סיקור מקיף

שבוע שמימי עמוס צפוי לנו בין ה-10 ל-15 באוגוסט

במהלך השבוע השמימי נוכל לראות מספר מאורעות ומאורות מעניינים ומרשימים בשמי ישראל. מטר מטאורים, ריכוז כוכבי לכת, ליקוי לבנה ומעבר של תחנת החלל. הם כולם שם, מחכים לכם

מסלול תחנת החלל במעברה הצפוי ב-9 באוגוסט
מסלול תחנת החלל במעברה הצפוי ב-9 באוגוסט

ביום ראשון, ה-10 באוגוסט בשעה 19:54, עוד בזמן דמדומי הערב תחנת החלל הבינלאומית תחצה את שמי ישראל. אמנם עבורנו השמש תשקע מחצית השעה מוקדם יותר, אולם תחנת החלל משייטת בגובה של כ350 ק"מ מעל פניו של כדור הארץ ומבחינת האסטרונאוטים והקוסמונאוטים שנמצאים שם – השמש עוד תזרח. תחנת החלל מקיפה את כדור הארץ במהירות של כ8 ק"מ בשנייה, מהירות המאפשרת לה להתנגד לכוח המשיכה של כדור הארץ ולהישאר במסלול. התחנה תחלוף בשמי הלילה ותראה כנקודת אור בוהקת אשר תחלוף ממערב למזרח תוך 4 דקות. מומלץ להתעדכן באתר מרכז אילן רמון לנוער שוחר פיזיקה לקבלת מידע מפורט יותר בימי המעברים.

הסיבה שתחנת החלל כה מרשימה נעוצה בכך שהיא הלוויין המלאכותי הגדול ביותר של כדור הארץ, אורכה כמעט 60 מטרים, חלקה הרוחבי נמתח על פני 44 מטרים וקולטי השמש המספקים לה חשמל מתפרשים לאורך 73 מטרים מצד לצד. אמנם קולטים אלו הם מהמתקדמים בעולם, אולם עדיין כמות נכבדת מאור השמש הפוגעת בהם מוחזרת אלינו, וכך אנו כאן למטה יכולים לראותם אותם, שם למעלה.

מקבץ כוכבי לכת

במהלך כל השבוע נוכל לראות כמה מגרמי השמיים המרתקים ביותר במערכת השמש, הירח יופיע מדי לילה קרוב יותר לאופק המערבי (ואליו עוד נחזור) ובמערב מיד לאחר שקיעת השמש צועדים בסך נגה, שבתאי ומאדים. נגה רק עתה מצטרפת אל שמי הערב שלנו ותישאר עימנו בחצי שנה הקרובה ככוכב ערב, תלך ותתבהר מלילה ללילה, משבוע לשבוע. שבתאי ומאדים יוסתרו בקרוב על ידי השמש ויראו לאחר מכן בשעות הבוקר שלפני הזריחה. כוכב הלכת צדק בוהק במזרח מיד לאחר השקיעה והירח יראה מתחתיו ב15 באוגוסט.

מטר מטאורים

בליל ה12 באוגוסט יגיע לשיאו מטר הפרסאידים. צופים נלהבים יצאו למקומות חשוכים כבר לילה או שניים לפני כן מכוון שלעיתים המטר מקדים או מאחר ביום. כבר ב9 בערב נוכל להבחין במטאורים שישרטו את כיפת השמיים מצד לצד. אלו יהיו מעטים, ואורו של הירח המתמלא עשוי להעפיל על חלקם אך ייחודם בכך שמטאורים מוקדמים אלו מקפצים בקצוות האטמוספרה כמו אבן שמקפצת על מי שלולית.

לקראת 1-2 לפנות בוקר הירח יתקרב לאופק, בזמן זה קבוצת פרסאוס תעלה בצורה נאה מעל לאופק הצפון מזרחי. בשעות אלו צפוי להראות המספר הגדול ביותר של מטאורים. מטאור מידי דקה או שתיים. כדי לראות אותם במלוא הדרם מומלץ להתרחק ככל שאפשר מאורות העיר, אבל גם מי שירצו להתפנק ולשבת על שפת הים, סביר שיראו כמה וכמה.

המטאורים מכונים "כוכבים נופלים", אך בשונה מכוכבי השמיים אינם כדורי גז הגדולים מכדור הארץ אלפי מונים. מטאור ממוצע הינו בגודל של גרגר אבק, מטאורים בהירים המכונים בולידים בעלי גודל ממוצע של אבן חצץ. אנו רואים אותם בצורה כל כך בהירה מכוון שהם חולפים באטמוספרה במהירות של כ70 ק"מ בשנייה! כל כך מהר שהם מייננים את שכבות האוויר בעודם מתנדפים ונעלמים.

ליקוי לבנה

את השבוע נחתום במוצאי שבת ה-16 באוגוסט. אם נביט בזמן השקיעה לכיוון המזרח ולא למערב נראה ירח קייצי מלא מתקדם לו אט אט במעלה האופק. המיוחד בלילה זה הוא שהשמש, כדור הארץ והירח יימצאו על אותו קו בדיוק רב ביותר! צילו של כדור הארץ יוטל על פני הירח. אמנם הליקוי יחל ב21:23 אולם זהו רק ה"צל החלקי" בו לא נוכל להבחין בעין. עוצמת אור הירח תרד בהדרגה וב22:35 יחל הצל המלא של כדור הארץ לכסות את הירח. צל זה יגדל ויתמלא עד 10 דקות לאחר חצות בראשון לפנות בוקר. גם בזמן זה הירח לא יעלם, בליקוי חלקי לא כל הירח מוסתר בצל הארץ. בזמן זה נוכל להתמקד בצלליתו המעגלית של כדור הארץ, כבר הקדמונים הבינו שהצורה היחידה שהצללית שלה תמיד מעגלית, בלי חשיבות לכיוון אליו הצל מוטל היא כדור – וכך ידעו "הארץ מה צורה לו" לפני שים לפני שבני האדם הגיעו לירח במסגרת משימות האפולו. גם בזמן הליקוי כדאי לחפש פרסיאידים שהגיעו קצת באיחור, לכוון טלסקופ אל צדק ולראות את ירחיו, להתעמק בשביל החלק שנמתח מאופק לאופק או פשוט להנות מאותם דברים שמסתתרים לנו מעל לראש.

6 תגובות

  1. איפה יראו את נגה- ליד הירח או השמש?
    ואת טבעותיו של שבתאי יהיה אפשרי לראות גם בעין בלתי מזויינת?

  2. האם הכוונה שהשיא הוא בלילה בין ה 12 ל13 או בלילה בין ה 11 ל 12?
    תודה 🙂

  3. עוד דבר מעניין שלא צויין. בסימולציה אני רואה שבליל הליקוי ירח, בשעה 21:00 נפטון יגיח בדיוק מאחורי הירח ויצא מצד ימינו.
    בשיא הליקוי בשעה 00:10 נפטון כבר יהיה במרחק כמעלה מצד ימין של הירח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן