סיקור מקיף

מדעני יבמ הציבו שיא עולמי חדש במהירות חישוב באמצעות שבב קפוא

השבב הניסיוני מסוגל לפעול בקצב גדול עד פי 250 מקצב השבבים הנפוצים היום במחשבים אישיים ובטלפונים סלולריים

מדעני יבמ, בשיתוף חוקרים מהמכון הטכנולוגי של אוניברסיטת ג'ורג'יה, ארה"ב, הודיעו על פריצת דרך במחקר בתחום המוליכים למחצה. המומחים משני הגופים הצליחו לקרר שבב מחשב העשוי מסיליקון-גרמניום, עד לאפס המוחלט כמעט, והוכיחו כי השבב הסטנדרטי מסוגל לפעול בטמפרטורות אלו בקצב שיא של 500 ג'יגה-הרץ (500 מיליארד פעולות בשניה). האפס המוחלט – מינוס 273.16 מעלות צלסיוס – הוא הטמפרטורה הנמוכה ביותר האפשרית בטבע.

על בסיס הניסויים הנוכחיים, קבעו החוקרים כי שינויים בתכנון שבבי מחשב המיוצרים בטכנולוגיית סיליקון-גרמניום, עשויים לאפשר להם להגיע לקצבי עבודה מהירים עוד יותר גם בעולם האמיתי – ולהתקרב לקצבים של כמעט 1,000 ג'יגה-הרץ בטמפרטורת החדר. קצב העיבוד שהושג בניסוי המשותף עומד על פי 250 בערך, בהשוואה לשבבים המהירים ביותר הזמינים כיום בעולם המחשבים האישיים והטלפונים הסלולריים.

המחקר המשותף נחשב לצעד חשוב בתהליך בחינת מגבלות הביצועים של שבבי סיליקון, ובדיקת האפשרות לייצר סוגים חדשים של שבבים עתירי עוצמה וחסכוניים באנרגיה, אשר יפתחו את הדרך ליישומים עתידיים דוגמת טלוויזיה בהפרדה גבוהה והזרמת וידיאו באיכות סרטים לטלפונים סלולריים.

הניסויים של יבמ נערכו בשבבים שהם אבות-טיפוס של הדור הרביעי של טכנולוגיית סיליקון-גרמניום, המיוצרים על גבי פרוסות סיליקון בקוטר 200 מ"מ. עד כה, נערכו ניסויים בהאצת הפעולה של שבבים באמצעות קירור לטמפרטורות קיצוניות רק בשבבים שיוצרו בטכנולוגיות יקרות הרבה יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן