סיקור מקיף

תרגיל המדמה מתקפה ביולוגית התקיים אתמול בבית החולים רמב"ם בחיפה

זהו התרגיל השלישי מסוגו המתקיים בישראל מאז קום המדינה, עד כה התקיימו תרגילים נוספים בסדר גודל כזה בירושלים ובבית החולים לניאדו בנתניה. התרגיל, "להבה כתומה 3" שמו, היה רב היקף והוקדש כולו להתמודדות עם התפרצות מחלה ביולוגית כתוצאה ממתקפת טרור או ממחלה טבעית

מתוך התרגיל שנערך במרכז הרפואי רמבם בחיפה, נובמבר 2008
מתוך התרגיל שנערך במרכז הרפואי רמבם בחיפה, נובמבר 2008
תרגיל המדמה מתקפה ביולוגית התקיים אתמול בבית החולים רמב"ם בחיפה. זהו התרגיל השלישי מסוגו המתקיים בישראל מאז קום המדינה, עד כה התקיימו תרגילים נוספים בסדר גודל כזה בירושלים ובבית החולים לניאדו בנתניה. התרגיל, "להבה כתומה 3" שמו, היה רב היקף והוקדש כולו להתמודדות עם התפרצות מחלה ביולוגית כתוצאה ממתקפת טרור או ממחלה טבעית (כדוגמת סארס או שפעת העופות).

בתרגיל המשותף לפיקוד העורף ומשרד הבריאות, לקחו חלק כל גורמי הביטחון וההצלה בהם צה"ל, משטרה, פיקוד העורף, מד"א, כב"א, לשכת הבריאות וכל קופות החולים. כ- 1000 ! משתתפים לקחו חלק בתרגיל – כולל נפגעים מדומים שפקדו את חדרי המיון, המחלקות הפנימיות, מיון ביולוגי ומחלקת התפרצות. מעבדות בית החולים ומחלקות הביטחון והשינוע ייקחו חלק באירוע ויתרמו את חלקם.

מרכזת מתארי חירום ברמב"ם, ליאורה אוטיץ, אמרה כי "היות ומדובר בתרחיש אפשרי, יש לעשות את כל שבידנו להתמודד עם המצב ביד רמה ולהיות ערוכים לכל פגיעה אפשרית". אוטיץ התייחסה לתזמון התרגיל ואמרה: "לא ניתן להתעלם מהבעייתיות המאפיינת את התקופה האחרונה מבחינת אפשרות למתקפת טרור. אחד מסוגי הטרור המעורר חשש גדול מאוד הוא טרור ביולוגי. מבחינתנו זה לא משנה מה מקור האיום או מהיכן זה מגיע, עלינו להיות ערוכים לכל מצב".

כאמור, בתור בית החולים הגדול בצפון, עם יחידת הזיהומים היחידה באיזור, תורגל רמב"ם כאתר שבו יהיה את העומס הגדול ביותר של פניות של אנשים החולים במחלה חריפה, לא ברורה, בימים הראשונים להתפרצותה. התרגיל חשף אמת כאובה: באירוע מסוג זה יהיו לא מעט נפטרים (בתרגיל דווח על 10 נפטרים, רובם צעירים, אך ההערכות מדברות על עשרות, ואולי גם מאות נפטרים) לפני שמחולל המחלה יזוהה. בתרגיל בחנו כיצד מעבדות בית החולים מנסות לזהות את מחולל המחלה ותורגלה גם העברת דגימות למכון הביולוגי בנס ציונה וגם למעבדות בחו"ל – כדי לזהות את הנגיף.

באירוע מסוג זה תהיה חשיבות עצומה למהירות וליסודיות בה צוות בית החולים מגן על עצמו. בתרגיל פעלו צוותי בית החולים כשהם עטופים בחליפות מגן מיוחדות. התרגיל הפגין עד כמה מערכות ממוחשבות של מעקב אחרי חולים ומאושפזים הן חיוניות – גם כדי לאתר חולים ששוחרו לביתם וייתכן שהם נשאים של מחלה מסוכנת ומדבקת.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן