סיקור מקיף

הסכם רישוי לביוליין אר. אקס. עם אוני' בו גוריון ועם הכללית לתרופה נגד דלקות

החברה מעריכה שתשקיע כ-9 מיליון דולר כדי להוכיח יעילות קלינית של BL-3030

ביוליין אר. אקס., חברת פיתוח התרופות המובילה בישראל, הודיעה היום כי היא חתמה על הסכם רישוי עולמי עם ב.ג.נגב טכנולוגיות בע"מ, החברה למסחור הטכנולוגיות של אוניברסיטת בן גוריון בנגב, ועם חברת מור יישום מחקרים בע"מ של שירותי בריאות כללית לצורך פיתוח ומסחור של BL-3030, תרופה חדשה לטיפול במחלות דלקתיות. BL-3030 הומצאה ופותחה על ידי פרופסור רחל לוי מהמרכז האוניברסיטאי הרפואי סורוקה ואוניברסיטת בן גוריון בנגב, באר שבע. ביוליין אר. אקס. מתכננת לפתח את התרופה בעזרת חברת הבת שלה, ביוליין אינוביישנס ירושלים. הפיתוח ימומן על ידי מענק לאומי לביוטכנולוגיה שהתקבל ממשרד המדען הראשי. ביוליין אר. אקס. מעריכה שתשקיע כ-9 מיליון דולר כדי להוכיח את היעילות הקלינית של BL-3030. הפרטים הפיננסיים של ההסכם לא פורסמו.

BL-3030 הוא מולקולת אנטיסנס קצרה שתוכננה במיוחד כדי לטפל במחלות דלקתיות. מולקולות אנטיסנס הן רצפי דנ"א מלאכותיים קצרים, המיועדים למנוע יצירתו של חלבון מטרה. BL-3030 מעכב את יצירתו של חלבון המכונה פוספוליפז A2 ציטוזולי, (cPLA2), אנזים הממלא תפקיד חיוני בתהליך הדלקתי במספר מחלות כגון דלקת מפרקים שגרונית, אסטמה ותסמונת מצוקת הריאות (ARDS). בניסויי חיות עיכוב cPLA2 הוכח כיעיל לטיפול במגוון רחב של מחלות דלקתיות. ניסויים שנערכו ע"י פרופ' רחל לוי וקבוצתה בתאים אנושיים בתרבית ובחיות מעבדה הראו כי BL-3030 מעכב הן את הכמות והן את רמת הפעילות של cPLA2, והוא יעיל בטיפול בדלקת סטרילית של הצפק ובדלקת מפרקים שגרונית. ביוליין אר. אקס. מתכננת להמשיך ולפתח את התרופה בשנה הקרובה, ולהתחיל בניסויים קדם-קליניים עבור BL-3030 בסוף 2007.
כיום, הטיפול במחלות דלקתיות הוא על ידי תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) או על ידי מתן סטרואידים. לתרופות אלו השפעה מוגבלת והן מעוררות תופעות לוואי חמורות המונעות שימוש ארוך טווח. BL-3030 צפוי לטפל ביעילות במגוון מחלות דלקתיות המטופלות כיום על ידי NSAIDs או סטרואידים, מבלי לגרום לתופעות הלוואי המזיקות.
"BL-3030 הוא תוספת מרתקת למאגר התרופות העשיר והחדשני של ביוליין אר. אקס., ואנו שמחים להמשיך את שיתוף הפעולה הפורה עם אוניברסיטת בן גוריון," אמר ד"ר מוריס לסטר, מנכ"ל ביוליין אר. אקס. "זוהי התרופה השנייה שרכשנו מאוניברסיטת בן גוריון. התרופה הראשונה הייתה BL-1040, פולימר הניתן להזרקה לצורך טיפול באוטם שריר הלב, הצפוי להתחיל את שלב 1-2 של המבדקים הקליניים בתחילת 2007."
ד"ר אורה הורוביץ, סמנכ"ל ב.ג.נגב טכנולוגיות הוסיפה: "המצאתה של פרופסור לוי היא דוגמה נוספת לרמתו הגבוהה של המחקר המדעי הנערך באוניברסיטת בן גוריון ובמרכז האוניברסיטאי הרפואי סורוקה ולפוטנציאל שלו לשפר את איכות הטיפול הרפואי. אנו סבורים שההסכם עם ביוליין אר. אקס. מקרב אותנו צעד נוסף לקראת מימוש פוטנציאל זה."
דלקת היא גורם מכריע במגוון מחלות המשפיעות של חלק משמעותי מאוכלוסיית העולם. לדוגמה, דלקת מפרקים שגרונית היא אחת הצורות הנפוצות והחמורות ביותר של שיגרון. זוהי מחלה אוטואימונית כרונית בה מערכת החיסון של הגוף תוקפת את רקמת המפרקים דבר הגורם לכאב, דלקת, עיוותים ונכות, לעתים לצמיתות. בארה"ב סובלים יותר מ-2 מיליון אנשים מדלקת מפרקים, וערך השוק הצפוי ב-2013 לתרופות המטפלות בדלקת מפרקים הוא 9.5 מיליארד דולר.
* רחל לוי היא פרופסור לביוכימיה, משמשת כיום כראש החטיבה למדע היסוד בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון, ומנהלת מעבדה למחלות זיהומיות במרכז האוניברסיטאי הרפואי סורוקה. ההמצאה פותחה על ידי פרופסור לוי בעקבות שנים של מחקר מעמיק שהתמקד במנגנוני הגנה של הגוף כנגד זיהומים ודלקות. היא וקבוצתה התרכזו בעיקר בחקר המסלולים הביוכימיים שאחראים לתהליכים דלקתיים, שהבנתם הובילה לפיתוח טיפול יעיל בדלקת.

אודות ב. ג. נגב טכנולוגיות בע"מ
ב.ג.נגב, החברה למסחור הטכנולוגיות של אוניברסיטת בן גוריון, היא הגוף המקשר בין התעשייה לבין המחקר האקדמי יישומי של האוניברסיטה. חברת ב.ג.נגב "מתרגמת" את ההמצאות וההישגים האקדמיים של חוקרי האוניברסיטה למוצרים בעלי ערך מסחרי. חברת ב.ג. נגב מציעה לתעשייה המצאות בתחומים של פרמצבטיקה וביוטכנולוגיה, מכשור רפואי, מערכות מידע ואבטחת מידע, אלקטרו-אופטיקה, ננוטכנולוגיה, חומרים ותהליכים, אגרו-טכנולוגיות, התפלה וטיפולי מים, סביבה ואנרגיה. מידע נוסף, ניתן לקבל ב – www.bgu.ac.il/bgn .

אודות מור יישום מחקרים
מור יישום מחקרים היא החברה ליישום טכנולוגיות של שירותי בריאות כללית. החברה עוסקת בניהול ומסחור של המצאות ופטנטים פרי מחקרים שנערכו על ידי חוקרי ורופאי שירותי בריאות כללית. חברת מור מאפשרת לכללית לממש את מטרתה האסטרטגית לעודד ולקדם מחקרים הנערכים על ידי הצוות הרפואי של כללית. מחקרים כאלו מהווים חלק מהתשתית האיכותית התורמת להכשרת רופאים מנוסים ומעודכנים ולשירותי בריאות משופרים. שירותי בריאות כללית היא ארגון הבריאות הגדול בישראל. כללית מבטחת שלושה וחצי מיליון מתוך ששת מיליון התושבים בארץ. לכללית 15 בתי חולים, שכולם משתפים פעולה עם אוניברסיטאות מובילות, ו-1250 מרפאות.

אודות ביוליין אר. אקס.
חברת ביוליין אר. אקס. נוסדה בשנת 2003 על ידי גורמים מובילים בתחום מדעי החיים בישראל, ביניהם טבע, גיזה, פיטנגו, סטאר, הדסית, והרשות לפיתוח ירושלים. החברה מתמקדת בפיתוח מגוון רב של תרופות בעלות פוטנציאל ריפוי, משלב איתור, דרך רישוי, מחקר, ופיתוח מתקדם לשלב ניסויים קליניים ועד מסחור ושיווק התרופות. ביוליין אר. אקס. מקיימת שיתופי פעולה עם חוקרים ומדענים באקדמיה וכן עם חברות ביוטכנולוגיה על מנת לקדם מסחור של תרופות מבטיחות. ייחודה של ביוליין אר. אקס. נעוץ ביכולתה לספק מאגר עשיר של טכנולוגיות לחברות תרופות בינ"ל, אשר מחפשות פריצות דרך בפיתוח תרופות. מידע נוסף ניתן לקבל באתר החברה:www.biolinerx.com.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן