סיקור מקיף

ירח כחול

בחודש יולי 2004 נזכה לראות שני ירחים מלאים, ומשמעות הדבר היא שאחד מהם יהיה כחול. האם הוא באמת יהיה כחול? תאמינו או לא, מדענים אומרים, שירחים כחולים אינם בדיה

מאת: ד”ר טוני פיליפס , נאס”א

ירח כחול
ירח כחול

ירח כחול – קוסטיאן איפטיקה צילם את הירח ב-2 ביולי בעזרת פילטר כחול.

כאשר אנו שומעים מישהו אומר “פעם בירח כחול…” אנו יודעים שהכוונה למאורע נדיר, שאינו מתרחש הרבה, אולי אפילו מגוחך. הרי מתי הייתה הפעם האחרונה שראיתם ירח כחול?

כדאי לכם להביט בשמי הלילה ב-31 ביולי, כיוון שהולך להיות ירח כחול.

לפי הפולקלור המודרני, ירח כחול הוא הירח המלא השני, המופיע בחודש אחד. על פי רוב ירח מלא מופיע רק פעם אחת במהלך חודש, אולם מדי פעם ירח מלא נוסף מתגנב. ירחים מלאים מופיעים במרחק של 29 ימים זה מזה, בעוד שמרבית החודשים הם בני 30 או 31 יום, כך שניתן לקבל שני ירחים מלאים בחודש אחד. המאורע הזה מתרחש כל כשנתיים וחצי בממוצע.

בחודש יולי הופיע כבר ירח מלא ב-2 לחודש. הירח המלא הבא, שיופיע ב-31 ליולי, הוא ירח כחול על פי ההגדרה.

האם הוא באמת יהיה כחול? ככל הנראה התשובה שלילית. לירח לא אכפת מה התאריך, צבעו אינו משתנה בהתאם. הירח ב-31 ליולי יהיה אפרפר-פנינתי כרגיל. אלא אם…

לפני זמן לא רב אנשים היו רואים ירחים כחולים כמעט כל חודש. ירחים מלאים, חצי ירח, ירח בננתי – הם כולם היו כחולים, מלבד כמה ימים בו הם נראו ירוקים.

הזמן הזה היה שנת 1883, השנה בה התפרץ הר געש אינדונזי בשם קרקטואה (Krakatoa). מדענים השוו את ההתפרצות לפצצה גרעינית של 100 מגה טון. אנשים ברדיוס של 600 קילומטר שמעו את רעש הפיצוץ כאילו היה יריית תותח. ענני אפר התעופפו לקצה האטמוספירה של כדור הארץ, והירח הפך כחול.

הסיבה לכך היא האפר של הקרקטואה. חלק מענני האבק היו מורכבים מחלקיקים בגודל של כמיקרון (מיליונית המטר) – בדיוק הגודל, שמפזר אור אדום אך מתיר לשאר הצבעים לעבור. אור לבן מהירח, שעבר דרך ענני האבק, נראה כחול ולעיתים ירוק.

ירחי כחולים נותרים לעיתים במשך שנים לאחר ההתפרצות הגעשית. אנשים ראו גם שמשות סגלגלות, ולראשונה, עננים זוהרים בחושך. האבק גרם “לשקיעות שמש אדומות כה מלאות צבע, עד כי מכבי אש הוזמנו בניו יורק, פאוקיפסי וניו הייבן כדי לכבות את מה שנראה כדליקות,” אמר סקוט רולנד, וולקנולוג מאוניברסיטת הוואי.

התפרצויות געשיות נוספות, פחות עוצמתיות, הפכו גם הן את הירח לכחול.אנשים ראו ירחים כחולים בשנת 1983, למשל, לאחר התפרצותו של הר הגעש אל צ'יצ'ון (El Chichon) במקסיקו. כמו כן נתקבלו דיווחים על ירחים כחולים, שנגרמו על ידי ההרים סנט. הלנס ב-1980 ופינטובו ב-1991.

כדי לקבל ירח כחול יש צורך בהרבה חלקיקים באוויר, הרחבים במקצת מאורך הגל של אור אדום (0.7 מיקרון), ושלא יהיו חלקיקים מגדלים אחרים. המצב הזה נדיר, אך הרי געש פולטים לעיתים כאלה עננים, וכמוהם גם שריפות יער.

“ב-23 לספטמבר 1950 כמה שריפות סמויות באזורים ביצתיים באלברטה התפרצו לפתע לשריפה ענקית שפלטה עשן רב,” כותבת הפרופסורית לפיסיקה סו אן בולינג מאוניברסיטת אלסקה. “הרוחות שנשאו את העשן מזרחה ומערבה במהירות עצומה ותנאי השריפה יצרו ביחד כמויות גדולות של טיפות שמנוניות בדיוק בגודל המתאים (1 מיקרון), שפיזרו אור אדום וצהוב. היכן שהעשן התפזר מספיק כדי שיהיה ניתן לראות את השמש, היא נראתה סגולה או כחולה. אונטריו ומרבית החוף המזרחי של ארצות הברית הושפעו מהאירועים הללו, אך העשן המשיך להתקדם. יומיים מאוחר יותר, צופים באנגליה מסרו דיווחים על שמש בצבע כחול כהה על רקע שמיים שטופי אבק, ולאחריה ירח כחול באותה מידה.”

במערב ארצות הברית תהיינה שריפות בוערות ב-31 ביולי. אם אחת מהשריפות הללו תיצור אבק או עשן שמנוני, המכילים חלקיקים רבים בגודל של 1 מיקרון, הירח הכחול עשוי להיות באמת כחול.

ישנה סבירות גבוהה יותר, שהוא יהיה אדום. ענני אבק, הנזרקים לאטמוספירה על ידי שריפות וסופות, מכילים בדרך כלל תערובת של חלקיקים בגדלים שונים. רובם קטנים מגודל של 1 מיקרון, והם נוטים לפזר אור כחול. עננים כאלה גורמים לירח להפוך אדום. אם כן, ירחים כחולים אדומים הם הרבה יותר שכיחים מירחים כחולים שהם כחולים.

מגוחך? כן, אבל כל עניין הירח הכחול סובב סביב האבסורדיות. צאו החוצה בשקיעה של ה-31 ביולי והתבוננו בעצמכם.

תרגום: דיקלה אורן

הכתבה באתר של נאס”א

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן