סיקור מקיף

הבדיקה שיכולה לשים קץ לשחפת

בדיקת דם חדשה לגילוי שחפת יכולה להציל את חייהם של מיליוני בני אדם

שחפת היא בעיה חמורה במיוחד במדינות מתפתחות. ילד מקבל תרופות נגד שחפת, דרום סודאן 2012. מקור: United Nations Development Programme Follow / flickr.
שחפת היא בעיה חמורה במיוחד במדינות מתפתחות. ילד מקבל תרופות נגד שחפת, דרום סודאן 2012. מקור: United Nations Development Programme / flickr.

מאת ג'סיקה וופנרהכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל ורשת אורט ישראל, 26.06.2016

לא פחות משליש מאוכלוסיית העולם נגועה בחיידק הגורם את מחלת השחפת, מחלה המתרכזת על פי רוב ברֵיאות ומתאפיינת בחולשה, בחום, בשיעול ובכאבים בחזה. ב-2014 (השנה שלגביה מצויים הנתונים העדכניים ביותר) נדבקו במחלה כ- 9.6 מיליון איש. באותה השנה מתו משחפת כ-1.5 מיליון איש. יש חשיבות עליונה ליכולת לאבחן שחפת בקלות, בעלות נמוכה וברמת דיוק גבוהה, אבל שיטת האבחון השכיחה ביותר כיום נכשלת, לפחות במידה מסוימת, מכל שלוש הבחינות. שיטה חדשה, המתבססת על בדיקת דם, יכולה לתרום תרומה חשובה לבלימת המגֵפה.

בבדיקה הרגילה לגילוי שחפת מחפשים דנ"א חיידקי בכיח הנפלט בשיעול. אבל יש ילדים שאינם מצליחים להפיק כיח כזה כשמבקשים מהם דגימה. הבדיקה גם עלולה להחמיץ שחפת באנשים שהם גם נשאי HIV מפני שבמצב כזה, מספר החיידקים שאותם מחפשים בבדיקה יכול להיות קטן מכדי לאפשר לאתר אותם מחוץ לריאות. כמו כן, הבדיקה עולה 10 דולר, מחיר שעלול להיות מעבר להישג ידם של רבים במדינות מתפתחות. בתנאים האלה, רבים ממקרי השחפת מאובחנים רק בשלב מאוחר או אינם מאובחנים כלל, וכתוצאה מכך מקרים חמורים אינם מטופלים ולמחלה קל יותר להמשיך להתפשט.

לפני שנתיים קרא ארגון הבריאות העולמי לפיתוח דרכי אבחון משופרות. פּוּרְוֶוש קַהטְרי, פרופסור לרפואה מאוניברסיטת סטנפורד, נענה לקריאה. יחד עם עמיתיו הוא סרק את הגנום האנושי ומצא שלושה גנים המאפשרים להבחין בין שחפת פעילה לבין מחלות אחרות. בעקבות התגלית פיתח הצוות דרך לאתר את הגנים האלה בדם.

לפי המחקר של צוות החוקרים, שהתפרסם בכתב העת לרפואה נשימתית של Lancet, אין הבדל ברגישות הבדיקה החדשה בין נבדקים עם HIV או בלעדיו ושיעור הצלחתה בילדים הוא 86%. יתרון נוסף של בדיקת הדם הוא שבשונה מבדיקות כיח, אפשר לבצע אותה במרפאה (ולא במעבדה מרוחקת) ולקבל את התוצאות עוד באותו היום. יתרון זה חשוב במיוחד במדינות מתפתחות, שבהן הגעה למרפאה אפילו לבדיקה אחת יכולה להיות עול כבד. "המטרה היא להיות מסוגלים להתחיל את הטיפול באופן מידי", אומרת שילה שִינוֹי, פרופסור לרפואה מאוניברסיטת ייל שמחקרה מתמקד באיידס.

הטכנולוגיה עדיין לא שימשה לאבחון חולים חדשים וייתכן שיהיה קשה ליישם אותה בקנה מידה גדול, אבל בינתיים, קהטרי כבר התחיל בהליכי רישום פטנט על הבדיקה. הוא סבור שעלותה עשויה להיות פחות ממחצית עלות הבדיקה הנוכחית. "אם יהיה אפשר להשתמש בחתימה של שלושת הגנים האלה לפיתוח בדיקה שתשמש את הרופאים במרפאות היא תוכל לחולל מהפכה באבחון שחפת," אומרת שינוֹי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן