סיקור מקיף

כתם השמש הגדול ביותר מאז 1947

בניגוד לחששות, כתם השמש לא גרם לשיבושים במערכות תקשורת בסוף השבוע

מאת: תמרה טראובמן, הארץ, חדשות וואלה

אסטרונומים גילו בימים אלה קבוצת כתמי שמש ענקיים, הגדולה פי 13 משטח כדור הארץ. זהו מקבץ כתמי השמש הגדול ביותר שנצפה מזה יותר מיובל.

לא הרבה ידוע על אודות כתמי השמש, אך ידוע כי הכתמים מעורבים בהתפרצויות געשיות אדירות עוצמה המתרחשות בפני השמש. כתוצאה מהסופה בשמש, משתחררים ענני חלקיקים טעונים חשמלית שמגיעים עד כדור הארץ. אלה עלולים לגרום לשיבושים במערכות תקשורת בכדור הארץ ובפעולת הלוויינים סביבו.

אבל החשש בסוף השבוע מכתמי השמש, התבדה. לא דווח על ליקויים משמעותיים בפעולתן של מערכות תקשורת. עם זאת, אסטרונומים העריכו את הסיכויים לשיבושי תקשורת עד היום לפנות בוקר ב-%.30 התוצאה המרשימה ביותר של סופת השמש היתה זוהר מרהיב בשמי הלילה בארה”ב. עם רדת הלילה, זהר הרקיע בצבעי אדום וירוק. הזוהר מתרחש כאשר חלקיקים אנרגתיים מסופת השמש פוגעים ברום אטמוספירת כדור הארץ. אסטרונומים הגדירו את המחזה כ”תצוגה הטובה ביותר של הזוהר הצפוני ב-20 השנים האחרונות”.

“זה היה יוצא מן הכלל”, אמר לסוכנות הידיעות אי-פי קית ג'ונסון, מנהל בפלנטריום של אוניברסיטת נאוודה. “יכולת לראות צבעים, צורות ומבנים”.

כתם השמש נמצא באזור בשמש המצוין בספרות .AR9393″אזור זה הינו כר פורה לפעילות סוערת בשמש, המייצרת עננים של גז טעון חשמלית שנשלחים לכדור הארץ”. כך נאמר בהודעה רשמית שפירסם מינהל האוקיינוסים והאטמוספירה האמריקאית, העוקב אחר כתמי השמש.

“זהו ללא ספק הכתם הגדול ביותר שראינו מזה זמן רב”, אמר לרשת הטלוויזיה בי-בי-סי ג'ף אלסטון, מנהל חטיבת השמש באיגוד הבריטי לאסטרונומיה. “למרות שהכתם ייחודי”, אמר אלסטון, “הרי שמבחינת גודלו, הוא אינו מחזיק בשיא. התואר הזה שייך לקבוצת כתמים שהופיעה ב-,1947 ושגודלה היה פי שלושה מזה של הכתם הנוכחי”.

השדה המגנטי שבכתמי השמש אוגר אנרגיה המשתחררת בהתפרצויות געשיות על פני השמש. בהתפרצויות העצומות הללו עשויה להשתחרר כמות אנרגיה השווה להתפוצצות של מיליארד מגה טון של חומר הנפץ .TNT מדענים אינם בדיוק יודעים מה גורם להתפרצויות הגעשיות, אבל ידוע כי הן מכילות קרינה אלקטרומגנטית.

“ההתפרצויות הגעשיות מפיקות גלי רדיו החודרים מבעד לאטמוספירת כדור הארץ”, אמר אלסטון. “אלה אחראים לשיבושים בתקשורת הרדיו בכדור הארץ”. מספר כתמי השמש עולה ופוחת במסלול מחזורי בן 11 שנים. מסלול זה מקביל למסלול הפעילות הגעשית של השמש. בחודשים האחרונים מגיעה אל קצה תקופת השפל בפעילות הגעשית של השמש, ומעתה יופיעו כתמי שמש במספר הולך וגובר.

2/4/2001

הארץ * אתר הידען היה באותה תקופה חלק מפורטל IOL מקבוצת הארץ


2 התפרצויות אירעו באזור כתם השמש הענק * אחת מההתפרצויות גרמה לפליטת ענן גז לוהט לחלל;לדברי מדענים, כשיגיע הענן לכדה”א ייתכנו הפרעות במערכות תקשורת ורדיו

שתי התפרצויות גדולות אירעו אתמול (שישי) על פני השמש, באזור כתם השמש הענק שנקרא בשם נעה .9393 כתם השמש הוא הגדול ביותר שנראה על פני כדור הארץ מזה עשור. אחת מההתפרצויות-שהן פיצוצים באטמוספירת השמש-היתה כה טעונה באנרגיה, עד שגרמה לפליטת ענן גז לוהט לחלל. חוקרים שצפו נעשה על פני השמש, אמרו כי ענן הגז, נקרא פליטת מסה הילתית, פונה לכיוון כדור הארץ וצפוי להגיע אלינו בתוך 24 עד 36 שעות.

מדענים צופים, כי כשיגיע ענן הגז לכדור ארץ תתרחש “סערה גיאומגנטית”. לדבריהם, סערה עלולה לגרום להפרעות במערכות תקשורת ורדיו, וייתכן כי בעקבותיה תתאפשר צפייה טובה יותר באורות הקוטב-בצפון ובדרום- קווי רוחב נמוכים יותר מאלו שמהם ניתן לצפות בדרך כלל.

ג'ף אלסטון, מנהל היחידה הסולארית של האגודה הבריטית לאסטרונומיה, חקר את כתם השמש גדול המימדים, נעה ,9393 במשך כמה ימים. “ללא ספק זהו כתם השמש הגדול ביותר שראינו מזה זמן
רב, למעשה מזה עשורים רבים”, אמר אלסטון, “הוא עולה במימדיו על גודלו של כתם השמש הגדול ביותר, שהתרחש ונצפה במארס 1989.”

אלסטון אמר, כי המדענים החוקרים את כתם השמש ועורכים תצפיות, אינם סבורים כי הוא יגדל מעבר למימדיו הנוכחיים. לדבריו, הכתם התכווץ במעט ביממה האחרונה ונראה כי מגמה זו תימשך. “נראה כי כתם השמש מאחורי נקודת השיא שלו”.

תגובה אחת

  1. לכתמי השמשמ השפעה נכבדת על מערכות מזג האוויר איך הדבר ישפיע על חורף 2009 אם אנחנו במיאנדר מינימום ?
    אם לאחד הקוראים יש תשובה אשמח לשמוע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן