אבל לא יכלו "לראות" מה יקרה עם האנושות לאחר שחצו את אופק הזמן.
  חוץ מזה ששבט המאייה הם רחוקים מלהיות היחידים שמנבאים את אותם הדברים לאותה התקופה.
  אם נרד רגע מהעץ של חורבן האנושות, נראה שביהדות גם כן טוענים שתהיה תקופת מעבר מאד קשה בסוף הימים(סוף הזמן) הנקראת מלחמת גוג ומגוג ולאחר מכן תגיע תקופת שגשוג ופריחה שעולות על כל דמיון כולל תחיית המתים (ואנחנו עוד חושבים שהמאייה הזויים) ולעידן קוראים אחרית הימים(לאחר סוף הזמן)
  גם לשומרים יש נבואות מקבילות ולרבים אחרים.
  אני יכול לדבר עוד שעות ארוכות על פירוש "נבואות החורבן" של התקופה הנוכחית ומה שזה אומר על התפתחות האנושות בתקופה הקרובה אבל לא עכשיו….
  רק היה לי חשוב שלא ייווצרו אשליות לגבי הדברים האלה כי הבנה נכונה מאד שחרור פחדים חשובה לתקופה הזאת.

 3. שמע, ייתכן ולבני המאיה היה ידע אסטרונומי נרחב (אני מזכיר – נרחב, אך עדיין לא נרחב כמו הידע האסטרונומי הנוכחי), אך זה לא ייחד אותם. ידע דומה באסטרונומיה היה לשבט שומר, לאשורים, לסינים, לבבלים וליוונים, שאגב ייתכן שלחלק מהתרבויות הללו היה ידע אסטרונומי נרחב ומדויק יותר מאשר לבני המאיה.
  ונציין גם שבני האדם הראשונים בעולם חיו מלפני 60,000 שנים ויותר.
  אבל בכל מקרה, בני המאיה לא היו מיוחדים בזכות הידע האסטרונומי הנרחב שהיה להם, אלא בזכות המבנים המרשימים שהם הצליחו לבנות בדיוק מרשים ובחישובים מדויקים ביותר. זה לא שבתחום הבנייה והמתמטיקה הם היו טובים יותר מאיתנו, אלא מכיוון שאנחנו לא יכולים לחזור בזמן וגם שחלק לא קטן מתרבות המאיה נעלם, אנחנו לא יכולים לדעת ולהבין איך הם הצליחו לבנות מבנים כאלו בטכנולוגיה פרימיטיבית כל כך. בכל אופן, הם לא אמרו שום דבר לגבי 2012, ויותר מזה – כמו שמצוין במאמר זה ובעוד מאמרים רבים, בלוח המאיה ישנם אזכורים לתאריכים אשר הם מעבר לבקטון ה-13 (שזה 21.12.12), כך שמן הסתם, הם לא ציפו שהעולם יגיע לקיצו או שיהיו אירועים דומים לאחר הבקטון ה-13.
  ונסיים את התגובה הזאת במשהו נחמד שידעו בני המאיה כתוצאה ממעסוק רב במספרים:
  מחזור אחד בלוח ה'האב (או שזה לוח צ'ולקין? אני כבר מבולבל :)) מונה 260 ימים.
  260 ימים זה הזמן הנדרש לגידול תירס (שבט המאיה הקדום האמין כי האדם עשוי מתירס ודם). זה גם הזמן הממוצע הנדרש להשלמת תהליך הריון אנושי.

 4. אני לא מסתייג מדעתך אך גם לא מצאתי שהיא סותרת את הגרסא שהצעתי,

  אני רק אוסיף שהידע המקיף על מערכת השמש כולל פלוטו לא היה יחודי לבני מאיה, למעשה בני שומר גם היו מודעים לכוכב פלוטו אשר גילינו אותו רק ב1930,
  מאחר ששומר נחשבת לסיויליזציה הראשונה של האנושות כ4000 לפנ״הס, זה לא מתיישב על הדעת שאנו רק גילינו היום מה שבני האדם הראשונים בעולם כבר ידעו.

 5. רוס, את הידע שלהם הם לא קיבלו מאנשי חלל. הם פשוט אהבו לעסוק במספרים וצפייה בכוכבים. לך זה נראה מדהים להבין איך זה אפשרי בכלל לחשב בצורה מדויקת מסלולים של כוכבי לכת ולדעת על קיומם של כוכבי לכת רחוקים מאוד באמצעים הקדומים, אבל זה רק נראה מדהים, משום שלך אין ניסיון בכך. ונציין עובדה – הם לא היו מדויקים כמונו. אנחנו יותר מודרניים ויש לנו מדידות של מסלולים וכוכבי לכת מדויקות יותר, ואגב, גם לוחות השנה שלנו מדויקים יותר (בלוח הגרגוריאני, ישנה שגיאה של יום אחד כל 3,300 שנים. בלוח היוליאני יש שגיאה של יום אחד כל 128 שנים, ואילו בלוח המאייני, המורכב ממספר לוחות ביניהם לוח צ'ולקין ולוח ה'האב, ישנה שגיאה של יום אחד כל 4 שנים).

  ורוס, כמו שאמר אמנון כרמל במאמרו – גם אם היה להם ידע אסטרונומי מדהים השווה בדיוקו לשלנו ואף עולה עליו – שבט המאיה מעולם לא טען כי העולם יגיע לקיצו ב-2012.

 6. רועי,
  כשאמרת "קוראים האינטליגנטיים והספקנים של הבלוג (אין לי קוראים לא-אינטליגנטיים, למקרה שתהיתם)"
  שכחת את הטוקבקיסט חיים,שכתב ליפני זה.
  חיים,זה שיש הרבה מהגרי עבודה מוסלמים באירופה זה לא אומר שהם ישמידו את העולם.
  גזענות לא מועילה ולא הועילה לאף אחד,והיא לא מצביעה על חשיבה מרובה.

 7. האמירה "פראים נחשלים" – היא מדעית?
  בת-יה כתבה את זה מצויין.

 8. פראיים ונחשלים?

  הם ידעו על הימצאו של פלוטו, אנחנו מצאנו אותו רק ב1930
  הם ידעו את המסלול הסיבובי המוזר של ונוס, ועוד הרבה דברים שאנו רק מתחילים לגלות וגילינו במאה הקודמת,

  אבל אני מסכים שהם היו דיי פראים, את הידע הזה, הם טוענים, הם קיבלו מאנשי חלל
  http://www.ufo-contact.com/wp-content/uploads/2011/05/ancient-astronaut-3.jpeg

  ניתן ללמוד 2 דברים:
  1.הידע שלהם הוא מדויק, אני שומך עליו יותר מעל הידע של המדענים של היום
  2.אם הידע מדויק, זה לא מבשר טובות לגבי 2012

 9. רועי, מה ניסית להגיד כאן בעצם? שהמאיה, עם כמה שהם היו חכמים (אבל עדיין לא חכמים כמונו) לא אמרו שום דבר על 2012, דבר שידוע כבר מזמן?

 10. בעוד אלף שנה גם עלינו יגידו שאנו "פראיים ונחשלים", מספיקה העובדה שאנו אוכלים את בשרן של חיות מתות לקבוע את זה, זה מקביל לתחושה שלנו בנוגע להקרבת קרבנות אדם אצל בני המאיה,

 11. רועי,
  לומר על המאיה שהם נחשלים גובל בהתנשאות שאין לה כל בסיס.
  נחכה ונראה (טוב, לא ממש אנחנו אישית….) מה ישאר מהבנייה המדהימה בארצנו עוד 1200 שנה…
  קצת ענווה ופרספקטיבה היסטורית. גם הרומאים העלו קורבנות אדם: קראו להם גלדיאטורים…

 12. רועי אני מבין את הסקפטיות שלך ,אני מבטיח לך שהעולם יבוא לקיצו אין כל ספק בכך, זה יקרה בעוד כ-מיליארד שנים ,השמש תתחמם תאדה את האוקינוסים ותשמיד את החיים, המאיה טעו במיליארד שנים.

 13. כמובן שהעולם לא יבוא לקיצו בסוף 1012.

  כל זה מפני שהעולם כבר בא לקיצו ב15 באוקטובר 1998, בשעה 16:20.
  מה שאתם חווים עכשיו זה אשליה פוסט טראומטית.
  אבל גם היא תתפוגג בקרוב.

 14. בני המאיה היו פראים נחשלים???? מה?? כל האמינות שלך ככותב ושל אתר הידען בכלל ירדה פלאים כתוצאה מההתבטאות הזאת.
  עם שבנה ערים כל כך מפותחות ויצר לוח שנה אסטרונומי מדויק להפליא 6000 שנה קדימה יכול להיות פראי ונחשל?
  ההתנשאות שלך מעידה רק עלייך

 15. זה כי הוספתי מיטות דו קומתיים. אז נוספו בערך 120 מקומות. וכעת נותרו 3.

 16. נקודה,

  עדיין יש לך 3 מקומות? כנראה שאין ביקוש.
  חוצמזה, לאן אתה מתכנן להתעופף מכאן?

 17. זה שהעולם יושמד זאת רק שאלה של זמן. כי האיסלם ישמיד את העולם עוד לפני שהוא יחוסל בתהליך טיבעי.
  לא נכון? תסתכלו על אירופה. זאת רק ההתחלה.

 18. קצת עצוב שתגלית כל כך מעניינת מתפרסמת באתר מדעי כאילו הקוראים באתר הם בורים שיושבים ומחכים "לסוף העולם". היה אפשר להוסיף מידע על התגלית, במקום ליצור פורובוקציה מיותרת.

 19. שלא יעבדו עליכם.
  סוף העולם קרב ובא. והיחיד שבנה חללית הוא אני.
  נשארו 3 מקומות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן