סיקור מקיף

תארי ד"ר של כבוד הוענקו בבאר שבע. פרופ' ברוורמן: תוקם קרן להשקעות הייטק בנגב

נשיא אוניברסיטת בן-גוריון הכריז על נכונותם של אנשי עסקים בינלאומיים להקים קרן השקעות בנגב בהיקף של חצי מיליארד דולר על פי המתכונת האירית שבמרכזה הטבות מס על פני 10 שנים

פרופ' אבישי ברוורמן מעניק תואר ד''ר כבוד לחתן פרס נובל, פרופ' אהרון צ'חנובר. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון.
פרופ' אבישי ברוורמן מעניק תואר ד''ר כבוד לחתן פרס נובל, פרופ' אהרון צ'חנובר. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון.

נשיא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' אבישי ברוורמן, הכריז על נכונותם של מספר אנשי עסקים בינלאומיים, ובראשם הבנקאי היהודי-שוויצרי, אדגר דה-פיצ'יוטו, להקמת קרן להשקעות בנגב, בהיקף של חצי מליארד דולר, מותנית בתכנית השקעות ממשלתית משלימה על פי המתכונת האירית, שבמרכזה הטבות מס על פני 10 שנים. ברוורמן הודיע על כך במסגרת אירועי יום בן-גוריון באוניברסיטה, שבמוקדם התקיים היום הכנס הבינלאומי "ביוטכנולוגיה: ממחקר בבסיסי ליישום".

בכנס, שהתקיים לכבודו של אדגר דה פיצ'יוטו, בנקאי התורם רבות לפיתוח תחום הביוטכנולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון, השתתפו חוקרים בולטים מהארץ ומחו"ל. בין המשתתפים בכנס: שני חתני פרס נובל פרופ' אהרון צ'חנובר, וסר ארון קלוג מאוניברסיטת קיימברידג', אנגליה, פרופ' ריימונד דוויק, ראש המחלקה לביוכימיה באוניברסיטת אוקספורד, נשיא חברת 'טבע', אלי הורביץ, איש העסקים מוריס קאהן וכלת פרס ישראל, פרופ' יהודית בירק. כמו כן, השתתפו בכנס מנכ"ל משרד המדע, טלי רוזנבאום, ופרופ' פיליפ נידלמן, סגן דיקן לפרוייקטים מיוחדים של בית הספר לרפואה באוניברסיטת וושינגטון, שפיתח את תרופת ה"סלברקס", לטיפול בדלקת-פרקים (ללא תופעות לוואי הנגרמות כתוצאה משימוש בתרופות אחרות).

אחד המחקרים שממצאיו הוצגו בכנס נסב סביב הצלחתם של חוקר האוניברסיטה, ד"ר אנג'ל פורגדור וחוקר מהאוניברסיטה העברית וד"ר עופר מנדלבוים, ליצור מולקולות "קוטלות סרטן" אשר מיועדות לזהות תאים סרטניים ול"יירט" אותם מבלי לפגוע בתאים הנורמליים.טכניקה חדשנית זו מאפשרת להימנע מתופעות הלוואי של טיפולים נוכחיים באמצעות כימותרפיה, שעל אף יעילותה במלחמה נגד התאים הסרטניים, הורסת לעיתים קרובות בתהליך גם תאים בריאים. מולקולות אלו נגזרות מקולטני הרג טבעי המצויים על פני תאי הרג טבעיים שהתפתחו אבולוציונית, לזהות תבניות זרות ולפעול נגדם. במקרה זה, מדובר על תבניות המייצגות ממאירות או הדבקה על ידי וירוסים.

במסגרת אירועי יום בן-גוריון העניקה האוניברסיטה תארי ד"ר כבוד לחתן פרס נובל, פרופ' אהרון צ'חנובר, השגריר תומס פיקרינג, הסופר אלי עמיר והתורם ארנולד סימון. שני אישים נוספים הוכתרו באות "יקיר הנגב": משה אולניק וד"ר ויולה טורק.

מחר כנס בבן גוריון: "ביוטכנולוגיה-ממחקר בסיסי ליישום"
21/11/04

חוקרים בולטים מהארץ ומחו"ל ישתתפו בכנס בינלאומי מיוחד בנושא: "ביוטכנולוגיה-ממחקר בסיסי ליישום", שיתקיים באוניברסיטת בן גוריון ביום שני, ה-22 בנובמבר, במסגרת אירועי יום השנה ה-31 לפטירתו של דוד בן גוריון.

הכנס, ביוזמתו של נשיא האוניברסיטה, פרופ' אבישי ברוורמן, מתקיים לכבודו של אדגר דה פיצ'יוטו, בנקאי שוייצרי, התורם רבות לפיתוח תחום הביוטכנולוגיה באוניברסיטת בן גוריון.בין המשתתפים בכנס: מנכ"ל משרד המדע, טלי רוזנבאום, ופרופ' פיליפ נידלמן, סגן נשיא בכיר של חברת "פרמציה" האמריקנית ונשיא החברה למחקר ופיתוח, שפיתח את תרופת ה"סלברקס", לטיפול בדלקת-פרקים (ללא תופעות לוואי הנגרמות כתוצאה משימוש בתרופות אחרות).כמו כן, ישתתפו בכנס שני חתני פרס נובל: פרופ' אהרון צ'חנובר, וסיר ארון קלוג מאוניברסיטת קיימברידג', באנגליה; פרופ' ריימונד דוויק, ראש המחלקה לביוכימיה באוניברסיטת אוקספורד, נשיא חברת 'טבע', אלי הורביץ, איש העסקים מוריס קאהן וכלת פרס ישראל, פרופ' יהודית בירק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן