סיקור מקיף

חוקרי אוני' בן גוריון פיתחו חלון 'ירוק' החוסך אנגריה הן בחורף והן בקיץ

ב"חלון העונות", יש מצב מיוחד לעונת החורף (חימום) ולעונת הקיץ (מניעת התחממות), יחסוך אנרגיה הן בבתי מגורים והן במבני משרדים

חלון העונות. פותח באוניברסיטת בן גוריון
חלון העונות. פותח באוניברסיטת בן גוריון

חוקרי אוניברסיטת בן-גוריון פיתחו חלון המבוסס על מערכת זיגוג שמשנה את תכונותיו בהתאם לעונות השנה, באמצעות סיבוב הזיגוג במאה שמונים מעלות. "חלון העונות", בו יש מצב מיוחד לעונת החורף (חימום) ולעונת הקיץ (מניעת התחממות), יחסוך אנרגיה הן בבתי מגורים והן במבני משרדים.

החלון פותח על ידי פרופ' יאיר עציון ופרופ' אביתר אראל מהיחידה לאדריכלות מדברית שבמכונים לחקר המדבר ע"ש בלאושטיין בקמפוס אוניברסיטת בן-גוריון בשדה בוקר, במסגרת פרויקט פיתוח רב-לאומי לו שותף האיחוד האירופי, שהשקיע בו כ-600 אלף יורו. בהמשך חברו חוקרי האוניברסיטה ותעשייני חברת 'אלובין', שלה ניסיון רב בתכנון וביצוע מערכות זיגוג מבוססות אלומיניום, כדי להעניק פתרון אקולוגי פאסיבי זול לייצור ופשוט להרכבה .

בחלון המיוחד, המבקש לספק את התשוקה לשקיפות מבלי להתפשר על יעילות אנרגטית, הגו המתכננים חלון מהפכני, תרתי משמע: ניתן להפכו על ידי סיבוב ממצב חורף למצב קיץ. החלון החדש מקטין את הבוהק הוויזואלי הנוצר כתוצאה משילוב חלונות גדולים – הדרושים לחימום סולרי בחורף, מפסיק את דהיית החפצים בחלל כתוצאה מפגיעה של קרינת שמש ישירה בהם ומקטין את אפקט "כתמי השמש" הנוצרים בחלל בהם פוגעת קרינת שמש ישירה בשוהים החלל ומעניקה להם תחושת חום מאוד לא נוחה.

במערכת שני לוחות זיגוג מקבילים, המותקנים במרחק קטן האחד מהשני. לוח אחד הוא זיגוג שקוף רגיל (או בידודית) המאפשר את אטימת החלל – כמו בכל מערכת זיגוג אחרת. הלוח השני הוא לוח של זכוכית "כהה" , אשר מעבירה רק חלק מקרינת השמש, ובמקביל בולעת חלק ניכר אחר ממנה ומתחממת תוך כדי כך. לוח זה הוא בדרך כלל כהה יותר מהלוח הרגיל ופועל כ"משקפי שמש" על החלון. מידת הכהות של הזכוכית הזו נקבעים על פי שיקולי המתכנן, בהתחשבות בתנאי המקום בו מותקן החלון. בתחתית הזכוכית הכהה ובראשה רווח צר, המאפשר לאוויר לחדור אל החלל שבין שני לוחות הזיגוג ולנוע ביניהם. כל מערכת הזיגוג הזו נתונה במסגרת המסתובבת במאה ושמונים מעלות על ציר אנכי בתוך מסגרת החלון הקבועה.

באשר לעונת החורף, מסביר פרופ' עציון, הזיגוג הכהה מופנה אל פנים החלל, הזיגוג השקוף מופנה החוצה. "קרינת שמש קצרת גלים חודרת דרך הזיגוג השקוף ופוגעת בזיגוג הכהה. האחרון מתחמם ופולט קרינה ארוכת גל לשני כיוונים: אל החלל (בדומה לרדיאטור חשמלי מצוי) אותו הוא מחמם, ואל הזיגוג השקוף, אשר חוסם אותו ואינו מאפשר לו להיפלט החוצה. אפקט החממה – זוכרים? בגלל הטמפרטורה הגבוהה של הזיגוג הסופג נוצרת זרימת אויר בין לוחות הזכוכית –אויר מתוך החלל המחומם נכנס בפתח התחתון, מתחמם, עולה במרווח בין הזכוכיות ונפלט – חם יותר – אל תוך אותו החלל דרך הפתח העליון. התוצאה – חימום בקרינה ארוכת גל (בלתי מזיקה!) ובהסעה, הורדה בעוצמת האור ומניעת בוהק וסינוור. קרינה ישרה מהשמש גם אינה יכולה לפגוע באיש בתוך החלל…. נהנים מכל יתרונות החימום בעזרת קרינת השמש, נפטרים מכל 'תופעות הלוואי'".

עמיתו לפיתוח, פרופ' אראל, מסביר כיצד פועל החלון בעונת הקיץ: הזיגוג הכהה מופנה החוצה, הזיגוג השקוף מופנה פנימה. קרינת השמש הקצרה פוגעת בזיגוג הכהה, ממנו מוקרנת קרינה ארוכת גל החוצה (ממנה נפטרים…) ולכיוון הזיגוג השקוף, שם היא נחסמת כמעט לחלוטין. אויר חיצוני חודר אל המרווח שבין לוחות הזיגוג, סופג חום משני הלוחות, ונפלט החוצה. הזיגוג הכהה גם מאפשר חדירת אור פחותה אל החלל. אין צורך בתריס, הפתח חשוף, הנוף נראה דרכו ועוצמת האור בחלל היא ברמה הנדרשת!

'חלון העונות', הינו, כאמור, פתרון מושלם לפתחי בתים פרטיים ובנייני ציבור. "התקנת 'חלון העונות' בדירות, וילות ופרויקטים תשפר את מיזוג האוויר הטבעי בבניין, תהפוך את החללים לנעימים יותר באמצעות מניעת סנוור וחום בקיץ וחימום בחורף, תקטין את עלויות החימום והקירור המלאכותיים ותעזור לכולנו לשמור על כדור הארץ שלנו", אומרים החוקרים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

 1. מרשים ומעורר השראה, מנתונים שקראתי נראה שהיעילות פחותה בתקופות קרות, אשמח לעוד אינפורמציה..
  האם החלון מיוצר כבר מסחרית, איך לומדים עליו ועל אופציות שיווקיות שלו, מי מייצג את הנושא.

 2. יעקב:
  טוב – לפחות זו לא גנבה – בקישור שהבאת מדובר באותם אנשים ובאותו מוסד.
  אז זה היה אב טיפוס ועכשיו זה כנראה מוצר המדף.

 3. במידה ויהיה לי קצת יותר קריר בקיץ, ללא שימוש במזגן זולל אנרגיה, אני מוכן לוותר על ה Wax On – Wax Off…

 4. ואיך בדיוק מנקים בין שתי השכבות?
  בחלונות דאבל-גלייז רגילים הרווח בין בזכוכיות אטום ולכן לא נכנס אליו ליכלוך. בבית שלי היה חלון אחד בו האטימה לא היתה מושלמת ונכנס לרווח לכלוך שאי אפשר היה לנקות, כי הרווח לא נגיש. הייתי צריך להחליף אותו בגלל זה.
  הח'ברה מבאר שבע חשבו על םיתרון לזה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן